Londra'da Müslümanlar evsizlerle iftar açıyor

Londralı Müslümanlar Ramazan’da oruçlarını evsizlerle birlikte açıyor..

Londra'da Müslümanlar evsizlerle iftar açıyor

 

Geçen gün BBC’nin internet sitesinde Ramazan ayı ile ilgili güzel bir habere rastladım. Habere göre, Londra’da bir grup Müslüman gönüllü, evsizleri ve her topluluktan insanı Ramazan’da, gün batımında oruçlarını açmaya aralarına davet ediyor.

Ramazan Çadırı projesi SOAS’ın (School of Oriental and African Studies, Şark ve Afrika Çalışmaları Okulu) mezunlarından olan Omar Salha tarafından ortaya atılmış. Salha ayrıca Britanya dışında da aktiviteler yürüten Müslüman bir aktivist.

Üniversitenin bahçesinde kurulan Ramazan Çadırı’nın organizatörleri ise çoğunlukla Londra Bloomsbury’de bulunan SOAS Üniversitesi öğrencileri ve mezunlarından oluşuyor.

Yanlış anlamalara meydan okuyoruz

Salha daha önce de 2011’de SOAS öğrencileri için bir iftar projesi yapmış. Bu proje kapsamında Holborn’da bulunan ve geniş bir meydan olan Lincoln's Inn Fields’deki evsizlere yemek dağıtmışlar. Bu tecrübe Omar Salha’ya daha büyük ve Ramazan ayının geneline yayılmış bir proje üretme fikri vermiş ve bu yıl kişisel bağışlarla ve çeşitli restoranların katkılarıyla kampanya devam ediyor.

Salha’ya göre bu proje İslam hakkındaki olumsuz yargıların yıkılması ve Müslümanlara Londra’ya nasıl olumlu katkıda bulunabileceklerine örnek olabilmek açısından önem teşkil ediyor. Salha şunu söylüyor: “Biz bu Ramazan, bu kampanyayla insanların İslamiyet hakkındaki olumsuz yargılarına meydan okumak istiyoruz. Fakat bu, tüm topluluklardan bireylerle insani bir ortamda iletişim kurarak mümkün. Biz de bunu, Londralı Müslümanlar olarak Ramazan’ın maneviyatına uygun bir şekilde geniş bir Londra toplumuna seslenerek gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

Salha, Ramazan’ın maneviyatının, genellikle toplum tarafından dışlanmış olan Londra evsizlerinin ihtiyaçlarını görmeyi de gerektirdiğini belirtiyor. Kampanyanın, St. Mungo gibi evsizlere yardım yapan hayır kurumlarına ulaşabilmesinin sebeplerinden birinin de bu olduğu düşünülüyor. Salha, St. Mungo’nun bazı sakinlerinin Ramazan Çadırı kampanyasının reklamını görerek geldiklerini belirtiyor.

Salha ayrıca, “İlk başlarda kim olduklarını söyleme konusunda çekingen davrandılar fakat daha sonra kendileri gibi evsizlere yardım etmeye çalışan insanlar olduğu için mutlu olduklarını belirttiler.” diyor.

Bu organizasyon insanların yabancı olduğu bir inanışa ve kültüre ulaşmasını sağlıyor


Ramazan’ın maneviyatı Alyna Rogow ve David Muller gibi Müslüman olmayan öğrencileri de kendine çekmiş. Amerika’da yaşayan Rogow şunları söylüyor: “Hurmanın önemli bir yiyecek olduğunu biliyordum. Fakat Ramazan’ın terminolojisi hakkında daha çok şey öğrenmeye çalışıyorum. Buradaki atmosferden gerçekten çok hoşlandım ve insanlara nasıl gönüllü olabileceğim ve katkıda bulunabileceğim konusunda sorular soruyorum.”

İsviçre’den gelen Muller ise şunları söylemiş: “Bu organizasyon insanların yabancı olduğu bir inanışa ve kültüre ulaşmasını sağlıyor. Bence daha çok insan bu inanış hakkında bir şeyler öğrenmek isteyecektir. Bu da bu organizasyonu değerli kılan şey.”

Trafalgar Meydanı’nda iftar

Omar Salha bu kampanyanın daha da büyümesini ve Londra’nın önemli alanlarında da organizasyonlar yürütmeyi arzu ettiklerini söylüyor: “Trafalgar Meydanı’nda da bu organizasyonu yapmak istiyoruz. Organizasyonumuza her kesimden ve her düşünceden insanın katılması Londra’nın kültürel çeşitliliğine büyük bir katkı sağlayacaktır.”

 

Merve Yalçın Türkçeye çevirdi ve haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 13:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13