Liseliler Hadis dersine başladı!

İki ay önce Liselere hadis dersleri konsun diye çağrıda bulunmuştuk. Çağrımıza ilk yankı Osmaniye'den geldi! Şimdi başka yankılar bekliyoruz!

Liseliler Hadis dersine başladı!

Önümüzden Başladık 

"Liselerde Hadis dersi olsun!" çağrısının ses getirmediğini düşündüğümüzden değil de, "E önümüzden başlayalım madem." düsturu ile takriben iki ay evvel Osmaniye'de yirmişer liselinin oluşturduğu Siyer ve Hadis okuma gurupları kuruldu. Bu taraklarda bezi olmayan bu arkadaşlarla, ilkin biyografi çalışmaları üzerine birleşip, ardından 1400 yıl evvel peyda olan sözlerin -Hadislerin- büyüsüne kapılıp, muhabbet selinin bizi de önüne katıp yayılarak ilerlediğini fark etmemizle, her pazar akşamı yayıldığımız koltuklardan kalkıp eşofmanlarımızı çıkararak, istasyon caddesi, turkuaz market karşısı, kuaför Hüseyin'in üzeri, Ayşe teyzenin yan dairesinde toplanmaya başladık. Yolu düşenler; biz, Siyer ve Hadis okumaları gününde, Siyer ve Hadis okumaları saatinde hep aynı yerdeyiz, bekleriz. :) 

 Hadis okumanın güzelliği!

Guruba katılanlara, O'nu tanıdıkça, ders çıkışlarında kendini kelebek gibi hissetmeyi, asgari bir sonraki haftaya dek yetebilecek moral ve enerjiyi ve okulda, kafede, otobüste yanlış gidişata müdahil olabilecek ruhu açığa çıkarmayı vaad ediyoruz. Kızlarımızın apartmandan kuğu dansı yaparak çıkması, "üzerlerindeki lüzumsuz dünya tasalarını silkeleme, esas derde yönelme, depresif değil neşeli olma" gayelerinin hayat bulduğunun göstergesi.

Tanımak, tanıyınca anlamak, anlayınca ikna olmak, sevmek, daha çok sevmek, kaynamak, yerinde duramamak, sevdirmek, davet etmek, çoğalmak, yekyürek olmak, gözleri ışıldamak... Evet, bir Siyer ve Hadis okuma gurubu, tüm bunları kapsayabilir.

Onlar güzerhanını değiştirme taliplileri.

Artık onlar, tanıdıkça değişen, ve dünyacılık oyunu arkadaşına el verip, diğerlerinin yollarını da O'nun yoluyla kesiştirme çabasındaki liseli gençler.

Önümüzden başladık.

Herkes değişiyor. Peki sizinkiler? Bu haber, el verme ve önünden başlama çağrısından başka bir şey değil. 

 

Zehra Aydoğdu ne güzel bir haber verdi

aydogduzehra at hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:09
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
feyza
feyza - 9 yıl Önce

maşaAllah subhanAllah :) yurdumdan kilometrelerce uzakta yaşayan biri olarak bu haberleri okumak beni çok mutlu ediyor. Rabbim diğer şehirlere ve dünyanın her bir yanında böyle mübarek faaliyetler yapmayı nasip etsin bizlere. Allah muvaffak etsin. haber için teşekkürler Zehra abla

Fatih İmdat
Fatih İmdat - 9 yıl Önce

Bu genç yaşta öğrenecekleri bir hadis onların ileride hayatlarını değiştirmeyecegini Kim bilebilir.Allah hayırlı Kılsın Tesekkur Ediyoruz.....Zehra Hanıma

banner19