Lİse 1'de ilk Yunus'u yazmış!

Geçtiğimiz çarşamba Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi büyük bir konuk ağırladı. Şiirlerin saygıya durduğu şair: Mustafa Özçelik.

Lİse 1'de ilk Yunus'u yazmış!

Şairimiz Yunus Emre hayranı. İlk yayımlanan yazısı Yunus Emre konulu olmuş. Lise 1'de yazdığı bu komposizyon dönemin mahalli gazetelerinde de çıkmış.

Mustafa Özçelik' in Yunus Emre sevgisi babaannesinin çocukken ona söylediği Yunus Emre ilahileri ile başlamış.

Mustafa ÖzçelikŞiirde ustam dediği kişi Cahit Zarifoğlu ve onun vefatı üzerine Şehriyar isimli bir de şiir yazmıştır.
 
"Var olan herşey ayettir."
 
Fotoğrafa meraklı olan şairimizin çocuklar ve yaşlılara karşı bir sempatisi var. Sokakta kimi görürseniz heyecanlanırsınız sorumuza "bir ağaç altında kimseyi umursamadan namaz kılan bir insan" diyerek cevap verdi. Sohbetimize tabiatın insan için öneminden ve her varlığın Allah'ı hatırlattığını, tefekküre bir vesile de olduğundan bahsederek devam ettik". Aslında var olan herşey bir ayettir" de diyor şairimiz.
 
Adem Turan'dan Mustafa Özçelik'i dinledik
 
Adem Turan yıllar önce Mustafa Özçelik için yazmış olduğu biyografiyi okuyunca hepimizi de hüzne boğdu. Yetim bir çocuğun dağlar ardında ki babasının özlemini hissettik hepimiz.
 
Bir çok biyografiyede imza atmıştır Mustafa Özçelik. Mehmet Akif ve Çanakkale, Anadolu ve Dünya Bilgesi Nasreddin Hoca ve Yunus Emre bunlardan bir kaçı..
 
Kendisine günümüz mizahını da sorduk. Mizah denilince Nasreddin Hoca'yı anmamak olmazdı elbet. Cafcaf 'ı Nasreddin Hoca mizahı yolunda görüyorum diye de ekledi.

Mustafa Özçelik

Mavera kervanında bir yolcu..
 
Külliye, Ay vakti, Yedi İklim, Kültür yazdığı ve takip ettiği dergiler arasındadır. Şam, Kahire, Afrika gitmek istediği şehirler arasında. Gittiği bir çok Avrupa şehri ilgisini çekmez. Ona ruhsuz gelmiştir Avrupa şehirleri.

Mustafa ÖzçelikFuzuli, Şeyh Galip, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Beyazıt ve daha ismini sayamadığımız bir çok yazar ve şairi okur, sever, ilgilenir. Mavera kervanına katılanlar arasındadır da ayrıca.
 
Namaz vakitleri dışında camiler, şadırvanlar, cami avluları ve su kenarları şairin kendisini bulduğu mekanlardır.
 
Sohbetimizin sonlarına doğru musikiden de bahsettik. "Musiki şiirin kız kardeşidir" de diyor üstad..
 
Son olarak yazıya ve şiire yeni başlayan genç arkadaşlara en büyük önerisi çok okumak, seçerek okumaktır.
 
Haberimizi bir güzel haberle sonlandıralım.
Yazarımızın Mevlana ve Yunus Emre 'yi konu ettiği bir kitabı yoldaymış. Ocak ayında inşallah okuyucuları ile buluşacakmış.
 
 
Zeyneb Arpacık-Esra Erdoğan haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Aralık 2009 Pazar 10:52 Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2009, 08:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Bahadıroğlu
Mehmet Bahadıroğlu - 11 yıl Önce

tahminimden farklı.
kibar, nezih ve tam bir 'istanbul beyefendisi'.
Müslümanların alın akı, entellektüel ve duygusal şair.
anlaşıldığı o ki tasavvufla arası pek iyi. islama bakış açısını tasavvuf çizmiş desek yeridir. şairimizin hayat prensibi;
görelim mevlam neyler;
neylerse güzel eyler.

banner26