Kutlu'dan güzel haber var!

Mustafa Kutlu’nun yeni kitabının adı ne, Mehmet Şeker'den öğrendik?

Kutlu'dan güzel haber var!

 

 

Mehmet Şeker’in 20 Mart tarihli Yeni Şafak’taki köşesinde “Kutlu cephesinden güzel haberler” var başlığını görünce, “böyle bir başlığı ben atsaydım” diye geçirmedim değil içimden. “Hayırda hased evladır” fehvasınca Şeker’in yazısını imrenerek okudum. (Tabi, beni imrendirmek için yazıdan haberdar eden Asım Gültekin’i de dikkati için kutlamam lazım.)

Kitapları bile İstanbul kokusundan dolayı seviyor olabilirim

Mevlana ile Şems’ten haber getirdiği iddia eden bir adam arasındaki diyalog herkesin malumu. İnsan o an haberin sahihliği ile ilgilenmiyor bile. Bursa'da yaşayan bana İstanbul’dan, İstanbul’daki Şemslerimden kim haber getirirse başımın üstünde yeri vardır. Mesela kitapları bu kadar çok seviyor olmamda bile İstanbul kokusunu alıyor olmamın etkisi de var şüphesiz. İstanbul’un kokusu başka, insana bir kez sinmeye görsün, geçmek nedir bilmez o koku. Geçmesin de zaten.Mustafa Kutlu

Mehmet Şeker tam 397 gündür hasretini çektiğim, her sene kitabını hemen bir gecede okuyup hakkında yazı yazma şerefine erdiğim Mustafa Kutlu’dan haber verince, gözüm hasretle yere erdi; gönlümün harı biraz daha harlandı. Şeker yazısının bir yerinde Mustafa Kutlu ile birliklerinden ve şimdi zarureten ayrı düşmelerinden dem vuruyor. Zaruret, değişim çağının anahtar kelimesi. Bu çağda her şey o kadar kolay değişiyor ki insanın bu değişimi takibe ne gücü yeter ne de bu durumu değiştirebilir.

Yeni kitabı Anadolu Yakası da film tadında

Mustafa  Kutlu keyifliymiş. "Çok iyi bir zamanda geldiniz" diye mukabelede bulunmuş. Üzerinde çalıştığı kitaba son noktayı az önce koymuş Mustafa Kutlu: Anadolu Yakası. Bu haberi okuyunca geçen sene Mustafa Kutlu kitabı üzerine yazmadığım aklıma geldi. Hüzünlendim. Şeker, bu bilginin yanında Mustafa Kutlu’nun yazma biçiminden de bahis açıyor. Diyor ki Mustafa Kutlu “geldiği gibi” yazar. Kitabın yine film tadında olduğunu söylemiş Kutlu. Ah be ülke, ah be ülke, ah bu ülke. Mustafa Kutlu gibi senaryo konusunda yetkin bir ismin bu sahada çalışmıyor olması bu ülkeye mahsus bir garabet hali olsa gerek. Başka bir müjdeli haber de, zaten bildiğiniz üzere, "Uzun Hikâye"  hakkında. Yakında  beyazperdeye aktarılacakmış. Bu işi Osman Sınav üstlenmiş.

Mustafa Kutlu’dan ne güzel haberler geldi bana. Ben de dikkatinizi çekmek istedim. Kim Kutlu’yu ziyarete giderse bizden de selam götürsün. Ellerini öpsün. Hasretimi anlatsın. Hoş, Mustafa Kutlu hasretimi iyi bilir.

 

Zeki Dursun, hüzün ve neşe karışık yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 14:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
zakkum
zakkum - 7 yıl Önce

mustafa kutlu ile yazı yazan yazar soru mustafa kutlu sempozyumu hakkında da bilgi verir misiniz?

Hatice Kübra KARADENİZ
Hatice Kübra KARADENİZ - 7 yıl Önce

Mustafa Kutlu, Mustafa Kutlu...

..........
.......... - 7 yıl Önce

kutlu cephesınden bir diger guzel haberde ılk defa kutlu sempozyumu yapılacak.26-27 nisan tarihlerinde kucukcekmece sefeköy kültür merkesınde kutlu sempozyumuolacak

banner19

banner13