Kutlu Doğum Bayramı olsa keşke!

"90 yılda 90 belge" isimli TBMM sergisinde ilginç ve bir o kadar da üzücü bir evrak yer alıyordu..

Kutlu Doğum Bayramı olsa keşke!

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğini yaptığı ilk meclis Peygamber Efendimizin doğum gününü milli bayram ilan etmiş

10415Cumhuriyetin ilanı ile başlayan yakın tarihimiz sanki bizim tarihimiz değil de uzaylıların tarihi gibi bu vatanın evlatlarından itina ile saklanmış. Çok değil 90 yıllık bir geçmiş. O zamana tanık olmuş insanlar bile hayatta.

Oysa biz bu tarihi bir tabu gibi ne konuşabildik ne sorabildik hatta ima etmek bile suç sayıldı. Geldiğimiz sonuç toplumsal bir hafıza kaybı. Şimdilerde ilk meclisimizin Kutlu doğum gününü milli bayram kabul etmesini duyunca ağzımız açık kaldı şaşkınlıktan. Sanki biri başımıza bir tokmak vurdu da hafızamız yerine geldi.

Belgelerle açılımların meclisi: TBMM

TBMM’de açılan “90 yılda 90 belge” adlı sergide sunulan bir belgeye göre Kutlu Doğum Günü'nü milli bayram olarak öneren yasa teklifi, Saltanat'ın kaldırılmasından bir gün sonra Meclis gündeminde tartışılmış.

10416

Meclis gündemine getirilme hikayesi de şöyle: Saltanat, Cumhuriyet'in ilanından önce 1 Kasım 1922'de kaldırılmıştı. Bir gün sonra yani 2 Kasım tarihi 12 Rebiülevvel'e yani Hz Muhammed’in doğum gününe denk geldi. Aynı gece Mevlid Kandili kutlanacaktı. Yozgat mebusu Süleyman Sırrı Bey, hem alınan kararları kutlamak hem de Mevlid-i Nebevi'yi anmak için dua okunmasını, bir de top atılmasını önerdi. Burdur mebusu İsmail Suphi Bey de ilginç bir teklif gündeme getirdi:” Bu gün milli bayram olsun.” İcra Vekili Reisi Rauf Bey’e ilham olan bu iki teklif ona başka bir fikri çağrıştırdı, 1-2 Kasım gecesi ve ertesi günün 'milli bayram' olmasını meclise sundu. Diğer vekillerce de olumlu karşılanan bu teklif oylandı ve yapılan oylamada 24 Ekim 1923‘te kabul edildi. 

12 yıl boyunca kutlanmayan bir bayram

Cumhuriyet'in ilanından beş gün önce kabul edilen bu yasa 12 yıl yürürlükte kalmış. Kutlama programları yapılmadığından dolayı yasa 1935'te iptal edilmiş. 12 Rebiülevvel Gecesiyle Gününün Milli Bayram olarak kabul edildiği kanun belgesinin aslında şöyle yazıyor:

"Leyle-i Viladet Hazreti risaletpenahiye müsadif olup Türkiye'de saltanat-ı şahsiyenin ilgasıyla hukuk-ı saltanatın uhde-ı millete istikrarını ve hakimiyet-i milliyenin teessüsünü suret-i katiyede tesbit eyleyen kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce kabul edildiği 12 Rebiülevvel gecesi ile günü Hakimiyet Bayramı addolunmuştur."

Düşünüyorum da bugün böyle bir teklif gündeme gelse, "düşünemiyorum" desem daha doğru olur sanırım kıyametleri koparırlar. Şu demokrasi çok karmaşık bir mevzu vesselam.

 

Tuğba Kaya belgelere dayanan bir hayal kurdu, belki de gerçek olur.        

[email protected]hotmail.com
 

 

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2010 Pazartesi 14:33 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2010, 12:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mm
mm - 11 yıl Önce

1.si kutlu doğum milli bir öge mi?
2.si bayram olunca ne olacak yani?
neyin hevesi bu, anlayan beri gelsin...

mehmet
mehmet - 11 yıl Önce

fikir hürriyetinden dem vururlar bu ülkede ama ne zaman bu milletin %99 ilgilendiren bir hassasiyet dile gelse hemen telaşa kapılırlar acaba nedendir bu? müslümanlar için bal gibi millidir. çünkü küfür tek millttir ve unutmayın millet kelimesi arapçadır ve çoğu zaman din manasında kullanılmıştır. neyse sabırlı olalım tahammülkar olalım dinlemeyi bilelim anlamaya çalışalım sonra sorun çözülür zaten üzülmeyin inanıyorsanız üstün sizsiniz çünkü bu teklifi yapanlar bence bu kanaattedirler...

eb
eb - 11 yıl Önce

Türkiye'de milli bayramların nasıl kutlandığını göz önüne alırsak ve kutlu doğumun 80 yıl içinde taşıdığı "milli bayram" kavramının etkisiyle alabileceği şekli düşünürsek olmaması hayırlı olmuştur belki de. yani ne bileyim, "top atılması" falan..? böyle şeyler işin özünü unutturur. bugün ramazan'ı "kültürel bir değerimiz, geleneğimiz"den ibaret algılayan kitleye benzer bir kitle oluşabilirmiş.

banner26