Kur'an'ı anlamak insanlığın görevi

Kur'ani Hayat dergisinin katkılarıyla gerçekleştirilen meal sempozyumunda neler konuşuldu? Ayrıntılar haberimizde…

Kur'an'ı anlamak insanlığın görevi

4 Haziran Cuma günü, Kur’ani Hayat dergisinin katkıları ile Ali Emiri Kültür Merkezi’nde, “Kur’an-ı Anlamanın Önemli Bir Aracı Olarak Mealler” başlığıyla bir meal sempozyumu düzenlendi. Konusunda uzman insanların ve akademisyenlerin sunumuyla gerçekleşen sempozyum geniş bir dinleyici kitlesi tarafından sonuna kadar büyük bir heyecan ve ilgiyle takip edildi.

Kur’an’ı anlamanın kapıları aralandı

15801
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Meal Sempozyumu
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Muhammed İkbal, “ayetlerin manası senin kalbine nazil olmuyorsa, ne Razi’nin Tefsiri, ne Zemahşeri’nin Keşşaf’ı senin dertlerine deva olmaz” der. Çağlar üstü evrensel bir seslenişle Yüce Yaratıcı’nın insanlığa gönderdiği hayat kitabımız Mukaddes Kur’an-ı Kerim’i anlama ve yaşama noktasında mealler, bizlere anlamanın ve kavramanın kapılarını aralar. Yrd. Doç. Dr. Fethi Güngör’ün ve Kur’an-ı Hayat Dergisi’nin katkıları ile düzenlenen sempozyumda, Kur’an-ı anlama ve yaşama noktasında çalışmalar yapan değerli hocalar ve akademisyenler, kitaplık çaptaki çalışmalarını özlü ve anlaşılabilir bir şekilde sundular.

O’nu anlamak insanlığın görevi

İlk oturum, İstanbul Müftüsü Prof.Dr. Mustafa Çağrıcı’nın etkileyici sunumuyla başladı. Oturumun ilk konuşmacısı ise “Meal Yazmanın İmkân ve Zorlukları” konulu tebliğiyle Ali Bulaç oldu. Neredeyse ilklerden olan bir meal çalışması da bulunan Ali Bulaç, konuşmasında, Kur’an-ı Kerim’in bir hidayet kitabı olduğunu, doğruyu yanlıştan ayıran Furkan ve halden hale geçen inkılâplar yaşayamaya meyilli kalplere şifa olduğunu belirtti. Konuşmasını anlaşılabilir ve özet bir şekilde gerçekleştiren Bulaç, bütün insanlığa gelmiş bir tebliğ olan Kur’an’ın manasını anlamanın insanlığın görevi olduğunu belirtirken; Yaratıcı’nın da kitabı anlamaya ve yaşamaya dönük bir şekilde gönderdiğini anlatmaya çalıştı.

Herkes Kur’an’ı Kur’an’a hizmet ettiği kadar anlar

İkinci tebliğci, yıllarını Kur’an’ın tefsiri çalışmalarına adamış ve bu konularda önemli bir eser olan Hayat Kitabı-Gerekçeli Meal Tefsir’i hazırlayan Mustafa İslamoğlu idi. “Bir Meal Çalışmasının Riayet Etmesi Gereken İlkeler” başlığıyla teknik manada sunumunu gerçekleştiren İslamoğlu, meal çalışmalarında dikkat edilecek ilkeleri maddeler halinde sıraladı. Özellikle usul üzerinde durulması gerektiğini belirten Mustafa İslamoğlu, “Çalışmaların bir usulü olmalı ve bu usul bir beyan üzerine bina edilmeli” diyerek usule vurgu yaptı.

İslamoğlu ayrıca, anlamından kaymış kavramların aslına dönmesi gerektiğini belirtirken, bütüncül bir bakıştan, maksada atıf yapmaktan, geleneksel ilim mirasından yararlanmaktan ve Kur’an’da bir kez geçen ifadelerin bu manada değerlendirilmesi gerektiğinden de bahsetti. ‘Söz’ü çevirmenin zor, ama ‘ses’i çevirmenin bin kez zor olduğunun önemle atını çizerken; “Herkes Kur’an’ı Kur’an’a hizmet ettiği kadar anlar” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bari meallere bakarak müslüman olsunlar

Oturumun üçüncü konuşmacısı, Prof. Dr. Mehmet Okuyan idi. Okuyan, “Mealleri konuşmak, Kur’an’ı açmak demektir” diyerek konuşmasına başladı. “Allah’ın kelamıyla yüzleşmemiz gerekir” diyen Okuyan, ilk emri ‘Oku’ olan Kitab’ın, ruz-u mahşerde ilk sorgusunun da “okudun mu?” diye başlayacağını ifade etti. Bir müslümanın, hayatını, anlayamadığı bir kitaba bakarak geçiremeyeceğini belirtirken, Kitab’ın anlaşılmak ve yaşanmak için indirildiğinin altını önemle çizdi. Bu günün davet mektuplarının mealler olduğunu belirten Okuyan, “Müslümanlara bakarak kimse müslüman olmuyor, bari meallere bakarak müslüman olsunlar” temennisinde bulundu.

Siyer eksenli okumalar yapmalıyız

2. oturum, Yrd. Doç. Dr. Fethi Güngör başkanlığında gerçekleşti. İlk konuşmacı, Doç. Dr. Murat Sülün, “Meal Okuma Kılavuzu” başlığıyla sunumunu yaptı. Sülün, okuma türlerini, ‘kronolojik okuma’, ‘konu eksenli okuma’, ‘sorun eksenli okuma’ diye örneklendirirken, ‘siyer eksenli okuma’lar yapmak gerektiğinin vurgusunu yaptı. Mekke ve Medine döneminde inen ayetlerin farklılığına değinen Sülün, Mekke’de inen ayetlerin hoşgörüyü öncelediğini, Medine’de inen ayetlerin de üst bir seslenişle evrensel bir çağrıyı yakaladığını belirtti. Allah’ın kelamının iki kapakla sınırlı olmadığını, kâinat kitabının da duyarlı bir şekilde okunması gerektiğini anlattı. Son olarak Murat Sülün, meal okuma kılavuzunun gerekliğinden bahsettikten sonra, okumalara geçmeden hazırlık yapmanın, kendi anlamlarınızı kutsal metne yüklemeden bütüncül okumalarla orijinal metne sadık kalmanın önemine ısrarlı bir şeklide değindi.

Osmanlı’da Kur’an neden diğer dillere tercüme edilmedi?

Oturumun ikinci konuşmacısı, Prof. Dr. Hidayet Aydar, “Osmanlı Dönemi Mealleri” konulu tebliğini sundu. Aydar, tarihî bir perspektiften bakarak sunumunu gerçekleştirirken özet olarak, Osmanlı’nın Kur’an’ı anlama ve hayata geçirme noktasındaki eksiklerini dile getirdi. Osmanlı’da ders işleme metotlarını anlattı. Uzun yıllar birçok milleti bünyesinde barındırmış olan Osmanlı’nın, Kur’an’ın diğer milletlerin dillerine tercüme edilmesindeki ihmalden söz ederek, “bunun tersi olsaydı şimdi durum daha farklı olurdu” diyerek haklı bir serzenişte bulundu.

Mealler çeşitli dillere çevrilmeli

Oturumun üçüncü konuşmacısı Fatih Okumuş, “Avrupa’da Yayınlanan Mealler: Hollandaca Mealler Örneği” konulu sunumunu heyecanlı bir şekilde sundu. Fatih Okumuş, meallerin çeşitli dillere çevrilmesinin önemine vurgu yaparken, Kur’an’ın Arapça okunuşunun da yabancıların dikkatini çektiğini belirterek, bunun ihmale gelemeyeceğini belirtti. Hollanda’da çevrilmiş meallerden örnekler sundu. Dinleyicileri farklı bir atmosfere taşırken, uluslar arası paylaşımların önemine dikkat çekti.

Sempozyumun son oturumunun başkanlığı Prof. Dr. Ali Özek yaptı. Bu son oturumda Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır “Meallerde Tahrif Problemi”, Dr. Şahin Güven ise “Anlam Değişmeleri ve Çok Anlamlı Kelimelerin Çeviri Sorunları” konulu tebliğlerini sundular.

Kur’ani Hayat dergisinin katkıları ile gerçekleşen sempozyumdan dileğimiz, uluslar arası boyut kazanarak devamının gelmesi. Derginin Temmuz sayısı mezkûr konuyu işlemekte. Meraklılarına duyurulur. Tüm katkıda bulunanlara ve emeği geçenlere, tebriklerimizi ve takdirlerimizi sunuyoruz.

 

Selvigül Kandoğmuş Şahin oradaydı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2010, 00:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Emir
Mehmet Emir - 10 yıl Önce

Kuranı anlamak için Mustafa İslamoğlu Hocamızdan ve Kurani Hayat dergisinden Allah razı olsun. Güzel işlere vesile oluyorlar. Rıhle de bizimdir Kurani Hayat da. Böyle bakmalı böyle görmeli. Dua ile .

banner19

banner13

banner26