Kur'an müminin yol göstericisidir

Muhammed A. Asadi, Birliğin Teorisi kitabında Kur’ an ve yaşamın nasıl örtüştüğünü, bunun inkâr edilemez bir gerçek olduğunu anlatıyor.

Kur'an müminin yol göstericisidir

 

Muhammed A. Asadi’nin Birliğin Teorisi kitabını sahafın tozlu rafları arasında buldum. O kitap kalabalığının arasında öncelikle kapağı dikkatimi çekti. Çok da sorgulamadan aldım kitabı. Meğer kitap da sorgulamaya dairmiş. Ama baştan söylemeliyim ki okunduktan sonra pişman olunmayacak bir kitap.

İngilizceden çevrilen ve Gelenek Yayınları’nca basılan bu kitap bir insanın Kur’an’la kurduğu sağlam ilişkiyi gözler önüne seriyor. İnsanların Kur’an’a yakın olması gerektiğini, onun sürekli açıp okunması gerektiğini vurguluyor. O zaman yaşanan, var olan şeylerin Kur’an’daki yerini göreceğiz ve imanımız kuvvetlenecek. Fakat insanların Kur’an’a karşı bir önyargı içinde olduğunu, okumaktan korktuğunu belirtiyor Muhammed Asadi. Kur’an her şeyi dosdoğru söylediğinden, kimsenin davranışına göre şekil almayıp davranışlara şekil verdiği için insanlar bu gerçekten ürkmekte. Çünkü insana hatalarıyla yüzleşmek zor gelir. İnsanın nefsi günahları terk etmek istemez.

Kur’an’ı okuduğunda ilk defa kendisiyle iletişim halinde olan bir kitap olduğunu söylüyor Muhammed Asadi. Kendisi bilim ve biyolojiyle küçüklükten beri ilgileniyor, kafasında sürekli cevap arayan sorular dolaşıyor. Ve biyoloji hocasına sorulan bilimsel bir konunun Kur’an’daki yeri sorusu ve hocanın verdiği ‘bilim ile din asla yan yana gelmez’ yanıtı üzerine,  Muhammed Asadi Kur’an’ı anlayarak, araştırarak ve sorgulayarak okumaya karar veriyor. Muhammed Asadi, Kur’an’ı her okuduğunda karşısına Nisa Suresi’ni getiriyor: “Kur’an’ı hiç düşünmüyorlar mı? Eğer (o) Allah’tan başkası tarafından gelmiş olsaydı, elbette onda bir çelişki bulurlardı.”

Kur’an’ı sorgulayarak okumaya başlıyor. Ve kafasındaki sorulara net cevaplar alamadığı takdirde derhal okumayı ve inanmayı bırakma kararı alıyor. Tabi bunun mümkünatı yok, zaman içinde yaptığı çalışmalarda görüyor ki bilimin yeni keşfettiği ancak Kur’an’da bunun belirtildiği birçok ayet var. Bunu yaptığı çalışmalarda da insanlara anlatma çabası içine giriyor.

Allah’a secde etmemiz gerekiyor

Muhammed Asadi’nin kitaptaki amacı, Kur’an’ı, Allah’ı ve Peygamberi yalanlayan tüm düşüncelere karşı bir cevap vermektir. Allah’ın varlığını reddeden, haşa Kur’an’ın bir yalan ve Hz. Muhammed’in yalancı olduğunu söyleyen tezlere karşılık olarak Kur’an’ın yüzyıllar önce yazdığı ve bizim keşfettiğimiz bilimsel olayları eşleştirerek cevap veriyor.  Bu durumda hâlâ tezlerinde ısrarlı olacakların da bunları çürütmesi gerekir ve yerine daha sonra keşfedilecek bir şeyler söylemesi gerekir. Çünkü Kur’an sıradan bir kitap değildir.

Birliğin Teorisi, aslında tam manasıyla şahadet temeli üzerine kurulu desek eksik söylemiş olmayız. Kur’an’a yalancının ürünü şeklinde bakan yobaz düşüncelere karşı Kur’an’ın içinde bulunduğu hali anlatıyor. Onda bütün kâinatı ve yaratılmışları kapsayacak şekilde her şeyden bahsedildiğini söylüyor. Kur’an’da evrenden, evrenin nasıl yaratıldığından, insanın anne karnındaki halinden bahsetmesi ve şu an tam da o şekilde ispatlanmasının rastlantı olamayacağını söylüyor Muhammed Asadi.

Kitapta maddeler halinde bilimsel keşifler ve o keşiflerin Kur’an’da nasıl belirtildiği ayet ayet verilmiş. Çok detaylı ve uğraşılmış bir çalışma gerçekten. Tüm bu çalışmalarının sonucunda eğer dünyanın nasıl yaratıldığını, evrenin varlığını ve her şeyin Kur’an’da belirtildiğinin yalan olduğunu iddia edeceksek, o zaman tüm bu bilgilerin yüzyıllar önce inmiş Kur’an’a nasıl girdiğini de bulmamız gerektiğini belirtiyor Muhammed Asadi. Eğer bunu yapamıyorsak -ki imkânsız- Allah’a secde etmemiz gerekiyor. Bu nefsi bir kenara bırakıp insanın düşünmesi gerektiğini belirtiyor Muhammed Asadi.

Bilimsel teorileri imanla yoğuran, her şeyin Allah'tan olduğunu bilmeyenlere ispatlayan bir kitap okumak istiyorsanız, tercihleriniz arasında kesinlikle yer almalı Birliğin Teorisi.

 

Sevde Kaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 16:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13