Kur'an insanın Rabbini bulma rehberidir

Kur’an el sürülmez, dokunulmaz efsun mudur ki, zamandan ve mekândan tecrit edilip saklansın? Kur’an; hayatı hayat yapan, insanın, Rabbini bulma rehberidir. Ahmet Mercan yazdı.

Kur'an insanın Rabbini bulma rehberidir

 

 

Yüce Peygamber ve ashabının; mallarıyla, canlarıyla mücadele verip her türlü imtihanın içinden geçerek, ayet ayet yaşadıkları muhterem kitaptır Kur’an.

Düşününce, uğrunda sayılmayacak kadar çok insanın emeği ile bize ulaşan Kur’an’ın, yeryüzünün en büyük hazinesi olduğunu anlarız.

Böylesine ulvi, muhteşem ve eşsiz hazineyi nereye saklamalı sorusu, önemin akabinde ortaya çıkar. Onu karşı duvara, göz önünde mi, örtülere sarıp oynamalı, ceviz sandıklara mı koymalı?

Kur’an el sürülmez, dokunulmaz efsun mudur ki, zamandan ve mekândan tecrit edilip saklansın?

Kur’an; hayatı hayat yapan, insanın, Rabbini bulma rehberidir.

Müslüman için sultanlığın bir başka adı, kulluğun imkânı, Kur’an ile mümkündür. Onsuz anlam yanlış seçilmiş, ömür boşa harcanmıştır. Öyleyse, ona salih amelle kılıf hazırlayıp canın içinde saklayalım.

Cana karışsın Kur’an...

Can deyince Kur’an’ı anlayalım; Kur’an deyince canı.

Hazinesini yanında gezdirene, her an ve mekânda, yerli yerince onu kullanana, gıpta edilir ancak.

Can evinin reisi Kur’an olduğunda, bilgi icazeti ondan alır, duygu ilhamını onun gücüyle büyütür. Azaların cemi cümlesi, onun buyruğuyla vahdeti sağlar. O zaman ancak Kutlu Peygamber,“ümmetim” der tebessümle. “Kardeşlerim” diyerek ekler sahabi topluluğu. Ve kulluğun sultanlığı o zaman anlaşılır ancak.

Davranışa yansımayan bilgi, yıpranmaya mahkûm parlak elbiseye benzer.

 

Ahmet Mercan yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 16:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26