Kur'an hep güzeldi!

Ramazanınız nasıl geçiyor diye sorduk yazarlarımıza, kültür adamlarımıza.

Kur'an hep güzeldi!
İbrahim Demirci
İbrahim Demirci

İBRAHİM DEMİRCİ 

Kur’an hep güzeldi, yine güzel! 

Ramazan geldi, bisikletle şehre gidiyorum. Bir kamyon geçti yanımdan, egzozundan çıkan duman beni çok rahatsız etti. “Sigarayla savaşanlar bununla neden savaşmıyorlar?”  dedim.

Ramazan geldi, Sadreddin Konevi Camii’nde de hatimle kılınıyor teravih. İmam efendi beş  altı kez tökezledi. “Yıllar önce burada böyle bir sürçme yoktu.” dedim.

Ramazan geldi, Yakup Şafak hocadan Mesnevi dersi dinledik. Güzeldi.

Ramazan geldi, davetlere gidildi, davetliler geldi. İyi oldu.

Mukabele için camilere gidip gelen kadınlar, genç kızlar gördüm. Güzeldiler.

Konya merkezinde oruç vakti tütün ve yemek kokuları geçen yıllara göre daha çok çarptı burnuma. Bu hiç de güzel değildi.

Ramazan’da TYB Konya Şubesi bahçesinde Hasan Hüseyin Varol hocanın sohbetini dinleyememiştim, video kaydını izledim. Hârikaydı!

Zeytinin Hayali’ni sinema salonunda, 17 seansında üç kişi –ben, eşim ve kızım- izledikten sonra Kule’nin tepesinde bir iftar edelim dedik. Meğer bir kurumun daveti varmış orada; “Biz misafirin davetsizini severiz!”  diyerek buyur ettiler. Güzeldi.

Davetli olduğumuz bir iftar yemeğinde yer bulamayıp biraz gecikerek de olsa lokantaya gittik Halepli öğrencimle, lokanta neredeyse doluydu. Aileler, çoluk çocuk, neşeli ve güzeldi.

Televizyonların Ramazan programlarında “abartılı” sesler hiç güzel değildi.

Kur’an hep güzeldi, yine güzel!

 

Mustafa Özçelik
Mustafa Özçelik

MUSTAFA ÖZÇELİK 

Kur’an-ı  Kerim, Hadis-i Şerif, Siyer-i Nebi türünden okumalar yapıyorum 

Ramazan, nimeti zahmetinden daha fazla olan bir ay… Bu yüzden iftara kadar yasaklanan bedeni ihtiyaçlardan uzak durmak çok da zor olmuyor. Dahası  bu durum ramazanı, insanın gönül ve zihin ihtiyaçlarını daha yakından hissettiği bir aya dönüştürüyor. Bu yüzden bu ayda diğer tür okumalara olabildiğince ara veriyor, Kur’an-ı Kerim, Hadis-i Şerif, Siyer-i Nebi türünden okumalar yapıyorum. En az bir iki vaktin namazını camide eda etmeye gayret ediyorum. Teravih namazı çok özel bir namaz. Camide cemaatin bir ferdi olarak ilahilerle, salavatlarla bu namazı kılmak çok özel bir duygu… Bunu hissetmeye çalışıyorum.  

Uzak durduğum tek şey, televizyonların ramazan programları… Zira bu seneki programlar -hangi kanaldaki olursa olsun- tam bir komedi-şov ne yazık ki! Dua ederken ne hikmetse sesini yükseltip bizi televizyonun sesini kısmaya zorlayan hocalar, konuklarından çok konuşmaya meraklı malumatfuruş sunucular… Naat okumayı, sahabe kıssası anlatmayı sektörel bir faaliyete dönüştürenler (Hoca mı, naathan mı, şiir yorumcusu mu, kıssahan mı? Ne denileceğini kestiremedim.) Keşke sadece Kur’an okunsa, ilahi söylense ama hiç sunucu olmasa diye düşünenlerdenim.

 

nurettin durman.jpg
Nurettin Durman

NURETTİN DURMAN 

Hiçbir dilenciyi geri çevirmiyorum 

Ramazan ayı bu sene benim için güzel geçiyor. Çok fazla okuyamasam da ikindileri Beylerbeyi sokaklarında yürüyorum bazen. Bazen de göğü ve Boğaz’ı seyrediyorum. Hiçbir dilenciyi geri çevirmiyorum.

Geceleri uyumadığım için çocukları sahura kaldırmak bana düşüyor. Saat 3 civarında kaldırıyorum onları. Bazen hiçbir şey yemeden, sadece su içerek niyetleniyorum oruca. Gündüzleri acıkıyorum bu yüzden. Ama Ramazan ayı daha anlamlı, daha hoş geçiyor böylece.

 

AHMET EFE 

Ahmet Efe
Ahmet Efe

Yalnızlığı  tercih ediyorum 

Ramazan-ı Şerif'i hakkıyla yaşadığımızı söyleyemem. Aslında bir Kur'an ayı olan bu ayda daha çok okumak ve anlamak gerekiyorsa da ne yazık ki bunu da beceremiyoruz. Teravih müekked sünnet. Camide kılınması en güzeli, üstelik 20 rekat. Zaman zaman onu 8 rekat kılmaya, camiye gitmemeye çalışıyor, konuyla ilgili zayıf deliller getiriyoruz.  

Ben Ramazan günlerinde evden pek çıkmıyor, yalnızlığı tercih ediyorum. Böylece daha çok ve daha rahat okuma imkanı doğuyor. Sahura kalkmak için bir kaç saat uyuyorum. Hiç uyumamak ve sahur için uyanmamak pek güzel değil. Sahurdan sonraki saatler ise bulunmaz değerdedir. İnşallah hepimizin Ramazanı hayırla tamamlanır.

 

İsmail Karakurt
İsmail Karakurt

İSMAİL KARAKURT

Bol bol göğe baktım 

“Ramazan oldu budur vehm-i Fuzûlinin kim

Nice gün içmeye mey zühd ile nâ-geh tuta hû” 

“Nerede o eski ramazanlar” ya da “Ramazan güzeldir” demeyeceğim…  Ama yine de tuzlu suyun tatlı suya koyduğu mesafede ruhun ve bedenin farklılığı gezdiği enfes bir ‘göğe bakma durağı’dır. Benim için Ramazan havası geceleri esti. Bol bol göğe baktım. Biraz bireysel ama olsun. İlk gecesinden şu ana kadar geceleri hiç uyumadım. Haliyle gündüzleri biraz mahmur, uyuşuk, dengesiz, gündelik bir hayat. Heyecansız ve telaşsız… Ramazanın telaş ve koşuşturmaları daha çok hanım ve çocuklardaydı. Bu yıl kitap, dergi okumaları; yazı çalışmaları ve şiir, ramazan gecelerimin olmazsa olmazlarıydı. Hayli bereketliydi kendi adıma… Bir de Facebook ziyaretleri… Bu sanal mekandaki şiir, çok farklı ezgi videoları ve resim (fotoğraf) paylaşımları hayli eğlenceliydi…

Her yerde eski Ramazan akşamlarının vazgeçilmez adresi Direklerarası ya da şimdilerin Feshane'si yok ya, benim için Direklerarası çalışma odamdı…  

 

7518
Alper Gencer

ALPER GENCER 

Ve top atılınca, bütün yorgunluğumu alıverir bir bardak su 

Ramazan, benim için iftardan sahura uzanan damarın belirginleşmesidir. Orada, zaten hep yaşayageldiğim, hani neredeyse yaşamımın bir çeşit normali haline gelmiş sabahlamalarım için fevkalade güzel bir vesiledir. Ramazanı hep koyu bir uykunun gölgesinde geçiririm. İftardan sahura kadar çoğu kez uyumadığım için, bir sonraki gün göz kapaklarıma yüklenen ağırlığa açlık-susuzluk değilse de, sigarasızlık eklenince; ince ve hani kokusu olduğuna yemin dahi edebileceğim müşahhas bir yorgunlukla adımlarım yolları. Bu yorgunluğu, bu ayın manasına binaen, nefsimle savaşmam için Allah'tan bir armağan olarak görürüm. Zira öyle boyun eğdirici, öyle uzaklaştırıcı bir yorgunluk olur ki bu, günaha yeltenmeme engeldir sanki. Ve top atılınca, okununca akşam ezanı; bütün yorgunluğumu bir çırpıda söküp alıverir bir bardak su, bir tas çorba. Ve başlar yine gece devriyesi, düşünceler ve ay... Allah razı olsun ve kabul etsin!  

 

Adem Turan soruşturdu

Yayın Tarihi: 14 Eylül 2009 Pazartesi 10:17 Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2009, 09:31
YORUM EKLE

banner19

banner36