Kültür, TRT'de yeniden harman olacak

Dünyabizim'de kalem oynatan arkadaşlarımızın da içinde bulunduğu kültürel program Kültür Harmanı yeniden ekranlara geliyor.

Kültür, TRT'de yeniden harman olacak

 

Geçen yıl neredeyse bu zamanlar, TRT GAP’ta Kültür Harmanı adında, ismiyle müsemma bir program yayına girmişti ve yine Dünyabizim sayfalarında programla ilgili bir haberi Yılmaz Yılmaz’ın kaleminden okumuştuk.

13 bölüm süren program, ilgi ile izlenmiş; kendi içindeki dikkat çekici bölümleriyle hem kültüre dair kimi unutulmuşları üstad isimler diliyle hatırlatmış, hem unutulmazlar arasında yer alan şarkı, film ve kitapları tekrar gündeme taşımıştı. Tadı damağımızda kalarak çekilmişti bir zarif reveransla, kendimize dair çok az şey bulduğumuz TV ekranlarından…

Kültür yeniden harmanlanacak…Kültür Harmanı

Birkaç ay önce çekimlerine yeniden başlanan Kültür Harmanı, bu yıl TRT’nin bir başka kanalında, Türk Dünyasına seslenen TRT AVAZ’da yeni bölümleriyle yayınlanmaya başlıyor. 19 Haziran Pazar günü ekranlara taze bir merhaba diyecek olan program, bu sezon kalite çıtasını yükselterek, yine usta isim ve eserlerin sesini bizlere duyuracağa benziyor.

Kültür Harmanı programı Sohbeti Bol, Bir Sevdadır Sinema, Başucu Kitapları, Geçmiş Zaman Olur ki ve Şarkılar Bizi Söyler isimli bölümlerden müteşekkil yarım saatlik, adeta tadımlık bir programdı. Bu sezon aynı bölümler muhafaza ediliyor. Fakat program ekibinde ufak değişiklikler olmuş...

Yeni seslerle yeniden…

Programın geçen yıl sunuculuğunu yapan, Dünyabizim yazarları arasında da ismini gördüğümüz güvercin edalı, hoş sözlü, güleryüzlü ablamız Ümran Ay bu yıl akademik çalışmaları dolayısıyla İran’da; Tahran Üniversitesinde okutmanlık yapıyor. O yüzden programa danışmanlık desteği veriyor. Bu sezon sunuculuğu ise, yine Ümran Ay gibi bir zarif hanım, Yasemin Uzuntok yapacak.

Yine geçen yıl metin yazarı olarak kaleminin ince tecessüslerle örülü güzele aşinalığını programa yansıtan ve yine Dünyabizim’in “site içi arama” butonuna ismi girilerek kaçırılmadan yazıları okunan isimleri arasında yer alan Mehmet Emre Ayhan da çalışmalarının yoğunluğu sebebiyle bu sezon danışmanlar arasında. Programın metinleri bu sezon, geçen yıl danışmanlar arasında yer alan yine dünyabizim yazarlarından Ayşe Akdağ ve Şule Yaver tarafından yazılıyor.

Program bu yıl dış yapım olarak çekiliyor ve çeşitli etkinlikleri, eğitim seminerleri, divan sohbetleriyle, en önemlisi yetiştirdiği örnek talebelerle tanıdığımız Kültür Ocağı Vakfı, programın yapımını üstleniyor. Kültür Harmanı’nın yönetmeni ise TYB’de senaryo derslerinden de yakinen bildiğimiz, ayrıca Fatih Sultan Mehmet ve İki Papaz, Bizim Çiftlik gibi çizgi filmleri ile evlerimize konuk olan Murat Çeri. Programın yönetmen yardımcılığını Abdülvahap Türker, yapım koordinatörlüğünü Ramazan Aydın yapıyor.

Bu yıl programda neler olacak?

Peki bu yıl programda neler izleyebileceğiz dediğinizi duyar gibiyim.

Türk destanlarından  İstanbul efsanelerine, Süleymaniye’den Alternatif Üniversitelere, Türk Dünyası Müziklerinden halk oyunlarına, hat sanatından ebruya kadar kültürümüzü yansıtan türlü sohbeti bu yıl Kültür Harmanı’nda dinleyebileceğiz. Sevdaya dönüşecek filmler arasında ise Alageyik’ten, Nokta’ya, Sultan’dan Köroğlu’na yenisiyle eskisiyle Türk Sinemasının seçkin eserleri var. Başucu kitapları ve bizi söyleyen şarkıları ise sürpriz olsun… Bir bakıverin hangi şarkılar anlatıyor sizi, altını çizip tekrar tekrar okuduğunuz kitaplar hangileri?...

Kültür Harmanı’na ulaşın

Kültür Harmanı kültürümüze dair bir sıcak program… Konuları bizi yansıtacak, bizi besleyecek alanlardan, isimlerden, eserlerden seçilen bir program. Bununla birlikte kültürümüzü yansıtacak her öneri ve teklife açık. Bu yıl Kültür Harmanı’na ulaşmak da çok daha kolay olacak çünkü programın şu an tam olarak tamamlanmış olmasa da ulaşılabilen bir internet sitesi var. www.kulturharmani.com adresinden programa dair merak ettiklerinizi öğrenebilir, tavsiyelerinizi iletebilir, ilerleyen günlerde de eski bölümlere ulaşıp, program metinlerini okuyabilirsiniz.

Ne diyelim. Kültür Harmanı başlıyor; program ekibine başarılar, bizlere ise iyi seyirler diliyoruz.

 

 

Ayşe Leyla Uysal, haberdar etti

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2011, 09:06
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13