Kültür gündemimizde son günlerde neler var?

Kültür sanat edebiyat gündemimizde neler oluyor? Son zamanlarda gündeme gelen bazı gelişmeleri M. Murtaza Özeren derledi.

Kültür gündemimizde son günlerde neler var?

Katı Dergi yayın hayatına merhaba dedi. Kırklareli merkezli derginin genel yayın yönetmeni ise Kadir Metin Akbaş. İlk sayısı “Dikizleme Çağı ve Big Brother” başlığı ile çıkan derginin bazı yazar ve yazıları ise şöyle: Mustafa Aslan “Münevver ve Halk Kültürü”, Cem Sökmen “‘Ben Ne Yapabilirim?’ Sorusunun Peşinde Bir Usta: Mahmut Çetin”, Burçin Aydoğdu “Kahve Ne Renktir?”, Muhammet Atalay “Mütereddit Kelimeler”… Dergi İstanbul’da Ağaç, İnkılâb, Mephisto ve Bilim Sanat Vakfı'ndan edinilebilir. Kendilerine yayın hayatlarında başarılar diliyoruz.

***

İstanbul’a dair yepyeni bir ansiklopedi yayınlandı. İSAM ve İBB Kültür A.Ş. işbirliği ile Antik Çağ'dan XXI. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi adı ile yayınlanan ansiklopedi, İstanbul’un ilk devirlerinden günümüze kadar geçirdiği tarihi seyri gözler önüne seriyor. Bu ansiklopedinin en önemli tarafı tematik olarak hazırlanmış olması. Konularının uzmanı onlarca yazar tarafından yazılan makaleler, görsel materyallerle zenginleştirilmenin yanında derkenarlar ve açıklayıcı notlar ile daha da derinlikli bir biçime getirilmiş. İstanbul’u üç ana dönem (Bizans, Osmnalı, Cumhuriyet) çerçevesinde inceleyen bu 10 ciltlik dev eser, İstanbul tarihi ile ilgilenlerin başucu kitabı olması gözetilerek hazırlanmış. Eser yakında piyasaya sürülecek.

***

TYB İstanbul Şubesi ve Haşimi Yayınevi Arapça kitap fuarı düzenliyor. Fuar 12 Şubat’ta ziyaretçilerine merhaba diyecek. Fuarın amacı tıpkı Kasım ayında yine TYB İstanbul Şubesi'nde düzenlenen Arapça kitap fuarı gibi zihnimizdeki bazı sınırları yıkıp, bazı bağların yeniden tesisini sağlamak. Fuara Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerden yayıncılar katılacak. Fuar kapsamında Kamil Büyüker, Yusuf Kaplan, Bedri Gencer, Mücir el-Hatib, Sariye Rıfai ve nice isim seminerler verecek. 12-21 Şubat arası Sultanahmet'te Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde bir kitap fuarından ziyade bir kültür şöleni gerçekleşecek gibi duruyor.

***

Yıllardır Mustafa Özel’in kitaplarını sahaflardan arayıp, ağabeylerimizin kütüphanelerinden ödünç alır olmuştuk. Geçtik yeni yazılar yazması ile dergilerde kalmış yazılarının kitaplaşmasını, bari daha evvel İz’den çıkan kitapları yayınlansa diyor idik. Şükür ki sonunda Küre Yayınları, bünyesindeki dizilere Mustafa Özel Kitaplığı’nı dahil etti ve Şubat ayı içerisinde Hoca’nın Yöneticilik Dersleri kitabının yayınlanacağını duyurdu. Umarız, Hoca’nın dergi ve gazetelerde kalmış yazıları ile mülakatları da kitaplaşır.

***

İnsan Kültür adı ile İnsan Yayınları'nın bünyesinde yeni bir merkez şekilleniyor. İnsan Yayınları’nın Taksim’deki yerinin ikinci katında İnsan Kültür Merkezi, yayınevinin kurulduğu 1984 yılından itibaren izlediği çizgiyi topluma doğrudan yansıtmak adına kuruluyor. Amaçları arasında “Türkiye’de entelektüel merkezlerden biri olmak, doğru kaynak ve doğru kavramlar ile düşünmenin yolunu açmak, hakikat merkezli bir birikim koymak” olan merkeze çıktıkları yolda başarılar diliyoruz.

***

Alvarlı Efe Hazretlerinin vefatının altmışıncı sene-i devriyesi münasebeti ile şiirlerinden bestelenmiş parçaların yer aldığı bir albüm piyasaya çıkıyor: Gül Yüzlü. Agâh Terzi’nin seslendidiği parçalardan müteşekkil albümün tanıtımına şuradan erişebilirsiniz.

***

Dünyabizim geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Salih Tuğ’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Hem muhabbetinden istifade etmek hem de üzerimize düşen vefa borcunu ödemek adına böyle bir ziyareti gerçekleştirmenin gerekli olduğunu gördük. Dünyabizim olarak bu tip vefa seferlerini inşallah belirli aralıklarla gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Dünyabizim yazarları ile beraber bu ziyaretler inşallah diğer büyüklerimiz için de gerçekleşecek.

 

M. Murtaza Özeren derledi

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 09:50
banner12
YORUM EKLE

banner19