Kültür gündemimiz bugünlerde epey hareketli

Dünyabizim olarak bazen yeni gelişmelere hemen yetişip tafsilatlı bir haber yazmamız mümkün olamıyor. Bu sebeple yeni haberleri yok sayarcasına bahsetmemektense, kısa dahi olsa bunlardan bahseden bir havadis derlemesi yapalım istedik. İşte son zamanlarda dikkat çekici bazı gelişmeleri M. Murtaza Özeren derledi.

Kültür gündemimiz bugünlerde epey hareketli

Dünyabizim olarak kültür-sanat dünyamızdaki haberleri elimizden geldiğince sizlere hızlı ve yetkin şekilde bildirmeye çalışıyoruz. Fakat bazen yeni gelişmelere hemen yetişip tafsilatlı bir haber yazmamız mümkün olamıyor. Bu sebeple yeni haberleri yok sayarcasına bahsetmemektense, kısa dahi olsa bunlardan bahseden bir havadis derlemesi yapalım istedik. Bu başlıklar ileride hazırlanabilecek haberlerin bir nevi girizgahı mahiyetinde olacak. Bismillah…

Avangard Yayınları yeniden

Avangard Yayınları dört senelik bir aradan sonra yayın hayatına devam ediyor. Avangard Yayınları’ndan 2011 yılında, en son Melek Arslanbenzer’in Metro’da Cuma Namazı ile Hakan Arslanbenzer’in Türkiye’de Kültürel İktidar Solda mı?kitapları çıkmıştı. Bu aradan sonra Avangard Yayınları Kasım 2015’te, Konfüçyüs’e atfedilen erdemli sözlerin Hakan Arslanbenzer tarafından tercümesi olan Üstad Dedi ki’yiyayınladı ve yeniden yayın dünyasına merhaba dedi. Geçtiğimiz ay içerisinde Elyesa Koytak, Eren Safi, Hakan Kalkan ve Hakan Arslanbenzer’in diğer kitapları da boy gösterdi. Kendilerine yayın hayatlarının devamında başarılar diliyoruz.

Külliyat Yayınları da kaldığı yerden...

Yayın hayatına devam edeceği bildirilen bir diğer yayınevi de Külliyat Yayınları. Yusuf Kaplan idaresindeki Külliyat’ın yayın listesi kaldığı yerden yayınlanacak. Daha evvel neşrettikleri nitelikli tercüme ve telif eserlerle birçoğumuzun kitaplığında yer eden Külliyat kitapları, 2016 Ocak itibarıyla yeni yayın dönemine başladığını duyurdu. İlk çıkacak kitaplar arasında Yusuf Kaplan tercümesi ile Hegel’in dört ciltlik Tarih Felsefesi, Salih Aydın’ın üç ciltlikİslam Düşüncesi kitabı ile Hüseyin Rahmi Göktaş’ın Bensenoğ/Türkçenin Ruhuadlı kitabının genişletilmiş baskısının bulunduğu bildirildi. Umarız yayınevinin bu külliyat neşretme çabaları bir daha kesintiye uğramadan devam eder.

Müstakil Gazete bayilerde

Hakan Albayrak yönetiminde yeni bir günlük gazete geçtiğimiz hafta yayın hayatına başladı: Müstakil Gazete. Müstakil Gazete, çoğumuzca malum belirli bir mirasın yeni varisi olması hasebiyle içeriğe dair yorum yapmaya gerek yok. Zaten sitesinde de hakkında tek ifade yazılı: “Günlük siyasi gazete!” Onlara da gündemin nabzını tutabilmede kolaylıklar diliyoruz.

Kebikeç artık internet ortamında

Bir kırkambar dergi Kebikeç artık internet ortamında! Kebikeç dergi, yirmi yıllık ilk sayısından itibaren bütün sayılarını (son iki sayı hariç) resmi sitesinde paylaşıma açmış. Dergilere şuradan erişilebilir: //kebikecdergi.org/sayilar/ Bu paylaşımı gerçekleştirenler kültür dünyamız için büyük bir hizmet yapmışlar. Umarız diğer başka dergilere de örnek teşkil eder.

Divan-ı Hikmet artık online

Online erişime sunulan bir diğer dev eserden bahis açalım şimdi de: Hoca Ahmet Yesevî’nin Divân-ı Hikmet’i, Mustafa Tatcı editörlüğünde 2016 UNESCO Ahmed Yesevî yılı münasebetiyle yayınlandı. Necdet Tosun tarafından yazılan tafsilatlı bir girişten sonra bugüne dek tespit edilebilen 252 hikmet Hayati Bice tarafından Türkiye Türkçesine aktarılmış ve orijinal Çağatay Türkçesi aslıyla beraber okuyuculara sunulmuş. Esere şu adresten erişmek mümkün: //www.ayu.edu.tr/index.php/news/622-divan-i-hikmet-hoca-ahmed-yesevi-kitabi-yayimlandi

İsmet Özel'den yeni dizi yazı

İsmet Özel yazılarına devam ediyor. Özel, İstiklal Marşı Derneği’nin sitesi üzerinden Dil ile İkrar serlevhalı yeni bir yazı dizisine başladı. Bu yazı dizisinin ilk yazısı, ‘Şu Allah’ın İşine Bak’, 5 Rebiülahir (15 Ocak) Cuma günü derneğin internet sitesinden yayınlandı. Kısa bir alıntı yapalım: “Sözlerin özgünlüğü, kendi başınalığı, el değilmemişliği efkârlandırır bizi. İnsanoğlu için efkârlanmak vardır, düşüncelerlenmek yoktur.” Yazıya şu adresten erişilebilir: //www.istiklalmarsidernegi.org.tr/Yazi.aspx?YID=1192&KID=59

TV'de az sayıdaki nitelikli programların değerini bilmek gerek

Televizyonda tüm programlarıyla nitelikli bir kanaldan söz edemediğimiz şu günlerde, nitelikli programların sayısı da bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda. İşte bunlardan ikisi, uluslararası çapta kültür gündemini sunan TRT Devrialem ile dünyada ne ne olup bittiğini televizyon ekranlarına taşıyan TRT Dünya Gündemi, 4 Ocak itibarı ile TRT Türk yerine TRT Avaz’da yayınlanmaya başladı. Devrialem hafta içi her gün saat 15.30’da; Dünya Gündemi ise hafta içi her gün 10.00 ve 18.00 saatlerinde seyircilerle buluşmaya devam ediyor. Üstelik dünyanın dört bir yanından bağlantılarla canlı yayınlarla...

Yine iki hafta önce de bu bahsettiğimiz tipte nitelikli programlara bir yenisi daha eklendi: “Uzun Hikaye. Tvnet’te Cumartesi günleri saat 20.00’de ekranlara gelen program Turgay Bakırtaş, Aykut Ertuğrul* ve Ali Ayçil’in muhabbetiyle bir konu etrafında şekilleniyor. Misal, geçen hafta ‘baba’ olan konu bu hafta için ‘aydınlar’ olarak belirlenmiş. Umarız ekranlardan kısa sürede çekilip giden nitelikli programların akıbeti Uzun Hikaye’yi bulmaz.

* Tam bu haberi yayınladığımız sıralarda Turgay Bakırtaş sosyal medyadan Aykut Ertuğrul'un artık programda yer alamayacağını bildirdi. Uzun Hikaye'de artık Turgay Bakırtaş ve Ali Ayçil, her hafta farklı bir konukla birlikte o haftanın konusu etrafında tartışacaklar.

 

M. Murtaza Özeren derledi

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2016 Cumartesi 13:32 Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 14:50
banner25
YORUM EKLE

banner26