Kültür adamlarıyla iftar başka!

İstanbul'un ünlü sanatçı ve yazarları Kültür A.Ş.'nin iftarında buluştu.

Kültür adamlarıyla iftar başka!

İstanbul'da kültürel kurumlarımızın iftarları bir başka zengin geçiyor. Bu sene dikkatimizi çeken iftarlar arasında Yediiklim dergisi, Dunyabülteni-Dunyabizim-Cafcaf, Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Yeni Dünya dergisi, Mazlumder, İnsan ve Medeniyet Hareketi iftarı hatırımıza gelen sohbeti bol, bereketli iftarlar idi. Kim bilir katılamadığımız, zikredemediğimiz daha ne kadar çok iftar vardı.

İnsan iftar yemeği değil (nereye sığdıracaksınız yani!) ama ilim ve sanat ehlinin bulunduğu tüm sofralara oturmak, hiç birini kaçırmamak istiyor. Son olarak hattatzade arkadaşımız Şeyma Subaşı Kültür A.Ş. iftarına katılmış. Ramazan elimizden, dilimizden akıp giderken onu da aktaralım istedik. (dunyabizim.com)

Kültür A.Ş. iftarı
(+)

Onlarca kültür adamı karşımdaydı

Perşembe akşamı kendimi alakasız bir şekilde Kültür A.Ş. iftarında buldum. Miniaturk'e yaklaşmışken, “acaba Sibel Abla (Sibel Eraslan) gelir mi?” demeye ve heveslenmeye başlamıştım. Derken arabadan inmemle birçok isimle karşılaşmam bir oldu. Mesut Uçakan'ın elime tutuşturduğu kartvizitinde anlamlı bir ifade var: "Hepimiz sonsuz karelerden oluşan bir filmin içindeyiz."

Düşündürüyor bu ifade. Nedense aklıma levh-i mahfuz geliyor. Sonra Baba Aziz’den bir sahne: “Bir sır bilerek sakladığımız da neydi? Yazılmış olandan da mı ilerideydi?”

Kareler demişken, kalitesiz de olsa birkaç fotoğraf yakaladım.

Kültür A.Ş. iftarı
(+)

Kültür ve anonim şirket bir araya gelir mi?

İftarı kısaca anlatmak gerekirse; program, ezan saatini müteakip başlayan çatal kaşık seslerinin, içilen çaylarla noktalanan ağırlama safhasının sonuna doğru sofra sahibi İBB Kültür A.Ş.’nin genel müdürü Nevzat Bayhan'ın konuşmasıyla başladı. Davete icabet edenlere teşekkür etti. Ülkemizin her açıdan örnek alınacak bir ülke olduğunu ve kültürümüzün çeşitliliğini vurgulayan Bayhan, "Bu ülkede yaşamanın, aynı gök kubbe altında bulunmanın ayrı bir lütuf olduğunu" sözlerine ekledi.

Ali Rıza Özcan, Yılmaz Eneş, İslam Seçen, Hüsrev Subaşı
(+)

Kültür ve şirketin aslında bir araya gelmemesi gerektiğini ifade ederken, hamasi bir tutum ile de ilerlememek gerektiğini belirtti. "Üretilen hizmetlerle para kazanmak zorundayız. Kazanalım ki sanat ve kültür adamlarımızı destekleyelim. Bu destekler sanatçılarımıza şevk vermektedir." diyerek sözlerine son verdi.

Kültür A.Ş. yönetim kurulu başkanı Ahmet Selamet ise, "Geçmişte gerçekleştirmekten çekindiğimiz etkinlikleri artık gerçekleştirebiliyoruz." derken, "Bizi bir kez daha buluşturan Allah'a hamd olsun. Mübarek Ramazan ayını uğurlamak üzereyiz. Umarım istifade edebilmişizdir." dedi.

Sol tarafta Çiçek Derman ve Uğur Derman
(+)

Diş kirası olarak ne verildi?

Gelenlere Anılarla İstanbul kitabı, Musiki Şifa Albümü ve 1453 kültür ve sanat dergisi hediye edildi. İftarda gözüme takılan isimleri hatırlayabildiğim kadarıyla sayayım:

Yönetmen ve senarist Faysal Soysal,

BİSAV'da eğitim veren değerli sinema eleştirmeni İhsan Kabil,

Lütfi Şen,

Yazar Ali Ural,

Piyanist Angelica Akbar,

Yazar Beşir Ayvazoğlu,

Savaş fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı, gezgin Coşkun Aral,

Hüsrev Subaşı, Emin Işık ve Müjdat Uluçam
(+)

Hattat Hasan Çelebi,

Klasik cilt sanatçısı İslam Seçen,

Yönetmen ve TV programcısı Sadık Battal,

Yönetmen Mesut Uçakan,

İlahiyatçı, kültür adamı ve yazar Emin Işık,

Hattat Efdal Kılıç,

Hattat Ali Toy,

Hattat Ali Hüsrevoğlu,

Felsefeci yazar Harun Anay,

Müzehhibe Naciye Subaşı,

Hattat ve müzehhip Ali Rıza Özcan,

Müzehhibe Çiçek Derman,

Hat sanatı duayeni Uğur Derman,

Ebrucu Yılmaz Eneş.

İftardan sonra davetliler, ellerinde diş kirası olarak takdim edilen poşetlerle dağılırken, Miniatürk’e yeni ilave edilen birbirinden güzel eserleri güzel bir esinti eşliğinde gezmek geceye renk katan bir keyif oldu birçokları için…

Miniatürk, Mostar Köprüsü
Miniatürk, Kubbetü's Sahra

 

Şeyma Subaşı hem yedi hem yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2010, 16:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26