Kudüs'ün ışıkları uzak da olsa ne kadar güzel

Ürdün Üniversitesi’ndeki Kudüs Komitesi, Ürdün’deki genç nüfusun dikkatini Filistin ve Mescid-I Aksa meselesine çekmeye çalışıyor. Semiha Muhterem Ataman yazdı..

Kudüs'ün ışıkları uzak da olsa ne kadar güzel

Mute savaşının gerçekleştiği, birçok sahabe kabrine ev sahipliği yapan, bünyesinde tarih öncesi devirlere ait eserleri barındıran ve Kızıldeniz’e de kıyısı bulunan Ürdün, aynı zamanda en çok Filistinli mülteciyi barındıran Ortadoğu ülkesi.

Filistin’de doğup büyüyen, çoğunlukla 1967 Arap-İsrail savaşından kaçarak Ürdün’e sığınan ve resmiyette Ürdün vatandaşı olan aileler Ürdün nüfusunun yüzde atmışından fazlasını oluşturuyor. Bir yandan hayatlarını idame ettirmeye çalışan aileler, bir yandan da güttükleri Filistin davasını çocuklarına ve yeni nesillere aktarmanın gayreti içerisinde olmuşlar.

Gerek üniversitelerde kurulan kulüpler gerekse dernekler vasıtasıyla gerçekleşirilen etkinliklerle Ürdün’deki genç nüfusun dikkati Filistin ve Mescid-i Aksa meselesine çekilmeye çalışılıyor. Amman’da bulunan Ürdün Üniversitesi’ndeki Kudüs Komitesi bu amaçla kurulan kuruluşlardan. Bu müesseseler kendi bünyelerinde düzenledikleri konferans, seminer, toplantı ve yarışma gibi faaliyetlerle siyonist İsrail zulmü altındaki Kudüs şehri ve Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın durumunu ele alarak bu konular hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.

Yaş ve meslek gruplarına göre düzenlenen etkinliklerde Mescid-i Aksa’nın içerisinde bulunduğu tehlikeli durumu ortaya koyan renkli, dikkat çekici afişler basılırken film gösterimleri de düzenleniyor.

Kudüs şehrinin ışıklarını uzaktan seyretmekle yetiniyorlar

Ürdün Üniversitesi Kudüs Komitesi’nin ilk başkanı Osama Al-Mograbi’nin belirttiğine göre, komite 2013 yılında üniversite öğrencileri arasında Kudüs kültür ve bilincini yayma amacı ile kurulmuş. Ayrıca, komite amel, ilim ve duygu ile donanmış öğrencileri Kudüs ve Kudüs’ün kurtuluşu için çalışmaya teşvik etmeyi hedefliyor.

Ürdün Üniversitesi’nde Kudüs ile ilgili yürütülen bu faaliyetlerde yaklaşık yüz öğrenci görev alıyor. Kudüs için 2.000 öğrencinin katılımıyla oluşturulan en uzun insan zinciri, 300 öğrencinin iştirak ettiği kurslar ve düzenlenen çeşitli kampanyalar öğrencilerin gerçekleştirdiği faaliyetlerden.

Kudüs Komitesi, hem üniversiteler hem de sosyal paylaşım siteleri üzerinden yürüttüğü faaliyet ve çalışmalarla dar manada Ürdün halkının, genel olarak da İslam ümmetinin ilgisini Filistin ve Mescid-i Aksa meselesi üzerinde yoğunlaştırmaya devam ediyor.

Amman’da yaşayan Filistinliler’in büyük bir bölümü, Kudüs'le aralarında yalnızca 67 kilometre bulunmasına rağmen Filistin’e giremiyor.

Kudüs Komitesi’nde olduğu gibi ve Kudüs ve Mescid-i Aksa adına faaliyet yürüten diğer kuruluşlarda da yer alan Ürdünlü gençler bir yandan Kudüs karşısında sorumluluklarını yerine getirirken, bir yandan da rüyalarını süsleyen Kudüs şehrinin ışıklarını uzaktan seyretmekle yetiniyorlar.

Biz ise, onu yakın görüyoruz."

Anneleri Kudüslü babaları ise Hayfalı olan endüstri mühendisi Osama ve Sara al- Mograbi kardeşler, memleketleri Filistin’i, oradaki ailelerini ve İsrail işgali altında bulunan ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı ziyaretten mahrum bırakılan gençlerden yanlızca ikisi… Bunca sıkıntı ve tehlikeye rağmen gençlerin kalplerine kök salmış umut dikkate değer.

İşgal altındaki Filistin’in özgürleşmesi ile Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya kavuşacaklarını ümit eden gençler, bu kavuşma gününü yakın görüyorlar.

Ve bu noktada Ürdünlü Filistinli gençlerin kendi aralarında sık sık tekrarladıkları söz Mearic Suresi’nin yedinci ayeti oluyor: "Biz ise, onu yakın görüyoruz." Aralarında sloganlaşmış olan bu ayet, onların umutsuzluklarına çare ve ilham kaynağı haline gelmiş durumda.

Ayet, adeta imkansız gibi görünenin gerçekleceğini müjdeliyor onlara ve bizlere. Ve gençler Allah kelamının onlara verdiği ümit ve güçle zulümden kurtuluş gününü bekliyor ve Aksa ile ilgili çalışmalarına büyük bir gayretle ile devam ediyor.

 

Semiha Muhterem Ataman yazdı

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2014 Çarşamba 14:45 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 14:45
banner25
YORUM EKLE

banner26