Kore'de İslam'ı daha iyi tanıtmak için çalışıyor

Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na katılan ilk İslami yayınevi Jannahmuminbooks’un sahibi Hüseyin Bey, yayınevini kurma serüvenini ve fuarda neler yaşadıklarını anlatıyor..

Kore'de İslam'ı daha iyi tanıtmak için çalışıyor

 

Birçoğumuz Kore denildiğinde Kore Savaşı’na gönderdiğimiz Türk tugayı ve gösterdiği destansı kahramanlıkları aklımıza getirmekteyiz. Bununla beraber özellikle son 15-20 yıl boyunca iki ülke arasındaki yakın ilişkiler doğrultusunda gelişen ticari ve kültürel alışverişlerden de bahsedebiliriz. Ve yine birçoğumuz Kore’de İslam’ın girişinin Kore Savaşı’na katılan Türk askerleri aracılığıyla olduğunu bilmektedir.

Ancak Kore yarımadasında 918-1392 yıllarında hüküm sürmüş Koryo Hanedanlığı zamanında Müslümanlar için cami yapıldığı ve 1418-1450 yıllarında Kore yarımadasında zamanın Coson Hanedanlığı’nın 4. kralı (aynı zamanda Kore alfabesini oluşturan) Kral Sejong’un, sarayın bahçesinde gözlerini yumup derin bir huşu içinde yaşlı bir Müslümanın dudaklarından dökülen Kur’an-ı Kerim’i dinlediğini bilenimiz hemen hemen yok gibidir.

Tarihin akışı içinde zaman zaman Kore ile Müslümanların değişik alanlarda ilişkileri olmuş ancak Kore Savaşı’na kadar geçen uzun bir süre içinde bu ilişkiler maalesef sürekliliğini koruyamamıştır. 1955-56 yıllarında savaş sonrası barışı koruma adına Kore yarımadasında kalan Türk askerlerine imamlık göreviyle gelen merhum Zubeyr Koç Hocamızın hummalı çalışmaları sonucu birçok Koreli İslam’la şereflenmiş ve bu bir kişinin attığı tohum filizlenerek resmi rakamlara göre Koreli Müslüman sayısı 35.000’e ulaşmıştır.

İslam’ın böyle büyük bir kitap fuarında tanıtılamamasına daha fazla kayıtsız kalamadım

2013 Seul Uluslararası Kitap Fuarı ile yukarıda bahsettiğim kısa Kore İslam tarihi arasında ne gibi bir bağlantı olduğunu merak ediyorsunuzdur. Kore Savaşı sonrası bazı İslam ülkelerinin katkılarıyla yapılan camiler, İslami eğitim faaliyetleri ve temel İslami kitapçıklar Korelilere İslam’ı tanıtma ve yayma adına belli aşamalar kaydetmiştir ancak Kore İslam tarihinde ilk kez Müslüman bir yayınevi olarak 2012 yılında kurulan Jannahmuminbooks Yayınevi’nin uluslararası bir kitap fuarına katılması tarihi açıdan büyük bir anlam ifade etmektedir.

Kore Yayıncıları Birliği tarafından düzenlenen ve bu sene 19 Haziran-23 Haziran tarihlerinde 19.’su gerçekleşen Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na 25 ülkeden 610 yayınevi (410’u Koreli ve 200’ü yabancı) katıldı, 5 gün süren fuara yaklaşık 130.000 kişi ziyarette bulundu. Geçen sene fuara 20 ülke ve 580 yayınevinin katıldığı ve 116.000 kişinin ziyarette bulunduğu hesap edilirse katılan ülke, yayınevi ve ziyaretçi sayısının her sene gittikçe artmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Kore dilinde çıkan İslami yayınların %95’inin gayrimüslimlerce, özellikle Hıristiyan din adamlarının, misyonerlerin ve taraflı Hıristiyan profesörler tarafından kaleme alındığını ve İslam’ı öğrenmek isteyen Korelilerin bu tür kitaplarla İslam’ı yanlış bir şekilde öğrendiği gerçeği göz önünde tutulduğunda Jannahmuminbooks Yayınevi’nin ne tür bir hizmet gördüğü daha iyi anlaşılır kanaatindeyim.

Evvelki senelerde Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na ziyaretçi olarak katıldığımda sıra sıra Hıristiyan ve Budist yayınevlerinin çıkardığı kitaplara bakar, “neden dünyanın en büyük dini olan İslam’ın Kore’de bir yayınevi yok”, “neden bu fuarda yer almıyoruz” diye mahzun şekilde fuarı gezer ve eve dönerdim. Bu durumu değiştirmek için yaklaşık 6 yıl boyunca Kore Müslüman Federasyonu’nda İslami yayınlardan sorumlu olarak çalıştım. Ancak tüm gayret ve çabalarıma rağmen federasyonu Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na katılmaya ikna edemedim. Bu sebeple İslam’ın böyle büyük bir kitap fuarında tanıtılamamasına daha fazla kayıtsız kalamadım ve istifamı vererek kızım Cennet (İngilizce ifadeyle ‘Jannah’)’in ve oğlum Mümin (İngilizce ifadeyle ‘Mumin’)’in adını verdiğim Jannahmuminbooks Yayınevi’ni kurdum.

Cennet ve Mümin İstanbul’da kayboldu

Yayınevimizin kuruluş senesini henüz yeni doldurduğu için fuara 3 kitapla katıldık. İnşallah seneye bu sayı daha fazla olacaktır. İlk kitabımız “İslam’ı Seçenlerin İhtida Öyküleri”. Yaklaşık 500 kadar ihtida öyküsünden eleyip 50 tanesini seçtiğim bu kitap, değişik din, milliyet ve renkten oluşan insanların neden İslam’ı seçtiklerini anlatıyor. Son on öykü ise Korelilere ait. Kitabı okuyanlar İslam’ın temiz ve berrak bir su gibi içlerini okşayıp ferahlattığını ve çok etkilendiklerini belirttiler. Çok şükür bu kitabımızı okuyup Müslüman olanlar da oldu.

İkinci kitabımızın adı “İslam”. İslam inancı hakkında A’dan Z’ye her konunun işlendiği, okuyanın İslam’ın öğretisini çok kolay bir dille anlayacağı şekilde hazırlanan kitap, fuarda standımızı gezenlerin ilgi odağı oldu. İlmihal kitaplarına benzer bir şekilde hazırlanan bu kitap İslam’a ilgi duyanlar ve İslam’ı yeni seçenler için bir el kitabı mahiyetindedir.

Üçüncü kitabımız “Cennet ve Mümin İstanbul’da Kayboldu”. Kore İslam tarihinde Müslüman bir Koreli bayan (aynı zamanda eşim) tarafından çizilen ve yazılan ilk çocuk kitabı. Türk bir baba ve Koreli bir anneden doğan Cennet ve Mümin, babaannelerini ziyaret etmek için Türkiye’ye giderler. İlk gün İstanbul’da bir otelde kalırlar ve Sultan Ahmet Camii’ni ailecek ziyaret ederler. Kapalı Çarşı’da hediyelik eşyaya bakan anne baba bir an için çocuklarıyla ilgilenemezler ve Mümin gördüğü küçük bir kedinin peşinden gider, Cennet ise kardeşine göz kulak olayım derken Mümin’le birlikte gider ve böylelikle ikisi de kaybolurlar. Hikâye bu şekilde anne babalarını bulana kadar devam eder. Ezan sesini duyan Cennet ve Mümin anne babalarının ezan sesini duyduklarında her zaman camiye gidip namaz kıldıklarını, bu sefer de camide olabileceklerini düşünerek camiye giderler ve orada aile tekrar buluşur.

Hikâye boyunca İslami kavramlardan (Selamün Aleyküm, Bismillahirrahmanirrahim, İnşallah, Kuran, cami, dua vb.) doğal bir şekilde bahsedilir ve kitabı okuyan çocuk İslam hakkında temel kavramları öğrenmiş olur. Kitabın sonuna hikâyenin iyi anlaşılıp anlaşılmadığını öğrenmek amacıyla küçük bir test bölümü ve İslami kavramların Korece ne anlama geldiğini açıklayan bir diğer bölüm de yer almaktadır. İnşallah Cennet ve Mümin’in serüvenlerini seri halinde yayınlamayı, Türkçe ve İngilizceye de çevirerek dünyanın tüm Müslüman çocuklarına İslam’ın güzel mesajlarını zevkli hikâyeler eşliğinde vermeyi ümit ediyoruz.

Fuarda ziyaretçilere hurma ve Türk çayı ikram ederek İslam’ın misafirperverliğini, Müslümanların da insan sevgisiyle dolu olduğu mesajını vermeye çalıştık. Çayı yudumlayıp hurmadan yiyen ziyaretçiler İslam hakkında doğru bildikleri yanlışları sorarak İslam hakkında doyurucu bilgiler aldılar.

Okulunda İslam üzerine tanıtıcı ders talebinde bulunan Koreli öğretmen, İslam hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen Koreli yazar, çocuğuna İslam kültürünü anlatmak için daha çok kitapların çıkması talebinde bulunan Koreli anne, Cennet ve Mümin’in serüvenlerinin ikinci kitabının ne zaman çıkacağını merakla soran Koreli Müslüman çocuk, Koreli Müslüman bir yayınevinin böyle bir kitap fuarında ilk kez yer aldığı için sevincini gözyaşlarıyla ifade eden Koreli Müslüman bacı ve seneye daha çok hurma ve çay getirmemizi isteyen Koreli dedenin istekleri beni ve eşimi sonsuz bir mutluluğa boğmakla beraber daha fazla gayret etme noktasında da kamçılamış oldu.

 

Jang Hüseyin Seul’den bildirdi

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2013 Çarşamba 14:24 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryem
Meryem - 9 yıl Önce

Bu satırları okuyunca o kadar çok sevindim ki ..Her zaman aklımın bir köşesinde Korece öğrenip islami kaynakları çevirme isteği var(inşallah nasip olur )İnternetten Kore dilinde kaynakların çok az olduğunu okur ve çok üzülürdüm ..Ama şimdi bu satırları okuyunca inanın o kadar çok sevindim ki..Allah azınızı çok eylesin..emsallerinizi arttırsın ..Rabbim bana da o ülkeye gidip hizmet etmeyi nasip etsin bunu yürekten istiyorum..Allah sizden razı olsun ..Rabbim yar ve yardımcınız olsun ..

dündar
dündar - 9 yıl Önce

dünyabizimin yapacağı en güzel işlerden birisi budur. nedir.dünya müslümanlarıyla aramızda köprü olmaktır. mavera dergisinde dünyanın dört bir tarafında yaşayan müslümanların mektupları yayınlanıyordu. o mektuplarda oralarda yaşayan müslümanlarla ilgili haberler ülkedeki gelişmeler veriliyordu. canlı bir dergiydi mavera. bugün böyle bir dergi yok. teknoloji ilerledi. böyle bir internet sitesi de yok. madem dünyabizm, o halde müslümanların yaşadığı her yer bizim. bizim olan yerlerden nice haber..

Kemal Hakkı
Kemal Hakkı - 9 yıl Önce

Türk askerinin Kore'de bıraktığı islam algısından sonra böyle güzel ve hayırlı bir işe girişerek İslamın güzelliğini ve özelliğini islami eserlerle anlatmanız her türlü takdirin üzerindedir. Allah (c.c.) sa'yinizi meşkur, amelinizi magbul ve bu güzel hizmetlerinizi daim ve bereketli eylesin.

ilkbahar
ilkbahar - 9 yıl Önce

Allah sizlerden razı olsun benide katarak sayılrınızı çoğaltsın ve her daim muvaffak etsin bu siteyi görünce öyle sevindim ki bana umut verdiniz. Yaptığınız bu faaliyet için gerçekten çok teşekkür ederim büyük davalar böyle kıvılcımlarla başlar inşallah bunun devamıda gelecektir

banner19

banner36