Konyalılar bayramı öyle bir büyütmüş ki

İnsan büyür; malı büyür, derdi büyür. Bazen de sevinci büyür. Ama Konya Büyükşehir Belediyesi’ne göre bayramlar da büyütülebilirmiş. Peki ama nasıl?

Konyalılar bayramı öyle bir büyütmüş ki

 

İnsan büyür; malı büyür, derdi büyür. Bazen de sevinci büyür. Ama Konya Büyükşehir Belediyesi’ne göre bayramlar da büyütülebilirmiş. “Bayramlar nasıl büyüsün ki?” demeyin. Hatta bazı tatil gözlüler, bundan bayram tatilinin uzayacağını sanabilirler. Yüreği dar olanın ufku da daralacaktır.

Eski bazı insanlar, “Deliye her gün bayram” diyerek bayram ve mutluluk sevincini her daim taze tutanları küçümserler. Ne olurdu ki adı bayram olmasa da, tadı bayram olan günlerimiz kovalasaydı birbirini…

Bayramı büyütme çağrısında olan Konya Büyükşehir Belediyesi, şehri dolduran billboardlarında halka şu çağrılarda bulundu. Kim nasıl büyüttü, bunu bilmek elbette ki mümkün değil.

Bugün Bayram

Neşeyle Gülümse

Bayramı Büyüt!

Hadis-i şerifler bize “gülümsemenin bir sadaka” olduğunu haber verir. Yapılması kolay olan ve gönle sürur katan bu davranış bayramlarda daha bir önem kazanır. Asık suratlı bir çehre hem insanlar katında, hem de Allah katında makbul değer bulmaz.

Bugün Bayram

Bir Büyüğünü Ziyaret Et

Bayramı Büyüt!

İslam’ın güzel sünnetlerinden birisi de ziyaretleşmedir. Allah resulü ziyaret etmeden öte, ziyaretleşmeyi tavsiye buyurur. Zira bu kalpleri ısındıracak, aradaki kin ve nefreti yok edecek bir davranış. Bayramlarda büyükleri ziyaret genel bir adet olsa da, bu ziyaretleşmenin çift taraflı olması daha güzeldir.

Bugün Bayram

Küstüğünle Barış

Bayramı Büyüt!

Allah küsme gibi bir davranışı güzel bulmasa da tamamen yasaklamaz. Bazı yasaklar vardır ki, azı da çoğu gibi yasaktır. Ama küslük öyle değildir. Bu hal bazen insanların sakınamayacağı, kendini buna mecbur hissedebileceği bir durumdur. Bayramlar bu yanlışın en güzel telafi edilebileceği zaman dilimidir.

Hadis-i şeriflerin küslüğü üç günle sınırladığını bilmeyenimiz yoktur. İslam’ın tüm emirlerine boynumuz kıldan ince. Ancak bu küslüğün üç günle sınırlandırılması var ki gerçekten müthiş. Zira uzayınca katmerleşeceği, barışmanın da zorlaşacağı bir gerçektir.

Bugün Bayram

Bir Çocuğu Sevindir

Bayramı Büyüt!

Çocuklar güzeldir. En çok da sevindiklerinde güzel olurlar. Çocukturlar. Bu nedenle de çok küçük şeylerle bile mutlu olmayı başarırlar. Bir bayram günü yetime, öksüze, kimsesize, gözü yaşlı bir çocuğa uzanan el, gerçekten büyütür bayramı.

Bayramlar büyüyünce bayram olur. Komşuda büyümeli, akrabada gelişmeli, tüm coğrafyalarda kocaman olmalıdır. Yüreklere sığabiliyorsa insanlık, onları eve ve sofralara sığdırmak çok kolaydır. Ensar adını verdiğimiz o mümtaz topluluk, önce yüreklerine, sonra da beldelerine sığdırdılar. Her günü bayram eyleyip, mutlu olmayı başardılar.

Bayramları büyütenlere, büyütme çağrısında bulunanlara ve bu konuda yardımcı olanlara teşekkürler. Bayramları büyütmeye bireyler kadar belediyelerin de ihtiyacı var.

 

Haşim Akın yazdı

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 17:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13