Konya'dan mekan ve kişiler

Vural Kaya Konya'nın ilim adamları ve mekanları ile Ramazanlarını yazdı bizlere.

Konya'dan mekan ve kişiler

Mabetler 

Konya, Kapu CamiiKapu Camii: Konya’da Kapu Camiinde hatimle teravih namazı kılmak Konya’nın ve Konyalıların en eskimez geleneğidir. Yüzlerce hafız cemaati vardır teravihte. Hele Ünver Hocanın davidî sesinden Kur’an tilaveti ile teravih namazında bu camide saf tutmak daha bir başkadır. Teravih namazı sonrası Esnaf Çayocağında tavşan kanı çaylar yudumlanır. Esnaf, tüccar ve aydın kesimden oldukça iyi bir müşterisi var Esnaf Çayocağının.  

Aziziye Camii: Ramazan ayında genellikle sabah namazları hatimle kılınır. Teravih namazı sonrası ise caminin yanı başındaki Nasip Çayevi önünde gece ikilere üçlere kadar sohbet Ramazan şenliği gibidir. Yok yok bir ritüel aslında bu.  

Konevi Camii: Konevi Camiinde de hatimle teraviv kılmak bir gelenektir ve fakat Konevi Camiinin esas ünü sabah namazı cemaatiyledir. Kurra Mehmet Kaya Hocanın etkisi büyük ayrıca. Üstelik bu sadece Ramazan’a mahsus bir durum değil ayrıca. Her daim sabah namazları cami tıklım tıklımdır. Sabah namazlarında bu caminin tercih edilme sebeplerinden biri ve önemlisi de namaz sonrası adeta bir dini ritüelin yaşıyor oluşu. Namaz biter ve Mehmet Kaya Hoca munis bir eda ile Sadrettin Konevi Hazretlerinin mezarına karşı duaya durur, Müezzin Hafız Selahattin Saatçi de Mehmet Kaya Hocanın arkasında el pençe divan durur. Cemaat buna iştirak eder tabii. Burada uzunca bir sessiz evrad faslından sonra dua biter ve cemaat yavaş yavaş dağılır. Caminin önünde sabah namazı sonrası ahbaplıklar, yaranlıklar dile gelip sabahın saflığında tazelik ve temizliğinden nasiplenmeye durur. 

Konya

Şemsi Tebrizi Türbesi ve Camii: Ramazanda özellikle şehir halkından çok dışarıdan gelen Şems-i Tebrizi dostlaryla dolup taşar. Sabah namazı sonrası caminin bir bucağında evrada oturmuş bir zikir halkası bir bucağında ise bir hoca talebeleriyle Arapça okuyordur. Dışarıdan gelen ziyaretçiler kafile kafile ziyaretlerini gerçekleştirirler.  

KonyaŞerafettin Camii: Bir teşehhüt miktarı teravihten erken çıkmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği camilerimizdendir. 

Piri Mehmet Paşa Camii: Ramazan ayında ve sair zamanlarda her ikindi namazı öncesi Mehmet Akdeniz Hocanın tefsir ve hadis dersi vardır. Esnafın sohbet için camide toparlanma işareti salavattır. Caminin dış hoparlöründen bir tek salavat duyulsun yeter. İki dakika içerisinde sohbet efradı camideki yerini alıverir. Bu da Mehmet Akdeniz Hocanın hususi geleneği olmuş gibi neredeyse.. 

Erenköy Camii: Hacı Tahir Büyükkörükçü Hoca Efendinin evinin burada olması hasebiyle çok özel bir cemaati vardır. Her daim Ramazan ayında hatimle teravih kılınan camilerdendir. Hoca Efendi rahatsızlanmadan önce Erenköy daha da canlıydı, faaldi. Hoca Efendi sıhhatte olsa, biraz da gençlik günlerine yakın olsa ve öğle ya da ikindi namazlarında muhteşem vaazlarıyla yine irşadlarına devam edebilse. Ne güzel olurdu.  Allah şifalar versin inşallah. Özellikle eski Ramazanlar Hacı Tahir Büyükkörükçü Hocayla başkaymış. O günleri bilenler öyle diyorlar. Hatta bir Ramazan klasiğiymiş Hoca Efendinin vaazlarına iştirak etmek.  

Sultan Selim Camii ve Mevlana Türbesi: Mevlana Türbesi Ramazan ayında normal zamanlara nazaran misliyle ziyaret akınına uğrar. Selim Sultan Camii Mevlana Türbesi ziyaretçilerinden en çok nasiplenen camidir.   

Beyhekim Camii: İmamı entelektüel bir zattır. Hafız İbrahim Öztürk Hoca, mukabelesini bitirmiş, namazını cemaatiyle eda etmiş ve müezzin odasına çekilmiştir. Ve sıkı bir felsefi metinle boğuşmaktadır. Bu muhakkak… 

Konya

Mekanlar 

TYB Konya Şubesi: Cumartesi günleri teravih namazı sonrası umur görmüş adamlar Konya’da eski Ramazanları anlatmaktadırlar. 

Belediyeler: Artık eskisi gibi belediyeler Ramazan ayına yönelik program falan yapmaz oldular. Hiçbir Konyalı da belediye öncülüğündeki o eski Ramazanlar nerede demiyor? İftar çadırları acziyet çadırı mı görülüyor dersiniz? 

Kadınlar Pazarı  Civarı: Taze sebze ve meyve ve dahi kuru yemişin en yerli mekanıdır. İkindi sonrası alış verişten çok bu eskil çarşı pazarı gezmek kimilerinin geleneksel işidir.  

Modern Alış Veriş  Merkezleri: İnsanların akın akın buralarda alış veriş ettiği rivayet edilir. Gözümle görmüş değilim. Ramazan etkinliğine ya da geleneğine ait bir durum değil sonuçta. Gözümle görme lüzumu da hissetmiyorum ayrıca. 

Konya

** 

Kişioğlukişiler 

Ali Küçük Hoca
Ali Küçük Hoca

Ali Küçük Hoca: Besairul Kur’an isimli tefsir kitabının yazarı Ali Küçük hoca mütemadiyen tefsir anlatıyordur. Günün belli aralıklarında belli yerlerde. Cemaat, grup, bireyselciler fark etmez. Yeter ki siz davet edin. Farklı bir şehirde ya da yurt dışında bir tefsir sohbeti yoksa tabii. 

Bakırcı  Hocalar: (Mehmet ve Saffet Bakırcı Hocalar) İki kardeş iki farklı adam. Ramazan ayında özel bir gayretleri yoktur. Bütün ayları Ramazan ayı gibidir zaten. Günlük en az yirmi yerde tefsir ve hadis dersleri vardır muhakkak. Bu iki alimin en belirgin özelliği, yani ki alamet-i farikaları bisikletli olmaları ve eski yeni bütün öğrencilerini

Mehmet Bakırcı
Mehmet Bakırcı

Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar tek tek ziyaret etmeleri… İlahiyat Fakültesinde uzun yıllar öğretim görevliliğinde bulunmuşlar ve fakat bir gün bir bozuk zihniyet aynı anda iki kardeşin sözleşmelerini iptal edivermiştir. Yani genç yaşta tekaüde ayrılmaları uygun görülmüştür. Ama Bakırcı Hocalar aynı tempoyla derslerine devam ettiler. Üniversitede odasına kapanıp titr’in rehavetiyle tekaüde ayrılanlar Bakırcı Hocaları hala tekaüde ayıramadılar ne hikmetse. 

Abdullah Büyük: Ribat’ın çalışmalarını idare etmekte ve bu meyanda Vaaz ve nasihatlerine devam etmektedir. 

7505
Saffet Bakırcı

İbrahim Demirci: Halep’in yorgunluğunu Ramazan ayının şelale gibi akıp giden mübarekliğiyle üzerinden attı. Ailesiyle ve muhtemelen çeviri ve yazılarıyla geçirdi. Az göründü. Az konuşurdu daha da az konuşmaya başladı sanırım.  

Mustafa İslamoğlu: 9 Eylülde Mevlana Kültür Merkezinde Kur’an ve Ramazan konulu bir konferans verdi. 3000 kişilik salon doluydu.  

7506

Hasan Hüseyin Varol Hoca

Ramazan Sönmez: Öğrencileriyle ve özellikle de Konevi Vakfıyla ilgilenmektedir. Ayrıca mutat tefsir hadis sohbetlerine devam etmektedir.  

Hasan Hüseyin Varol Hoca: Hayra Hizmet Vakfı’nda başkanlık odasında boynunda meşhur şalıyla oturmuş Kur’an okuyordur. Makamlı ve yüksek sesle. Tabii kıraat talim dersi yoksa o anda.  

Ahmet Çalışır: İftar ve sahurlarda güzel sesinden Kur’an tilavetleri  ve mersiyeler dinledik. Hoş sedaları sadrımıza işlemiştir. Eksik olmasın Ahmet ağabey.  

Ahmet Çalışır

Ahmet Çalışır

Osman Özbahçe: Ramazanda Konya’yı teğet geçmesi tuhaf şeydi. İftar borcu var artık bize. Ya da o borcunu sene içinde bir Ankara baskınımızda ödeyebilir bize. Tercihi kendisine bıraktık.  

Abdullah Harmancı,  Ümit Savaş: Bu Ramazan tam anlamıyla devamsızlar. Muhabbetleri ve yaranlıkları özlenmiştir. Haberleri yok falan.  

Enes Özel: Genç şair Enes Özel Karaman’dan Konya’ya birkaç kere şiirlerle ziyarete geldi. Enes’i ilk gördüm, tanıdım. Ağabeyine o çelebiliği ne kadar da benziyor. Ücra’yı tazeyken gördü, avuçlarında hissetti. Bülent Keçeli, Murat Üstübal, Enes Özel hep birlikte bir Ramazan günü bir çay bahçesinde çaysız kahvesiz şiir konuşmak unutulmaz cinsten bir şeydi. Karaman’a geri dönerken bize sözü vardı. Ve fakat “Konya’ya iftara buyur gel” davetimize hala icabet etmemiştir. Cezası ağır olacaktır.  

Abdullah Harmancı

Abdullah Harmancı

 Atilla Yaramış, Nurullah Turan, Recep Ayık, Orhan Gazi Gökçe, İsmail Şakıma, Hanzala Bünyamin: Bu Ramazan onlarla bir iftar dostluğunda ve  bir teravih namazı sonrası hoş muhabbette buluşmak dünyanın en güzel şeylerinden biriydi. Berhudar olalar.  
 
HAM-İŞ:

Konya’da oruç yiyenlerin alenen ve gözle görünür bir şekilde çoğalması konusunda teessüflerimin kâr etmediğini bilirim ve fakat yine de teessüf ettim işte.

 

Vural Kaya yazdı

Yayın Tarihi: 13 Eylül 2009 Pazar 18:13 Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2010, 11:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet muhtar selim hakan ahmet ayşe
ahmet muhtar selim hakan ahmet ayşe - 13 yıl Önce

dahada yazsaydın vural kaya daha çok sırtı kaşınanlar olabilir.

hz. etlekmek
hz. etlekmek - 13 yıl Önce

endülüs'e gel endülüs'e:)

mücahide koçak
mücahide koçak - 13 yıl Önce

evet evet.. gerçekten çok haklısınız.. belediyelerin öyle bir sorumsuzluğu varki sanki ramazanı silmek istiyorlarmış gibi.. ne oldu da böyle oldu sorgulamak lazım..

Atiyye Küçük
Atiyye Küçük - 13 yıl Önce

hz.pir 'in mekanında yaşamak anlatılası değil,yaşanası bir şeydir. güzeldir konyamız,iyidir,hoştur.lâkin ramazan deyince ilk akla gelenlerden değildir. bunu üzülerek söylüyorum. kimdir bunun sorumlusu bilemiyorum. nacizhane istediğim konya da ramazanı hissederek yaşamaktır. mevlana diyarında bunu hakettiğimizi düşünüyorum.inşaallah ileriki yıllarda bizi şaşırtırlar...

cihad
cihad - 13 yıl Önce

arayanların bulacağı imkanların saklı olduğu belde.

esat
esat - 12 yıl Önce

kütüphanede verdiği hizmetlerle öne çıkan zatı muhterem bahri niye yok bilader!

Abdullah
Abdullah - 10 yıl Önce

İstanbul'dan sonra ençok kitapçı ve yayınevinin olduğu yerdir herhalde Konya..yani mübarek yerdir...bereketlidir...

bilal
bilal - 9 yıl Önce

BAKIRCI HOCALARIMIZ...ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN...SİZLERİ ÇOK SEVİYORUZ...YETİŞTİRDİĞİNİZ HOCALARIMIZI DA ....RABBİM HAYIRLAR İHSAN ETSİN SİZLERE................

banner19

banner26