Konvoydan insan manzaraları

Gazze Konvoyu'nda herkes var. Srilanka kökenli emekli bir profesör, Suriye kökenli öğrenci kızlar, hayatında Filistin'i ikinci kez görecek olan Filistin bedevisi bir mülteci.

Konvoydan insan manzaraları

Londra’da toplanıp ay sonunda Gazze kapısına dayanmayı hedefleyen konvoy şu sıralar Türkiye’de seyrediyor. Bugün-yarın (18-19 Aralık) Suriye’ye giriş yapacaklar.

 

Renkli Portreler

Konvoyda birbirinden çok farklı, çok enteresan insanlar var: Yaş grupları, kökenler, milliyetler, pasaportlar, görüntüler, mizaçlar insandan insana çok değişiyor. Bu tekdüze olmayış o kadar zorlamasız ve o kadar gerçek ki konvoy bu yüzden çok samimi çok içten çok canlı  yoluna devam ediyor. Amerika’dan uçakla gelip İstanbul’dan otobüs kiralayanlar arasında kimler yok ki? Srilanka kökenli emekli bir profesör, Suriye kökenli öğrenci kızlar, hayatında Filistin’i ikinci kez görecek olan  Filistin bedevisi bir mülteci.

Kendi araçlarıyla yol alanlar ise ağırlıklı olarak İngiltere’den , İrlanda’dan ve Galler’den gelenler:  Bu konvoyun fikri oralardan çıkmış:  İslam’a dönmüş Galliler İngilizler, oranın uyruğu olan Pakistan Keşmir kökenliler ve  İrlanda’nın namı-meşhur savaş karşıtları.

 

Mansur, Birmingham/İngiltere
Mansur, Birmingham/İngiltere

Konvoydan İnsan Manzaraları

Mansur-37-Çalışan-Birmingham/İngiltere

Konvoyda her şey yolunda. Araç sürmekten yorgunuz. Fakat çok şükür ki çok misafirperverlik görüyoruz. Amacımız ambargo ve kuşatma altındaki Gazze’ye bir şeyler verebilmek. Yaptığımız denizde damla misalidir ama yeter ki ses getirsin yeter ki Filistin ile ilgili bir farkındalık oluştursun.

 

Janet Kathleen, Swansea
Janet Kathleen, Swansea

Janet Kathleen-Çalışan- Swansea/Galler

1983 yılında İslam’a döndüm. Tüm dünyada acı çeken kardeşlerim olduğunu o günden beridir biliyorum: Sudan, Afganistan ve Filistin. Galler’de mülteciler bürosunda çalışıyorum. Irak’ın, Filistin’in neler yaşadığını zaten ordan  da biliyordum. Desteğimizi arttırmamız lazım. Ana amacımız hep budur. Türkiye güzel bir dayanışma gösteriyor. Gecenin üçünde geçtiğimiz yollarda insanlar ellerinde bayraklar bizi selamlıyor. Bunu hiç unutmayacağım.

 

Muhammed, Birmingham/İngiltere
Muhammed,
Birmingham/İngiltere

Muhammed- 23-İşçi-Birmingham/İngiltere

Türkiye’de harikulade karşılandık. Yol uzun, yorgun düşüyoruz. Fakat moraller çok yüksek, ve heyecanımız sürekli artıyor.

 

Gazze Konvoyu’nun Konya fotoğrafları için tıklayınız

 

Yasin Şafak konvoydan bildirdi.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2009 Cumartesi 10:43 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2009, 12:31
banner25
YORUM EKLE

banner26