Kocaman adamlar çocukların elinden tutar!

Kandillerde ben en çok dolan camileri ve cemaati severim. Bakarsınız bu gecenin hürmetine kocaman adamlar, küçücük çocukların ellerinden tutar ve cami yoluna koyulur.

Kocaman adamlar çocukların elinden tutar!

 

Kandil gecelerini herkes sever. Ama herkes farklı bir yönünü önemser ve de sever. Mesela, o günlerde yapılan kandil simitlerini, özel tatlıları seven çoktur. Kimi büyükler aranmanın hazzını yaşarlar. GSM şirketleri bu günlerde atılacak mesajların sayısıyla ve doğal olarak da kazanacaklarıyla ilgilenir.

Ben de dolan camileri ve dolduran Müslümanları severim

Ben de en çok dolan camileri severim. Hani Allah’a ibadet için bina edilen, ama çoğumuzun uzak kaldığı camiler var ya, işte onlar. Bakarsınız bu gecenin hürmetine kocaman adamlar, küçücük çocukların ellerinden tutar ve cami yoluna koyulur. Aman Allah’ım, “ne güzel manzara” diye haykırasınız gelir. Camilerde bir cıvıltı başlar. Hasret kalınmış bir manzaradır bu.

Başka zamanlarda az miktardaki cemaatle namaz kılan imam efendiler, arkasında saf tutmuş Müslümanların birçoğunu da ilk kez görmüştür. Belki de, “Bu çocuklar yarın da gelirler, yarın da babaları tarafından eli sıkıca tutulmuş meraklı gözlerle çevreyi inceleyen minikleri göreceğim” diye sevinirler. Ama maalesef bir sonraki kandili beklemesi gerekecektir.Kandil

Ama sadece kandilde hatırlamayız kimliğimizi ve kulluğumuzu

Biz sadece Kadir Gecesi kulluğunu hatırlayanları sevmeyiz. Kandil Müslümanlığı diye bir deyimi de benimsemeyiz. Bunu uygun da bulmayız. Ama ne yapalım ki, bu konuda hassas olmayan ve hiç olmazsa yılda birkaç kez kandilin hatırına, camiye misafir olanları da yok sayamayız. Ulvi Alacakaptan’ın, yıllar öncesinden aklımda kalan “Kadir’in Gecesi” skeci bu konudaki yaklaşımı hicvederdi.

Ama bu mübarek af ve mağfiret mevsimi olmanın yanında, içinde üzeri küllenmiş ve kıvılcım bekleyen Müslüman olma hissiyatına nefes verecek bir an olarak da düşünmek mümkün. Bu kısa buluşma anları iyi değerlendirilip “Bu nazlı misafirlerin beraberliğini artırmak için neler yapılabilir?” konusu dikkatle ele alınmalıdır.

Kandil münasebetiyle…

Sonra birçok yerde “Kandil münasebetiyle kapalıyız” ibaresini görmek mümkündür. İşte dedim ya; “Ah her gün kandil olsa da, her gün kapalı olsalar günaha karşı.” Bizde “Her geceyi Kadir bil, her kulu Hızır” dense de, bu pratik hayatta çok mümkün olmuyor.

Yıllar önce görev yaptığım Kırklareli’nde, pazarın bir köşesine tezgâh açan Romanyalı turistler vardı. Her nevi şeyi getirir ve satarlardı. Önümde yürüyen bir çift, aralarında içki alma konusunu konuşuyorlardı da, birisi diğerine “ama yarın kandil, bu hafta almayalım” dedi. Ben de “bu kandiller çoğalsa mı” diye düşünmüştüm.

Onlar bu kandillerin çoğalması fikrine destek çıkmasalar da, biz adını kandil koymadan ve onları, “dilden çok hal lisanını kullanarak” kandillerdeki duygularına davet etmeliyiz.

 

Haşim Akın yazdı

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2012 Cuma 11:41 Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 11:59
banner25
YORUM EKLE

banner26