banner17

Kızlarımın adı Kudüs ve Gazze!

Tunuslu Türkiye ile Medine'de tanışmıştım. Şimdi ise diyorum ki...

Kızlarımın adı Kudüs ve Gazze!

31 Mayıs 2010 tarihi bir milat. Gazze hiç birimiz için eskiden olduğu gibi değil şimdi. Kanlı canlı bir hikâyemiz var artık; bir ucu Gazze’ye çıkan. Üstelik henüz bitmemiş bir hikâye bu; duyduğumuz her yeni haberle çoğalan, her ayrıntıyla şekil alan, her acıyla katmerlenen... Hem hepimizin bu hikâye, hem her birimizin. Aynı kelimelerle konuşabildiğimiz için hepimizin. Bizdekini kardeşimizinkine kıyas edebildiğimiz için her birimizin. Bir hikâyenin içinden konuşuyoruz şimdi.

Kudüs - Kubbetü's Sahra

Sevgi sessizce değiştirir muhatabını

Arkalarında bıraktıkları izlerden yol buluyoruz şehadetlerine. Muhabbet dolu bir gönülle şükranlarımızı sunuyoruz yeniden. Sadece bir hikâye hediye ettikleri için değil; bu hikâyenin şahikasında, şehadetin özleme karşılık geldiğini hatırlattıkları için de. Mütevekkil bir hüzünle karşılıyor gazilerimiz bizi. Belli ki bu vakarlı hüzün geride kalmışlığın hüznüdür. Anlıyor ve payımızı alıyoruz usulca.

Hani akmıyormuş gibi akan ırmaklar vardır. Gitmiyor sandığımız gemiler. Sessizce yapılabilir şeyler vardır. “Sevmek sessizliktedir. Görünerek sevilmez, bağırarak da sevilmez” der Şeyh Edebali. Sevgi en büyük aksiyondur. Sessizce değiştirir muhatabını.Gazze

Sessizce çözülecek düğüm, biz Gazze, Kudüs ismini verdiğimizde çocuklara

Afrika’da kız çocuklarına, “Türkiye” ve “İstanbul” isimlerinin verildiğini okumuştum. Ve gün geçtikçe de bu isimlerin çoğaldığını. Bir sevgi tezahürü bu. Türklerden gördükleri iltifata zarif bir teşekkür. Medine’de tanımıştım Tunuslu Türkiye’yi. “Tunus’ta yaygın mı Türkiye ismi” diye sorduğumda “evet” cevabını almıştım.

Yâdımız, sevgimiz, derdimiz neyse çocuklarımıza o şeyi isim kılarız. Canımız, kanımız olsun dediğimiz. Bir güzel insanın oğluna Ahmet Filistin ismini verdiğini duyduğumda heyecanlanmıştım. İsim koymak kayıt düşmektir aynı zamanda. Bu yaşadıklarımızdan sonra, -sevgiyle ve sessizce- kızlarımıza, “Kudüs” ve “Gazze” isimlerini verdiğimizde ve bu isimlerin zamanla çoğaldığını gördüğümüzde sessizce çözülür düğüm.

 

Hilal Söylemez diledi

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2010, 16:51
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet kamil
mehmet kamil - 9 yıl Önce

Çok güzel. Hadi çocuklarımıza Kudüs ve Gazze isimlerini verelim. Hele kızlarımıza ne de güzel yakışır bu isimler. Bir de bize nerelisin? diye soranlara, Gazze'liyim, Kudüs'lüyüm diyelim.Hem basit hemşehricilik yapmamış hem de bir duada bulunmuş oluruz. Biz böyle derken bakarsınız arzın sahibi duamızı kabul edivermiş. Neden olmasın? Muhabbetle,

KaMeRaY
KaMeRaY - 9 yıl Önce

Bambaşka bir ülke de yaşayan insanların sadece sevgi babında kızlarına koydukları bir isim, aslında tarihe not düşmektir ve gelecek nesillerine bıraktıkları minnettarlığın müthiş bir hikayesidir ... yüzyıllar boyu birbirlerine anlatacakları "bir iyiliğin" hikayesi ...

Salome
Salome - 9 yıl Önce

çocuklara olmadık adlar koymak anne babaların bencilliği. Çok derin hisler var madem, kendi adlarını değiştirsinler Gazze diye. Çocuğu neden kompleksli ergenliğe mahkum ediyorlar anlamadım.

Hatice i erdem
Hatice i erdem - 6 yıl Önce

O güzel zat demiş ya; Söyleyin anama ölecek çocuklar doğursunAdını Bedir koysun!Adlarını Ahmet Yasin , Ahmet Filistin , Nuveyba kudüs koyalım ki adları gibi yaşasınlar.

banner19

banner13

banner20