Kızlar hangi yolu denemedi ki?

Başörtüsü yasağı ile mücadele edenleri biraz fazla bugünlerden bakarak yargılayan cümleler kursa birisi ne yaparsınız?

Kızlar hangi yolu denemedi ki?

Başörtüsü yasağı ile mücadele edenleri biraz fazla bugünlerden bakarak yargılayan cümleler kursa birisi ne yaparsınız? Melek Paşalı o mücadele veren insanları biraz bugünden bakarak değerlendiriyor. Yargılarında ne kadar isabet sahibi, bunu sizlerin değerlendirmelerinize bırakıyoruz! Arkadaşımız Ali Yaşkın hem sormuş hem tasdiklemiş ama dunyabizim olarak topyekün bu değerlendirmelere katılmak mümkün değil..

Oysa yasağın doruklarda olduğu yıllarda başörtülü kızlarımız hangi yolları denemediler ki? Bu yaklaşımı sağlıklı bulmak imkansız. Elbette bu yaklaşımı doğrulayan tepki ve tutumlar sergilemiş müslümanlar yok değildi. Ama tüm Müslümanların geçmişten kopuk, geçmişe set çekmiş bir tutum sergilediğini iddia etmek tesettürün Türkiye'deki serüvenini doğru okuyamamak anlamına geliyor.

Melek Paşalı'nın değerlendirmelerinin ıskaladığı bir şey var: Yasakçıların niyetini, kararlılığını görememek! Eksiği hatayı zulme uğrayanlarda aramak. Cümleler biraz daha itidalli kurulmuş olsaydı elbette ifade etmek istediği özeleştiri dikkate alınabilir, bu özeleştirilerden istifade edilebilirdi. Yine de o eleştiriler önemli bir bilinç düzeyini gerektiriyor. O genellemeye bakıp kızmamalı, körleşmemeli. Sayın Paşalı'nın bahsettiği tiplerin olmadığını da kimse iddia etmemeli.Melek Paşalı

Sonuçta başörtüsü yasağına geçmişe set çeken anlayıştaki kızlar da maruz kaldı, geçmişi kutsallaştıran kızlar da maruz kaldı! Haksızlık gelenekselci misiniz, modernist misiniz, sormuyordu! Osmanlı ile, toplumla, Anadolu ile, köylü ile barışık mısınız değil misiniz, sormuyordu!

Yine de değerli öykücümüz Melek Paşalı'nın değerlendirmesini (genellemeci yaklaşımının yol açtığı tüm sorunlara rağmen) içerdiği doğru tespitlerin de son derece değerli tespitler olduğuna içtenlikle inanarak sizlere sunuyoruz.

Sayın Melek Paşalı'ya teşekkür ediyoruz.

dunyabizim.com

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2011, 18:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nehir aydın gökduman
nehir aydın gökduman - 9 yıl Önce

melek paşalı'nın kendi eksenindeki tespitleri ancak böyle bir girizgahtan sonra yer bulabilirdi bence de... neredeyse 28 şubat'ı da islamcılar yapmış da haberimiz yok!geleneği ve modernizmi Kur'an'a göre yorumlamayanların hazin sonu... yazık!

fatma zehra
fatma zehra - 9 yıl Önce

bir entellektuelin zihninden dusunce emegi ile suzulen fikirler ancak boyle bir kalemde basit sozlerle harcanabilirdi.neden hemen savunmaya gecip aliniyoruz ki arkadaslar..pasali kendisi de ayni surecleri yasadi neden yargilandiginizi dusunup feryat ediyorsunuz..
su an gelinen noktada geriye bakip denize dustugumuzde hangi yilanlara refleksif bir sekilde sarildigimizi soylemis pasali..cok guzel, yerinde bir roportaj..neden bir de serh dusulmus anlamadim.dunyabizim'in seviyesi bu mu!? yazik size! (e d i t ö r ü n n o t u : genellemecilik adaletli değerlendime yapabilmenin önünde bir engeldir! bunu anlayamamaktan kurtulmanız için size dua ederiz efendim! melek hanıma da hürmet ederiz, o ayrı! kendisini anlamadığımız ve hak vermediğimiz iddia edilemez. cevabı metindedir kibarca ve bangır bangır!)

Limoni
Limoni - 9 yıl Önce

*Bu yazı ile akabindeki yazı ve yorumlarla ilgili bir kaç husus rahatsız etti beni. Öncelikle M.Paşalı bir yorumda bulunmuş. Biraz da soran bu noktaya getirmiş gibi görünüyor. Ama o kadar kınanacak bir durum yok ki söyleşide Ben bu sitede daha rijit daha tuhaf görüşlere de rast gelmiştim. Onlara bu kadar cüretkarca yaklaşılmamaştı açıkcası.Tarafsız olmak mümkün olmayabilir ama adaleti unutmamak lazım. ( e d i t ö r ü n n o t u: zaten o adalet kaygısıdır dunyabizimi tepki vermeye iten! genellemeciliğin hakkaniyetle ne alakası olabilir?!)

banner19

banner13

banner26