Kızlar biraz utansa ya keşke!

Eveleyip gevelemeden derdimi anlatacağım. Derdim kızlar... Kız olduğum için dert edinmedim kızları, bahsedeceğim konuda erkeklerden ümidimi kestiğim için dert edindim kızları.

Kızlar biraz utansa ya keşke!

Utanmak insanın fıtratındandır ve utanmak en çok kızlara yakışır.

Tesettür güzelliktir.Kızların hayâ etmesi, yanaklarındaki bir gamze gibi güzelleştirir onları. Nasıl ki bir kolye, küpe zarafeti artırırsa, utanmak da zümrütten bir kolye gibi ışıldar. Yanakların kızarıp pembeleşmesi bir lütuftur, bir ziynettir kızlar için.

Elinde olmadan utanması, gülümsemeye başlayınca elini dudaklarına götürüp ağzını kapatması, çekingenliği, kimi zaman az konuşması, kadını kadın/kızı kız yapan bir ziynettir.

Melezleştik, sevinebilirsiniz!

Yıllar öncesinden değilse de; bedava sms aşklarının olmadığı, sakıza dönüşen kalbî duygular ile alakalı kelimelerin anlamını yitirmediği, erkeklerin sokaklarda seçebileceği binlerce ve her türlü kızın olmadığı zamanlarda daha çoktu utanan kızlar. Hem zaten o zamanlarda hayâ eden kızların, edepli kızların çekingenliğinin bir güzellik unsuru olduğu tartışılmaz bir gerçekti. "Rahat ol biraz, kendin ol" ikazı ile başlayan; ailelerimize, efradımıza yabancı olmayı öğütleyen, hangi ülkeden ithal edildiği bile belli olmayan melez stiller ile, melez cümleler ile, melez tarzlar ile kaybolmadığımız günlerde, utanan kızlar herkes tarafından iyi bilinirdi.

 

Zevkler tartışılmaz mı?!

Hızlılık ve çabukluluk devrinde yaşadığımız için utanmaya vaktimiz kalmadı zannediyorum ki. “Utanarak vakit kaybetmemeli, karşımızdaki ile hemen irtibata geçmeli, ne kadar çok insan o kadar çok entellik, o kadar çok sosyallik” anlayışı mahvediyor bizi ve gittikçe mahvedecek. Her yaz biraz daha açılan hemcinslerimin "zevklerini” tartışacak değilsem de, karşılıklı cinslerin ilişkilerinin bu kadar yavan, normal karşılanması beni rahatsız ediyor. Ve caddelerden sokaklardan geçtikçe, insanların vıcık vıcık ilişkilerine maalesef ki şahit olunca, psikolojim gerçekten alt üst oluyor, beynimin rafları karışıyor.

Dincimiz de dinsizimiz de modern artık!

Etrafımızda garip şeyler oluyor. Hangi kesimin içine kendimizi atarsak atalım; dinci olsun, laik olsun, modacı olsun, dizici olsun; kendiliğinden utanan, yüzü kızaran bir kız görme ihtimalimiz gittikçe azalıyor. Gelincik bulmak kadar zorlaşıyor. Utanan ablalarımla karşılaştıkça onlara sıkıca tutunmaya çalışıyorum. Her konuya her görüşe açık kızlar, giderek, her erkeğe açık kızlara dönüşüyor. Gittikçe, büyüdükçe, açıldıkça ve sosyalleştikçe"…

Biraz çekinin kardeşim!

Derdimi biraz daha somut anlatmak gerekirse, hangi mevzu olursa olsun herhangi bir erkekle çekinmeden konuşabilen kızlara iyi gözle bakmıyorum nerdeyse. Yani biraz çekinin kardeşim, biraz pembeleşse keşke o kılsız-tüysüz yanaklarınız. Biraz olsun bir tereddüt geçirin içinizden. “Yahu bu karşımdaki erkek” deyin, “acaba böyle konuşmaya devam etsem mi” filan deyin... İçinizde bir yerde o kaygı olsun bir miktar.

Bunu hastalıklı olun, aklınızdan bu cinselliği çıkarmayın anlamında söylemiyorum. Ama erkeklerin çoğunlukla akıllarından bunu çıkarmadan sizi dinlediğini de bilmemezlikten gelmeyin. Fazla saflığın lüzumu yok. Elbette istisna insanlar olabilir ama her insanla nasıl da bu kadar rahat oluyorsunuz, bunu söylemek istiyorum.

Okul kantininde otururken yan masadaki erkeği gözünü ayırmaksızın "kesebilen" bir kızlar, gömleğinin üst üç düğmesini açıp "satış" görüşmelerine giden pazarlamacı kadınlar, bunlarla işimiz olamaz zaten...

Tanıyıp içinde bulunduğum insanlar elbette ki çok uç insanlar değiller. Ayrıca birçok çeşitli karakterde insan tanıdığımı da söylemeyeceğim. Doğup büyüdüğüm, yaşadığım ve tanıştığım insanlar belli bir çerçevenin içinde değillerse de, dünyayı gezmiş gibi, her türlü insan tanımış gibi, insan sarrafıymış gibi tespitler yapmıyorum sizlere. Ancak yine de gördüğümde beni rahatsız eden bir şey bu utanmama durumu.

Utancın eksikliği anlaşılmıyor mu?

Hangi yılda, ne zaman kaybettik utanan kızlarımızı bilmiyorum. Sadece utanmak değil mesele, bir de haddini bilmek konusu var tabii. Her şeyi bildiği halde haddini bilmeyi unutanlara ne diyebilirim ki!

Kapalı ablalar bile evli barklı abilerle o kadar rahat muhabbet edebiliyorlar ki. Gönül bu kardeşim, kayabilir! Ya o adam sana abayı yakarsa? (Zaten istediği de bu mudur o ablanın, bilemiyorum ama!)

Kıskançlık krizine grip yazmadım elbette bu haberi. Konuştuğum, muhabbetim olan ablalar dahil, tanışıklığımın olmadığı kızlar dahil olmak üzere utanmanın güzel olduğunu hemcinslerime hatırlatmak istedim sadece. Tabii hayâsızlık insanın alışkanlığı oldukça, bir şeyleri normal karşılamaya başladıkça, her gün bilmem kaç erkek ile konuşup muhabbet etmese dayanamayan ablaların bu utanma duygusunu tekrar kazanmaları epey zor... Bu zorluğu aşmaları imkânsız değil tabii ki de...

 

 

Merve Büşra Bozcu sitem etti utanmayı unutan kızlara

(Not: Fotoğraflar yazıdaki iyi niyeti, kaygıyı yaraladığı için kaldırılmıştır. Her ne kadar buzlama yapılsa da, her ne kadar fotoğrafı alınan kişilerin kendilerinin herkese paylaştığı fotoğraflar olsa da kaldırmak daha doğru olacaktı, öyle yaptık!)

 

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2010 Salı 13:13 Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 21:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
dervişane
dervişane - 12 yıl Önce

"Bütün elbiseleri gördüm;iffet ve sakınmaktan daha iyi bir elbise görmedim"der Hz.Ömer gerçektende kadında utanma duygusu en fıtri duygudur.sosyalleşmek,hayatın icinde bulunmak ve zorunluluklar buna engel teşkil etmemli bence.hayatın icinde olmak bir şeyler yapmak utanma duygumuzu rafa kaldırmak değildir tabiki.cok güzel sınırlarımız var .modern hayatın yeniden dizayn ettiği kadın tipi müslüman kadınada sirayet etti.ama iffet ve haya müslüman erkeğinde perdesi ve libasıdır .

...
... - 12 yıl Önce

kardeşim ne güzel yazmışsın. hislerime tercüman olmuşsun. utanarak söylüyorum ki başta kendim olmak üzre maalesef ki artık utanmıyoruz. var olan tek utanmamız da, utanıyor olmamıza dair. evet evet, böyle. artık utanıyor olmaktan, utanıyoruz adeta. biz utanalım ki, rabbim de bizleri ahirette utandırmasın inşaallah. selâmetle.

Ebrar
Ebrar - 12 yıl Önce

Resim göstermeniz çok etik değil, insanların yüzleri kimlikleri teşhir ediliyor, daha çok sosyal paylaşım ağlarından alınan fotoların özel hayata açık bir biçimde hedef gösterildiği kanaatini paylaşıyorum. Lütfen temsili resimler koyun. İnsanları öfkeli bakışların odağı yapmayın. Biraz ağabeylik yapın...

UMUT BULUT
UMUT BULUT - 12 yıl Önce

Sadece kızlar değil erkekler de utanmayı öğrenmeli değil mi? Yoksa din sadece kızlara mı hitap ediyor?

Mikail
Mikail - 12 yıl Önce

Haber güzel ama
bazı resimler yakışmamış
bu ikisi
http://www.dunyabizim.com/images/news/15017.jpg
http://www.dunyabizim.com/images/news/15016.jpg

suleyman talha
suleyman talha - 12 yıl Önce

Dogru soze ancak sapka cikartilir. Kadinlarin fitratinda olan utangacligi kaybetmeleri aslinda fitratlarini kaybetmeleri manasina gelmektedir. Ama malesef islamcisinda islamsizinda bugun hep ayni problem var. Fitrattan uzaklasmak.

ZELAL ÖZKAYA
ZELAL ÖZKAYA - 12 yıl Önce

İnanç, kültür ve sosyal normların getirdiği değerler çerçevesinde olması gereken bir kız modelini o kadar güzel çizmişsin ki yazdıklarının hakkında yorum yapmak ona helal getireceğini düşünüyorum.
Kalemine sağlık kardeşim.

staystay
staystay - 12 yıl Önce

sen mi yazdın merve büşra bozcu


banner26