Kitaplığınızda Dünya Bizim kitaplarına yer açın

3 seneden fazla zaman önce başlayan Dünya Bizim Kitaplığı düşüncesi, geçtiğimiz hafta itibariyle kisve-i tab'a bürünüp [kitap] okurların istifadesine sunuldu. Mehmet Erken yazdı..

Kitaplığınızda Dünya Bizim kitaplarına yer açın

Sitemiz faaliyete başlayıp haberler peşisıra yayınlandıkça ortaya şöyle bir problem çıkmıştı: “Biz burada güzel haberler yayınlıyoruz fakat bunlar zamanla görünür olmaktan çıkıyor ve sadece arayanların bulabileceği bir hale geliyor, ne yapmalı?” Bu probleme münferit cevaplar üretildi haliyle… İnsanlar kendi gayretleri ile beğendikleri yazıları gündemden düşürmedi, paylaştı, arkadaşlarına okuttu vs...

Fakat biz site olarak ilk etapta ne yapacağımızı pek kestiremedik. Bu yazıları bir araya getirip yayınlamak? Göze, kulağa, hepimize, herkese hoş gelen bu fikir, kendisini dijital yayıncılıkla sınırlamaya çalışan bu site için doğru olur muydu? Haberleri bir araya getirip kitaplaştırmak, yayıncılığın meşakkatini de beraberinde getirip bizi işimizden uzaklaştırır mıydı?

Bu durum bir düşünce olarak aklımızın bir köşesinde bulundu. Bu işin nasıl olacağına dair farklı fikirler öne sürülse de problem herkes tarafından kabul ediliyor ve bir çözüm ihtiyacı gün be gün kendisini daha çok hissettiriyordu. Kitabı yayınlamaya girişmenin “külfet”i de bu çözümün karşısında büyük bir yekün olarak durdu kaldı.

İlk etapta 4 adet kitaba şeklen karar verdik

Bir zaman sonra, 3 seneden biraz daha zaman önce, “az da olsa bir deneme yapsak, bakalım olur mu olmaz mı?” noktasına geldiğimizde çalışmalarımıza başladık. Önce, Cankat Kaplan ile beraber kalıcılığı olduğunu düşündüğümüz haberleri bir kenara ayırdık. Ayırdıklarımızı hangi şekillerde bir araya getirebileceğimiz üzerine düşündük taşındık.

Sonrasında bu iş farklı nedenlerle akamete uğradı ve hazırlanan dosyalar bir kenarda durdu.

Kısa zaman sonra dosyalar yeniden gündeme geldiğinde Asım Gültekin, Erhan Erken, Mehmet Emre Ayhan ve bendeniz hazırladığımız taslaklar üzerinde mütalaalar yürüttük ve ilk etapta 4 adet kitaba şeklen karar verdik. İz Yayıncılık ile bu işin yayın kısmını çözmek noktasında ön konuşmalarımızı yaptık.

Şimdi hatırlamıyorum neden, o dönem içinde de bir fetret devri yaşadık. Sonra tekrar gündeme aldık, Mehmet Emre abi yazı havuzumuza yeni eklemeler yaptı ve seçili haberleri dikkatle gözden geçirdi tekrardan. Bu sefer İz Yayıncılık ile daha ciddi bir şekilde oturduk, konuştuk, anlaştık ve hazır/yarı hazır paketleri düzenlemeye, habercilere mailler atmaya başladık. Maillere gelen cevaplar çoğunlukla müspet olsa da kimi habercilerimiz böyle bir çalışmanın içinde yer almak istemediklerini lisan-ı münasiple belirtti, lisanı münasip olmayan eski habercilerimiz de vardı, bu faslı geçiyoruz.

"Kitaplar hazır"

Kitabın içi yayınevine dizgi için gönderilince, kapak çalışması için de yayınevinden yardım istemek yerine kendimiz uğraşmaya karar verdik. Kuzey Haber Ajansı’nın genç grafikeri Muhammet Çamdereli ile uzun müzakereler, git-geller yaptık, örnekleri sürekli diğer ilgililerle paylaştık ve sonunda “Dünya Bizim Kitaplığı”na ait bir şablon ve yayınlanacak kitaplarımızın kapaklarını vücuda getirmiş bulunduk.

Kapak da teslim edilip kafi miktarda zaman geçince, tüm süreç boyunca bol bol telefonlaştığımız Hamdi Akyol’dan bir telefon geldi; “Mehmetciğim kitaplar hazır, gelip alabilirsin istersen.”

Gittim ve hemen aldım. Dönüş yolunu bitirirken yine bol bol telefonlaştığım ve bolcana nazımı çeken Mehmet Kahraman ağabey bu sefer telefondaydı: “Mehmet abi kitaplar hazır.” Kendisine kitaplarımı aldığımı söyledim ve bol bol teşekkürlerimi ilettim, burada da yinelemek ihtiyacı hissediyorum. Teşekkürler İz Yayıncılık ekibi…

Hasılı, geçtiğimiz hafta itibariyle Dünya Bizim kitapları bizim elimize geçti ve yavaş yavaş piyasaya yayılmaya başladı.

Sitede yer alan yazıları elimizde görünce heyecanlandık

Dünyabizim Seyahat Notları” başlıklı ilk kitabımız, sitemizdeki gezi yazılarının bir derlemesi... Farklı ülkeler, farklı coğrafyalar, her yerdeki Müslümanlar, acılar, sevinçler farklılıklar ve aynılıklar...

Sanat Erleri” başlıklı kitabımız, sanatçılarımız ile yapılmış röportajların bir araya getirilmesi ile oluştu. Farklı sanat dallarında, farklı sanatçıların hem kendi dalları hem de genel olarak sanattan bahsettikleri hoş bir sohbet kitabı oldu.

Öncü Yüzler” ise tamamı vefat etmiş ama bulundukları yerlerde sıcaklıkları halen hissedilen “önemli adamlar”ımız üzerine kaleme alınmış yazılardan oluşuyor. Farklı meşreplerden, farklı düşüncelerden ve farklı ülkelerden olsalar da ortak paydaları İslam yolunda mücadele olan isimler üzerine yazıların, bu alanda faydalı olacağı kanaatini içten içe taşımaktayım.

En başta kitaplarda yazıları bulunan arkadaşlar olmak üzere, fikir vereninden kapak yapanına, tashih edeninden baskıyla uğraşanına, dizgicisine… pek çok insan bu kitap için uğraştı, bendeniz de arada koşturmuş bulundum.

Biz, sitede yer alan yazıları elimizde görünce heyecanlandık ve bu işe devam etmeye olan isteğimiz oldukça arttı. Bismillah dedik, Allah utandırmasın.

 

Mehmet Erken yazdı

 

Kitaplarımızı internette aşağıdaki kitap satış sitelerinden de edinebilirsiniz:

//www.kitapyurdu.com/yayinevi/default.asp?id=10934

//www.idefix.com/kitap/dunya-bizim-kitapligi/firma_urun.asp?fid=20570

//www.dr.com.tr/Yayinevi/Dunya-Bizim-Kitapligi/s=13555

//www.kitapambari.com/yayinevi/dunya-bizim-kitapligi

//www.kitapkitaba.com/dunya-bizim-kitapligi-pb4036.html

//www.kitapvitrini.com/dunya-bizim-kitapligi-pb4171.html

//www.prefix.com.tr/firma.asp?fid=20570

//www.ikiayayincilik.com.tr/root/a/pbl.asp?rsi=evize

 

 

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 15:00 Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 10:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice İncekara
Hatice İncekara - 7 yıl Önce

Hayırlı olsun. En kısa zamanda bizim de elimize geçer, biz de heycanlanırız inşallah :)

Abdullah  S
Abdullah S - 7 yıl Önce

Maşallah, sonunda dünyabizim kitapları çıkmış. Ne güzel!Kapaklar güzel olmuş.Daha da güzel olsa!

banner26