Kitaplar bize, o kitaplara hayat veriyor

Ciltcilik de her sanat gibi en önce sabır, emek ve gönül ister. Değil midir ki gönül vermeden zahmetini çekmek zordur, öyleyse bırakın kitapları mücellitliğe gönül vermiş sağlam ellere. Naile Doğan, cilt sanatının üstadlarından İslam Seçen'i yazdı.

Kitaplar bize, o kitaplara hayat veriyor

 

 

İlme ve ilim sahiplerine saygı ve sevgi, İslam medeniyetinin özündendir.

Arapçadan Osmanlıcaya hatta günümüz Türkçesine kadar en geniş türevleri ile etkisini, varlığını ve derinliğini koruyan kelime köklerinden biridir 'علم'.

Kitaplar âb-ı hayattır ilmin saklanıp muhafaza edildiği

Güzel esmalarından biri de “Alîm” olan bir Rabbe inananlar, âlimleri peygamber vârisleri olarak görenler, ilmi kayıp bir hazine bilip peşine düşenler için âb-ı hayattır ilmin saklanıp muhafaza edildiği kitaplar. İşte bu yüzden kitaplar candır, hayattır talep edene, kıymet bilene.

Bunun içindir ki yeryüzünü îmar vazifesi ile Allah'ın halifesi olmaya niyet etmiş olan insan, söz konusu kitap olunca inceliğini, zarifliğini ve inancını sanatıyla konuşturmaya devam etmiştir.

Ciltcilik de her sanat gibi en önce sabır, emek ve gönül ister. Değil midir ki gönül vermeden zahmetini çekmek zordur, öyleyse bırakın kitapları mücellitliğe gönül vermiş sağlam ellere. Eskidi sanılan cisimlerine kaybolan ihtişamlarını iade edip can katsınlar, talep edenlerin heyacanını arttırsınlar.

Bir kitap için 15 yıllık emek

Mücellit İslam Seçen! Bu saygı değer sanatın yaşayan şahidi. Kazanç sağlamak için değil gönül verdiği için kitaplara adanmış bir ömür. Hiç hastalanmayışının hikmetini en çok ciltlediği Kur'an-ı Kerim'lerde aradığını anlatırken sesi titreyen bir mücellit. 

Gah zamanın çürüttüğü gah göz göre göre elimizde hırpaladığımız, koruyamadığımız kitaplarımız… Bu kıymet bilemeyişimizin adeta özrü niteliğinde kabalığımıza karşı bir incelik gösterip kitaplarımıza can veren bir mücellit. 

Yeri geldiğinde tek bir kitabın restorasyonuna 15 yıl sabırla ve azimle devam eden, ilerleyen yaşına rağmen zorunlu olarak emekli edilse de gönül verdiği kitaplara sanatıyla can ve değer katmaya devam eden bir mücellit. 

Bu kıymetli sanatın ilerlemeye devam etmesi için her fırsatta mücellit yetiştirmeye devam eden ve her fırsatta tanınması, anlaşılması, talep edilmesi için çabalayan bir mücellit.

Kitaplarımız bize can verirken o kitaplarımıza can vermeye devam eden bir mücellit.

 

Naile Doğan yazdı

Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2014 Salı 14:23 Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2014, 13:51
banner25
YORUM EKLE

banner26