Kitap kokulu bir YouTube kanalı: Radyo Kitaplığı

Yoğunluktan merak edip de okuyamadığınız ya da içeriğinden emin olmadan almak istemediğiniz kitaplar varsa, sizi titizlikle hazırlanan ve düzeyli bir YouTube kanalına davet ediyoruz: Radyo Kitaplığı.

Kitap kokulu bir YouTube kanalı: Radyo Kitaplığı

Radyo Kitaplığı 28 Eylül 2015’te başlatılan ve 9 Eylül 2016’da fiilen sonlandırılan bir kitap tanıtım projesi. 373. programdan itibaren tatile giren Radyo Kitaplığı şimdi yeni bölümlerle bağımsız olarak tekrar yayınlanmak için gün sayıyor.

Dr. Necdet Subaşı tarafından hazırlanıp sunulan programda pek çok kitabın tanıtımı yapılmış. Programda güncelliğini koruyan kitaplara ve görece daha yeni sayılabilecek yayınlara özel ilgi gösteriliyor, bununla birlikte unutulmaya yüz tutmuş olanlara da sık sık atıf yapılıyor.

Program her şeyden önce bir kitap tanıtım programı. Ancak alışılmış bir şekilde yaygın olarak kullanılan sunumlardan açıkça farklı bir boyutu var. Örneğin bu tanıtımlarda ne bir kitap özeti veriliyor ne de tanıtımı yapılan kitaplardan örnek pasajlar okunuyor. Aksine Necdet Subaşı tanıtmayı amaçladığı hemen her kitapta aynı yolu takip ediyor ve okuyucuyu kitaba götürecek yeni bir dil arayışı içinde bizi kitapta işlenen dil ve temayla buluşmaya öncelik veriyor.

Doyurucu sunumlar var videolarda

Bunu nasıl yapıyor derseniz şu şekilde cevap verilebilir: Necdet Subaşı tanıtımını yaptığı her kitabın bir şablonunu çıkarıyor sunumunu yaparken. Kitabın konusu ve anafikrini, yazarın bu konuyu hangi bakış açısıyla ele aldığını, varsa ileri sürdüğü tezi, bu iddiasını hangi yöntemlerle ispatladığını ve yine kitapta geçen temel kavramların ne anlama geldiğini sarih bir şekilde anlatıyor videolar. Necdet Subaşı sunumları yaparken, hangi kitabı tanıtıyorsa, literatürdeki diğer önemli eserlere de atıf yapıyor ve kıyaslıyor. Bir nevi kitap kritiği yapıyor.

Dindar muhafazakâr kitle içinde yaygın bir şekilde okunan kitaplarla yetinilmeyen programda, hiçbir şekilde atlanılmaması gereken değişik muhit ve mahfiller tarafından üretilen yayınlara da yer veriliyor. Program sık izlenen kitapları tanıtma eğilimine prim vermediği gibi yeterince tanınmayan kitapları okuyucuya duyurmakta da sınır tanımıyor. Necdet Subaşı’nın derdi, gerçekten de okunup kavranması gereken kitapları tanıtmak.

Hemen her kitap tanıtım 5 ila 8 dakika arasında değişebilen videolardan oluşuyor. Şimdiye kadar yaklaşık 400 kitabın tanıtımı yapılmış. Necdet Subaşı aynı adla açtığı bir hesap üzerinden programları dinleyicilere ulaştırmaya çalışıyor. Yayınlandığı zamanlarda büyük ilgi gören Radyo Kitaplığı şimdi yeni kitap tanıtımlarıyla yoluna devam edecek.

Programlara erişmek için YouTube kanalında Radyo Kitaplığı’nı tıklamak ve tabii ki abone olmak gerekiyor. Programların çerçevesi için aşağıdaki video izlenmeye değer:

https://www.youtube.com/channel/UCGE5Do_TOc9PB8LGhbOaD1Q            

Munise Şimşek

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2019 Pazartesi 12:00 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 09:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26