Kişisel gelişimciden fazlası!

Gazetelerin köşe yazarlarını hemen hemen hepimiz bilir, takip ederiz. Ama Melih Arat'ı herkes okumasına rağmen bilmez.

Kişisel gelişimciden fazlası!

Herkesin takip ettiği, okumaktan zevk aldığı birtakım köşe yazarları vardır mutlaka. Bazısı günlük aldığımız gazetemizde, bazısı hafta sonu alınanlarda, kimisi de internet ortamında okunan köşe yazarlarımız.

İnternetten şu yazarları zevkle takip ediyorumMelih Arat

Aslında ‘internetin faydaları nedir’ diye sorsalar (niye soruyorlarsa, sanki otoriteyim mübarek), ‘farklı gazetelerdeki yazarları okuyabilme imkânı sunması’ derdim. Şüphesiz bir gazete bile alma sorumluluğunda bulunmayan müslüman vatandaş, beş,altı gazeteyi alıp okuma lüksüne sahip değil tabii ki, zaten gerek de yok. İşte internet nimetini verimli kullanmanın yollarından biri de ‘okumadan duramayacağım, bana hayat boyu farklı, oldukça geniş bakış açıları sağlayan bir kısım yazarları takip etmektir’ diye düşünüyorum. Mesela örnek mi? F. Karabıyık Barbarosoğlu, Gökhan Özcan, Hakan Albayrak, Sibel Eraslan, Nihal Bengisu Karaca, A. Turan Alkan, Nedim Hazar, Mustafa Ulusoy ve Melih Arat gibi…

Melih AratNiye ekonomi sayfasında?

(Allahım! Sadede gelemedim bir türlü. Tamam geliyorum, sabırlı olun canım.) Yukarıda ismi geçen kıymetli yazarlarımızdan birçoğumuz haberdardır diye tahmin ediyorum. Lakin biri hariç, geçmişte Zaman gazetesi okurlarıyla yaptığım sohbetlerden biliyorum, çoğu insan Melih Arat’tan bihaber. Kendine ait bir köşesinin olduğu gazeteyi okuyanlar tanımıyorsa hariçtekilerin de bilmemesi gayet doğal Arat’ı. ‘Buna sebep biraz da ekonomi sayfasında yazması da olabilir’ diye düşünüyorum. (Merak etmeyin, Melih Bey’in yazılarıyla ekonominin alakasını hâlâ kurabilmiş değilim.)

Gazeteyi alıp da o yazarı okumamak büyük bir kayıp diye düşünüyorum. Ben kendisinin sıradışı yazılarından uzun senelerdir çok istifade ettim ve etmeye de devam ediyorum. Hatta kızım, küçükken, “gözü kapalı amcanın (o vakitler gazetede eliyle gözünü kapattığı resmi vardı) yazısını okur musun” derdi. Haftada bir pazar günleri çıkan yazılarını sesli bir şekilde aileme okurdum ve ilgiyle dinlenirdi.

Çay demlemeyle ilgili tespitleri bile varMelih Arat

Kendisi tam da “sıradışı” sıfatını taşımakta bana göre, zaten Sıradışı Yaşam Becerileri adlı bir kitabı da mevcut. Herkese -İsmail Tongar’ın deyimiyle- ‘şiddet içermeyen bir şiddetle’ tavsiye ediyorum. Bazen eğitimle, bazen çoçuk yetiştirmesiyle, bazen eşlerin geçinmesi, hatta ve hatta çay demlemeyle alakalı müthiş tespitleri ve fikirleri vardır Arat’ın. Elbette bütün yazıları tecrübe ve araştırmalara dayalıdır. Ne kadar anlatsam hakettiği kadar anlatamam kendisini; amacım sadece onun yazılarına dikkat çekmek, daha fazla kişinin ondan istifade etmesini sağlamak.

Arzu edenler Zaman gazetesinin internet adresinden eski ve yeni yazılarına ulaşabilirler.

 

Fatma Kebire Karaaslan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2010, 13:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26