Kiracılık durumunu ebedi sanmanın akıbeti

İnsanın en zor terk ettiklerinin başında mülkiyet geliyor. Doğuştan bencil ve haris olan insanın gözü hiç doymuyor.

Kiracılık durumunu ebedi sanmanın akıbeti

İnsanın en zor terk ettiklerinin başında mülkiyet geliyor. Doğuştan bencil ve haris olan insanın gözü hiç doymuyor.

Belli bir sürede bulunduğu dünya evinde kiracı oysa. Sayısız nimet içinde şaşkınlığa düşüp geçiciliği hesaba katmadığında kiracılığın esaslarını, tanım ve davranışını da öğrenip yaşayamaz hale düşüyor.

Evin, nimetin ve kendinin Sahib’ini gözardı ettiğinde sevgi sermayesini bir başka şeye harcayarak “put” elde ediyor.

Kiracılık durumunu ebedi sanmanın akıbeti, putlaştırmak, putlaşmak olarak tebarüz ediyor.

Kiracı olma farkındalığında, ev Sahib’inin kiracılık sonrasını asıl hale getirdiği, asıl eve yine onun imkan ve ikramıyla ulaşılacağını her ölüm olayı ile hatırlattığı anlaşılır.

Kiracı mülkün sahibinin isteklerini onaylayıp davranışa dönüştürdüğünde, yeni bir bilinç durumu kazanacağını ve riayet ettiği her şeyin oturduğu evde ve asıl ondan sonrası ile ilgili kalıcı eve ait olduğunu görecektir.

Dünya mülkünü geçici görmek, onu hakir saymak, ondan kaçmak anlamında anlaşılmamalı. Mülkü bir başkasına silah, gösteri olarak kullanmayı akıldan geçirmeden, onu verenin rızasını öncelemek gerek.

Ateşe dönüşerek yakmaya, gül bahçesine evrilerek huzur vermeye yönelik iki tutumdan ikincisini hasıl etme çabası içinde olmak, yine dünyanın kullanımı ile alakalı.

Nimetin kalbe yönelen anlayışı etkileyip üstünlük hissi verme çabasına, bir tuzak olarak bakmak gerek.

Ölüm o anda diri, gür sesli bir münadi olarak, çağrılmayı bekler. Nimetin de tıpkı onu kullanan gibi fani olduğunu hatırlatır ve katılığı çözer.

Kin gibi sertleşen mülkü merhamete çevirerek akan bir suya dönüştürmek, ancak Mevla’nın bize kutlu elçisiyle ulaştırdığı hikmet yüklü kelamıyla mümkün hale gelir.

Neticede dünya, insanı taşlaştırıp cehenneme yakıt haline de getirebiliyor; cennet bahçelerinde huzurlu, bahtiyar edebiliyor.

Aslında dünya iki yönlü kullanım imkanı, ne yapıyorsa insan yapıyor.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 11:56
banner12
YORUM EKLE

banner19