Kına yakmanın devri geçti mi?

Merve Büşra Bozcu'nun eleştirilerini kaldıramayanlar kına haberini görünce kına yakacaklar! İnşallah doğru kına yakarlar!

Kına yakmanın devri geçti mi?

Bizim babaannelerimiz 60’ını geçmiş, saçları boyalı cumhuriyetçi teyzelere benzemez. Bizim babannelerimizin saçları daima kınalıdır, elleri kına kokar.kına

Kına dediysek böyle kına

Kına yakmak derken, tatil beldelerinde küçücük bir deseni elinize, ayak bileğinize çizmek için sizden en az 15 TL istedikleri, herkes görsün beğensin diye yaptırılan hint kınalarından bahsetmiyorum. Bildiğiniz, gelenekten gelen, babannelerimizin saçlarındaki daimi kızıllığın sebebi olan kınayı anlatıyorum. Birçok rengi olsa da en bilineni turuncumsu, koyu tutarsa hafif kırmızımsı bir rengi olan, kokusunu kimilerinin çok sevdiği, kimilerinin hiç sevmediği kına.

Kına yakmanın devri geçti mi?

Kına niye yakılır?

Yıllar yılı kına hakkında hiç bir şey okumamış olsam da, kınayı her zaman müslüman kadınların göstergesi olarak algılamıştım. Kınalı elleri daha birçok severim. Ellerine yaktığı kınayı hiç geçirmeyen, hafif geçmeye başlayınca tekrar yakan ablalar tanıdım. Bir de sevinince, belki vuslata erişince yakılır kına. Bir gayeye ulaşınca...

Çanakkale Destanındaki Kınalı Kuzu hikâyesini bilirsiniz. Kurbanlık koyun gibi yakılır kına... Evlenecek kızlara, kocasına kurban olsun diye mesela...

Kına sürünmeyi, kadınların ellerine kına yakmasını Peygamberimiz (s.a.v.) de tavsiye edermiş. Kendilerinin kınanın kokusundan çok hoşlanmadığını ise Aişe validemiz söylüyor. Ayrıca yine Peygamberimiz (s.a.v.), müslüman erkeklere, yahudi ve hristiyanlara muhalefet etmeleri açısından, sakallarını kına ile boyamalarını buyurmuştur.

Kına yakmanın devri geçti mi?

Kına gecelerinde keşke sadece kına yakılsa!

Gafletin fena bir şekilde arttığı kına gecelerinde yapılanlar tam bir facia. “Keşke yalnızca kına yakılsa, sonra da insanlar dağılsa bari” dedirtiyorlar insana. İllallah dedirten çalgılı kına geceleri sanki geleneğimizde varmış gibi yutturulmaya çalışılıyor bize. Kına gecesi yapmak istemediğinizi söylediğinizde ise ayıplanıyorsunuz! Arkadaşların, kızların bir araya gelip makul ölçülerde eğlenmesini eleştiriyor değiliz. Lakin günümüzde makul ölçülerle kına gecesi yapan ablalarımızı, hatta dualı Kur’anlı kına gecesi yapan ablalarımızı tebrik etmek gerekiyor. Sayıları o kadar azaldı ki.

Sünnet asıl şifa imiş!

Kına yakmanın devri geçti mi?Kına saça, tırnaklara, el ayasına, ayaklara yakılabiliyor. Saça yakılan kınanın yerini, kimyasal saç boyaları aldı. Tırnaklardaki kınanın yerini her rengi bulunan ve yine erkekleri cezbetsin diye sürülen oje aldı. Ojesiz el görsek öpeceğiz artık neredeyse. Ojeler ve saç boyaları iş kadınlarının adeta vazgeçilmezi. Kariyer yapabilmek için anne olmayı erteleyip, içlerindeki sevgiyi bastırabilmek için de evde hayvan besleyen milyonlarca kadına söyleyecek söz bulamıyorum. Kullandıkları kimyevî etkilerle dolu tüm o güzellik malzemelerin kendilerine ne kadar zarar verdiğinin farkındalar mı değiller mi bilemiyorum ama, sizlere kınanın faydalarını söyleyeceğim.

Resulullah (sav.), vücudunda bir sivilce, bir yara olduğu zaman oraya kına koyarlarmış. Sünnette olan herşeyin ardında sırlar, faydalar var. Kınada da öyle. Sadece süs olarak kullanılmıyor yani. Anneannem de mesela, ayaklarındaki mantarları iyileştirmek için kına sürer oraya. İşe de yarar ayrıca.

Kına kadının süsüdür, peki kime karşı?

Güzellik algılarımız değişti, artık kınanın kadını güzelleştirdiğine bile inanmıyor çoğumuz. Ancak kına kadının ziynetlerinden birisidir esasta. Müslüman kadının yalnızca kocası için süslenebileceğini biliyoruz. Kına sürünmenin sünnet olduğunu söylüyoruz, evet ama elbette ki dışarıda boy göstermek için değil. Bunu da hatırlatmış olalım.

Kına yakmanın devri geçti mi?

Merve Büşra Bozcu kınalı elleri öptü

Yayın Tarihi: 25 Haziran 2010 Cuma 12:18 Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2010, 00:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynep
zeynep - 11 yıl Önce

çok beğendim ya içim bir rahatladı...kına kokusunun bana hisstetirdiği rahatlama hissi gibi, yazı o kadar samimi olmuş ki helal olsun kardeşim sana...hislerime faklı bir pencereden tercüman olmuşsun, bu yazıların devamını diliyorum.

ikbal
ikbal - 11 yıl Önce

arkadaşımı duygularından ve yazısından ve dahi hatırlattıklarından dolayı kutlarım zira kına hakikaten bir şifa ve güzellik yansıması olmasına rağmen kayıp hafızamızın içindeki yitik değerlerimizden bir değer. Sünnet olması onu bir kat daha güzelleştiriyor buda ayrı bir mevzu...
vesselam.

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

böle yobazca yazılar çok hoşuma gidiyo :)
allah sayılarımızı artırsın.

halime
halime - 11 yıl Önce

Teşekkürler Merve Büşra :)

Alttaki yorum için de, amin! :)

hatice bıldırcın
hatice bıldırcın - 11 yıl Önce

hiç katılası değil, kına geceleri kendi içlerinde gayet bayanların eğlendiği bi durum. hiç de sünnete aykırı bir durum değil. mevlüte gitmek isteyen kına gecesine gitmesin kardeşim, bu kadınların bi eğlencesi sünnet falan derken abartılmasın olay...

muhammed bıldırcın
muhammed bıldırcın - 11 yıl Önce

ablama katılıyorum hem de adım muhammed olmasına rağmennn heheeh

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

kendi aramızda da eğlenemiceksek nerde eğlenicez.abartmayalım lütfen!!!

banner26