Kimleri davet ettiler, bir bilseniz!

Elif Yaşaroğlu ve Zeynep Varol, Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nde güzel işlere imza atan iki lise öğrencisi…

Kimleri davet ettiler, bir bilseniz!

İmam hatiplerde yapılan her çalışma beni çok heyecanlandırır. Elif Yaşaroğlu ve Zeynep Varol 15450da Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde güzel işlere imza atan iki lise öğrencisi. Bu iki arkadaş kendi çabaları ile okul arkadaşlarına alternatifler sunuyorlar; kara tahtalara (artık kara tahta kaldı mı bilmiyorum) yazılanlardan, MEB imzalı kitapların içindekilerden fazlasını sunmaya çalışıyorlar.

Elif ilk bahsettiğinde sessiz, sakin ‘olağan bir şeyden bahseder gibi’ bahsetti yaptıklarından; hatta bir yazar abimizin numarasını isteme olayı olmasa bahsetmeye de pek niyeti yoktu. Merak ettim sordum… Sordum… Sordum… Bu kadar sormam Elif ve Zeynep’i şaşırttı sanırım.

Siz kimsiniz?

Okulda, her türlü engellemeye karşı, kültür-sanat programları düzenlemeye çalışan bir avuç kızız. Aslında adımız “Okul Temsilci Meclisi” ile anılıyor. Ama maalesef bu unvan bize hiç de yardımcı değil. O yüzden kendimizi tanıtırken ‘gönüllü’ demeyi daha uygun ve manidar buluyoruz. Vesselam biz aslında ‘Kültür Gönüllüleri’yiz.

Grubunuzun bir adı var mı?

15451Şu anda öyle bir isim bulma arayışına girmedik. Gelecek senelerde (artık mezun olmamıza kaç sene varsa) gaza gelirsek koyabiliriz. Önerilere her daim açığız.

Okulda ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Bu işe başlarken amacımız; arkadaşlarımızı -doğal olarak kendimizi- bir nebze de olsa ders ortamından çıkarıp, hayâllerimizi gerçekleştirmede bize rehber olabilecek üstatlarla buluşturmaktı. Öğrenci olarak ulaşabildiğimiz her gazeteci, yazar ve hatibi okulumuzda ağırlamaya çalışıyoruz. Tabii ki eksikliklerimiz oldu. Ama dediğimiz gibi biz sadece öğrenciyiz.

Neler okuyorsunuz?

Elif Yaşaroğlu: Ben bu ara Ahmet Mithat Efendi'nin Jöntürk'ünü okuyorum.

Zeynep Varol: Ben de Seyyid Kutub'un Yoldaki İşaretler’ini okuyorum.

Genel olarak okuma tercihleriniz neler? 15452

Popüler kültürün etkisinde kalan kitaplar haricinde, okurken kitap-yazar seçimi yapmıyoruz. Her kitabın bize bir şeyler katacağına inanıyoruz. Ama okumaktan en fazla zevk aldıklarımız: Peyami Safa, Mevdudi, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Necip Fazıl, Cemil Meriç, Charles Dickens, Kafka, Albert Camus ve Gorki… Aklımıza şimdilik bunlar geldi.

Okulda düzenlediğiniz programlara kimleri çağırdınız? Kimler geldi bu güne kadar?

Abdurrahman Dilipak, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Ahmet Varol,  Ekrem Şama ve İhsan Karaman,  Faruk Öndal… Hepsi de büyük bir ilgiyle takip edildi. Hatta yerimiz kalmadı, ayakta izleyenler bile oldu. Tabii ki daha fazla kişiyi çağırmak isterdik. İnşallah onları da gelecek sene ağırlarız.

15453Arkadaşlarınıza ne tavsiyelerde bulundular davet ettiğiniz isimler?

Biz her gelen kişiden kendi alanıyla alakalı konuşmasını rica ettik. Ama genel söylem daha çok imam hatiplinin toplumda neyi temsil ettiği ve toplumun bizden ne beklediğiydi. Müslüman insanın yaşama şekli ve gündemdeki konuların da bahisleri geçti. Hepsinin bizden istediği, aldığımız eğitimin hakkını vermemiz ve insanlara faydalı olmamız gerektiğiydi.

Okul müdürünüz bu çalışmalarınız için ne diyor?

Pek bir şey demiyor. Bu biraz da bizden kaynaklanıyor. Biz yaptığımız şeylerin öğrenci kaynaklı olmasını istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki öğrenciyi öğrenciden daha iyi kimse anlayamaz. Öğrencilerin kimin gelmesini istediklerini, ne konuşulacağına biz karar veriyoruz. Bu da katılımı ve ilgiyi arttırıyor. Müdürün de bundan şikayetçi olabileceğini düşünmek istemiyoruz. Şikayetçi ise de pek bize çaktırmıyor. Ama hocalarımızın desteği büyük. Özellikle felsefe ve tarih hocalarımıza teşekkürü bir borç bilmekteyiz.

Başka neler yapmak istiyorsunuz?

Aslında lise ortamında yapabileceğimiz pek fazla bir şey yok. Çalışmalara aynı hızda devam etmek ve sürekli olmak şu anki hedefimiz. İnşallah liseden mezun olduktan sonra hepimiz girdiğimiz üniversitelerde ve farklı ortamlarda bu yaptığımız çalışmaların meyvesini alıp, projeleri daha da zenginleştireceğiz. Şu anda imkânımız olsa ve bazı şeyler de bize kalmış olsa yapmak istediğimiz tabii ki çok şey var. Ama ‘azla yetinmeyen çoğu bulamaz’ düsturuyla, biz şimdilik kitap okumaya devam etme niyetindeyiz. Allah yâr ve yardımcımız olsun.

 

Gülizar Sönmez konuştu

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2010 Cuma 10:54 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 13:54
banner25
YORUM EKLE

banner26