Kimlere kitap imzalattılar?

Yazarlar birbirinden ilginç bilgiler verdiler. Kime nasıl kitap imzalattılar? Kitap imzalamaya nasıl bakıyorlar?

Kimlere kitap imzalattılar?

Arkadaşımız Mustafa Oğuz, yazar ve şairlere “Evinizde hangi yazar ve şairlerin imzaladığı kitaplar var? Evinizde imzalı kitapları olmasını istediğiniz yazarlar/şairler kimlerdir?” sorularını yöneltti. Bu soruya cevap verenlerin söylediklerini sizinle paylaşıyoruz.

Kitaplarımın arasında özel olarak imzalattığım birkaç kitap var. Bunlar Erdem Bayazıt, İhsan Deniz, Hüseyin Atlansoy, Necat Çavuş ve Fatma Şengil Süzer’e ait. Bu kitapların her birinin bende ayrı bir anısı vardır, o yüzden hatırımda kalıyor. Bunun yanında yazar arkadaşlarımdan kitaplarını imzalayan epey isim var. Bunları tek tek sıralamaya gerek duymuyorum.

Yine, ben de özel bir yeri olan kitapların yazarları tarafından imzalanmış olmasını isterdim. Bunlardan biri, Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer’idir. Kutlu ile görüşmelerimizde imzalatma imkânı olmadı. Sezai Karakoç’un Yitik Cennet’inin, Kıyamet Aşısı’nın; Cengiz Aytmatov’un Cemile’sinin imzalı olmasını isterdim. Cengiz Aytmatov’un adıma imzaladığı bir dosya kâğıdı var. Ben bu imzasının kitabın üzerinde olmasını isterdim. Mustafa Kutlu’ya bir kitabını imzalatmak istiyorum. Sezai Karakoç imzalamadığı için, ki bir arkadaşımız böyle bir girişimde bulundu ama başarılı olamadı.

Ben de yazarlarımıza, şairlerimize sordum, kimin imzalı kitabı olsun isterdiniz, kimlerin elinizde imzalı kitapları var?

 

Hüseyin KAYA
Hüseyin KAYA

Hüseyin KAYA

İmzalı kitapları kütüphanemde ikiye ayırdım; adıma imzalı olanlar ve başkasının adına imzalanmış ancak bir vesileyle ile bana ulaşmış kitaplar olmak üzere.  Adıma imzalı olanların çoğu genellikle yakın çevremdeki üdebaya ait. A.Turan Alkan, Berat Demirci, Halim Şafak, Hakkı Çınar, Mehmet Aycı, Mustafa Oğuz, Nihat Dağlı, Cafer Turaç, Mevlana İdris, Mustafa Özçelik, Turan Karataş, Yaşar Bedri, Cevat Akkanat, Selçuk Karakılıç, Gökhan Akçiçek, Bahaeddin Karakoç, Şinasi Tepe, Tayyib Atmaca, Bünyamin K., Selçuk Küpçük aklıma ilk gelen isimler. Sağ olsun dostlarımız ve ağabeylerimiz hemen hepsinin en az bir kitabı imzalıdır kitaplığımda. Listeyi uzatmamak için ismini zikretmediğim üdeba umarım bu durumu hoş görür.

Exupery’nin, Kazancakis’in, Tagore’un, Cibran’ın, Tolstoy’un, Dostoyevski’nin, Aytmatov’un adıma imzalı birer kitaplarının olmasını isterdim.

Yazarları, şairleri tarafından başkaları adına imzalanmış o kadar çok kitap var ki kütüphanemde değil isimlerini yazmak, sayısını düşünmek bile çok zor benim için.

İsmail Karakurt
İsmail Karakurt

 

İsmail Karakurt

1- Kimi arkadaşlarımın ya da arkadaşım olmayan yazar ve şairlerin imzaladıkları/imzalayıp gönderdikleri kitapları var elimde. Keşke bende, hiç kimsenin imzalı kitabı olmasaydı...

2-Şimdi, imzalayıp gönderdiklerim için de pişmanın. Yerlere/çöplere düşen imzalı kitap haberlerini okudukça içim yanıyor...

Kısa ama böyle düşünüyorum...

 

Münire Daniş

Münire Daniş
Münire Daniş

Esselâm.

Yazarların kitaplarına attıkları imzalar, doğrusu, benim için çok fazla bir önem arz etmiyor. Yazarından imzalı kitap, bir hoşluk olarak bende karşılık bulmuyor nedense. Bu yüzden yazarına kitap imzalatma girişimim de hiç olmadı. Bu bana anlamsız geliyor. Ancak yazarla bir hukukum var ise ve bu anlamda, benim için bir hatırayı canlandıran ya da lâtif bir hediye manasına gelen bir not düşülmüş ise kitaba o vakit kıymeti ve hoşluğu oluyor. Dolayısıyla bir hukukum olan yazarların bir lâtiflik olarak imzasını taşıyan hediye kitaplar var bende. Meselâ Fatma K. Barbarosoğlu, Hüseyin Su, Mihriban İnan, Kadriye Yılmaz... 

 

Recep Şükrü Güngör

Evimde, o dediğiniz anlamda sadece İsmet Özel'e imzalattığım kitap var. Arkadaşlarımın, dostlarımın imzalayıp gönderdiği kitaplar var elbette, ama kitap imzalatmak için sadece İsmet Özel'e gittim. Cafer Keklikçi'nin, Bünyamin K.'nın, Yasin Mortaş'ın, Ömer Erinç'in, Mustafa Oğuz'un imzalı şiir kitapları var. Dağlarca'nın imzalı kitabı var. Romanlar, öyküler, denemeler var. Kırklı, ellili yıllarda imzalanmış kitaplar var. Hocaefendi'nin imzaladığı Kırık Mızrap'ı var. Bu imza benim için çok değerlidir. kitaplığımı baştan sona karıştırmam lazım hangi imzaların olduğunu öğrenmem için.

recepskrgngr.jpgİmza tutkum yok. Bunun için imzalı kitap olmasının da benim için bir anlamı yok. Ama Necip Fazıl'ın, Akif'in, Fikret'in, Haşim'in, Faruk Nafiz'in, Fuzuli'nin imzalarının olmasını isterdim lakin bugün için mümkün değil. Yaşayanlardan da sadece Sezai Karakoç'un imzasının olmasını isterdim. Sezai Bey'in bürosuna her sene birkaç kere giderim, ama asla imza talebim olmadı. Gündoğmadan'ı oradan aldım. Yan odadan alıp yanına gittim, kitabı kucağıma aldım, oturdum, imzalar mısınız demedim. İmzalıyor mu bilmem. İsmet Özel'e niye imzalattım? Kendi adıma değil onun imzası. Kızım Eylül'ün adına imzalı Bir Yusuf Masalı.

Ben yazarın, şairin düşüncelerine önem veriyorum. İmzalarının bende bir karşılığı yok. Çok düz bir durum ama böyleyim. İmza günlerine gidiyorum. Bunu niye kabul ediyorum? İmza günleri kitabın günü oluyor, benim günüm değil. İmza isteyen kitaba imza istiyor yani kitabı alıyor. Onunla hemhal oluyor. Benim çirkin yüzümü üç beş dakika görüp gidiyor ama elinde kitap kalıyor. Ben yok oluyorum ama kitap varlığını sürdürüyor.

 

nurettin durman.jpg
Nurettin Durman

Nurettin Durman

İlk okumalarımı yaptığım günden beri kitap alma alışkanlığımı sürüyor ama kitap imzalatma alışkınlığını bir türlü edinemedim. Aslında öyle bir hevesim de olmadı gençliğimden bu yana. Biraz da yazarı görmek yani “ru be ru” görüşmek daha sıcak gelmiştir bana. Onca yazar tanımama rağmen imza çoğunlukla aklıma gelmemiştir. Ancak bu son yıllarda kitabını takdim edenler olursa o zaman bir de imzalayın ki kaybolmasın diye latife de ederek imzalatıyorum.

İmzalı kitaplarım var elbet. Ayrıca imzalayıp gönderenler var tabi köşe yazarı olmam hasebiyle. Şimdi bütün isimleri ortaya çıkarmak için epey zamana ve kütüphaneyi altüst etmek lazım. Böyle olunca da isimleri sehven unutulmuş yazarlar olacak onların gönlü kırılmış olacak. Vaziyeti karıştırmamak için de geliniz sevgili sorgucu kardeşimiz isimleri yazmayalım... Kırk civarında bir liste çıkardım ama saniyeler geçtikçe baktım ki eksik kalıyor.

Küçükken pul biriktirme merakım vardı. O da yıllardır ihmal edilmiş oldu.

Doğrusu hiç düşünmedim. Ayrıca, öyle, aman şu yazarın da imzalı bir kitabını edineyim diye bir merakım olmadı.Kitabı olsun yeter.

Ama ille de bir yazar ismi istiyorsanız birkaç yazar-şair adı vereyim.

 Yunus Emre, Mevlana, Nef’i, Nabi, Sezai Karakoç.

 

Mustafa Özçelik
Mustafa Özçelik

Mustafa Özçelik

Kütüphanemde çok sayıda imzalı kitap var. Bunların hepsini bu arada isim isim zikretmek tabi ki mümkün deil. Ancak, şunları söyleyebilirim. Aldığım ilk imzalı kitap Ebubekir Eroğlu'nun da ilk kitabı olan Kuşluk Saatleri'dir. "Kardeşim Mustafa Özçelik için Kuşluk Saatleri 23. 4. 1974" şeklindeki bu ithafla kitap-yazar-okur arasında nasıl daha özel bir ilişkinin ortaya çıktığını hissettim sanıyorum. Bu özel ilişkiyi, sıcaklığı sürdüren ve kitapları çıktıkça imzalı olarak gönderen şu isimleri de bu bağlamda anmalıyım. Mustafa Miyasoğlu, Bahattin Karakoç, M. Ruhi Şirin, M. Atilla Maraş, M. Önal Mengüşoğlu, A, Vahap Akbaş, Nurettin Durman... Onların imzaladıkları her kitap benim için çok özel ve değerli… İmzalı kitapların çoğu ise kendi kuşağımdaki yazar arkadaşlara ait... Çoğuyla şahsi tanışıklığımızın da olması kütüphanemdeki bu tür kitapların sayısını epey artırdı... Gençler de zaman zaman kitaplarını imzalayarak gönderiyorlar. Şimdi bütün bu kabarık listeden kimleri anmalıyım? Hepsi özel hepsi değerli... O zaman zuhurata tabi olayım ve şu isimleri söyleyeyim. Mustafa Kutlu, Yavuz Bülent Bakiler, Sevinç Çokum, M. Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Adem Turan, Mürsel Sönmez, Mesut Doğan, İhsan Deniz, Müştehir Karakaya...

 

Cesur Küçük

Kitaplığımda Cafer Keklikçi, Zeki Bulduk, İbrahim Tenekeci, Recep Şükrü Güngör, Abdullah Harmancı, Murat Menteş, Tarık Tufan imzalı kitaplarım var.

Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil imzalı bir kitabım olsun isterdim. Rahmetli Zarifoğlu tarafından imzalanmış bir “Yürek Dede ve Padişah” olsa fena olmazdı. İmzalı kitap dediniz aklıma geldi: Konya'da bir yerde Alaaddin Özdenören'in imzaladığı "Güneş Donanması" vardı. O kitabı ele geçiremediğime de üzülmüştüm bayağı.

 

Mustafa Oğuz soruşturdu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2009, 10:14
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
emrah tekin
emrah tekin - 10 yıl Önce

recep güngör bey "İsmet Özel'e niye imzalattım? Kendi adıma değil onun imzası. Kızım Eylül'ün adına imzalı Bir Yusuf Masalı. İsteyene imzasız olanıyla değiştirebilirim." demiş.

şayet kitabı kızı adına imzalattıysa, değiştirme kararı da onun demektir...

M. Tarık Ablak
M. Tarık Ablak - 10 yıl Önce

Kadir Mısıroğlu'nun yirmi kadar bana imzalı kitabı var bende. Şevket Eygi'nin tüm kitapları, Hayreddin Karaman, Ümit Meriç, Sedat Umran, Hilmi Yavuz, Vehbi Vakkasoğlu, Merhum Zeki Soyak hocaefendi, Felçli tarihçi Ziya Nur Aksun, M. Ertuğrul Düzdağ, A. Muhtar Büyükçınar, Beşir Ayvazoğlu, Mehmet Niyazi, M. Nuri Yardım, Dursun Gürlek İhsan Süreyya Sırma, Taha Kılınç, Emin Saraç, Hasan Aksay... bilgisayar başında aklıma gelenler. İsmi geçen ve geçmeyen birçok kişinin imzalı kitabı v

M. Tarık Ablak
M. Tarık Ablak - 10 yıl Önce

Ali Ulvi Kurucu, İbnülemin, Cemil Meriç, Ahmet Cevdet Paşa, Fuzuli, Nabi, Nedim, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Ziya Paşa, Mehmed Akif, Sultan Vahdettin, Mehmed Zihni, Şemseddin Sami'nin birer imzalı kitabını isterdim. Hele Serdengeçti'den olsa düşüp bayılırdım.

edepli edip
edepli edip - 9 yıl Önce

kitap imzalatmak hadi yazara hürmet diyelim, bunu segilemek neyin nesi yahu, dursun gürlek'in ayaklı kütüphaneler kitabında bu nevi hastalıklardan bahsediliyor..

banner19

banner13