Kimi kıza, kimi şehide, kimi anneye!

Ağlıyor musunuz, en son ne zaman ağladınız diye sormak biraz kaba kaçıyor belki ama sorduk!

Kimi kıza, kimi şehide, kimi anneye!

Gitme ey yolcu, beraber oturup ağlaşalım:

Elemim bir yüreğin kârı değil, paylaşalım:

Ne yapıp ye'simi kahreyleyeyim, bilmem ki?

Öyle dehşetli muhitimde dönen matem ki!..

(Mehmet Akif Ersoy)

Hatırlayan var mı ki? Bizim namaz, oruç, zekât gibi bir ibadetimiz var. Anmak, arınmak, anlamak ve ağlamak... En son ne zaman ağladık? Yüreklerimiz mi taşlaştı yoksa!

Ağlamaya ibadet dedik ya, hemen kızmasın ‘şirk’çi amcalar. Buna da bid’at demesinler hemen bir çırpıda. Çünkü ‘ağlamak’ Peygamber’in methiyle, 14. yy.’dır eskiden olduğundan da daha fazla şerefli:

“Sinek başı kadar bile olsa, gözünden Allah korkusuyla yaş çıkan ve bu yaşı yanak yumrusuna değecek kadar akan hiçbir mü'min kul yoktur ki, Allah ona ateşi haram etmesin!”

Cengiz Yalçınkaya
Cengiz Yalçınkaya

Hepimize ağlayan bir göz gerekir!

Sen de akıl güneşini yak, parlat; gözlerinden bulut gibi yaşlar saç. Küçük bir çocuk gibi, sana da bir ağlar göz gerekir. Şerefini ve manevi zevkini yok eden ekmeği az ye. (Mesnevi, Cilt 5, 134-143)

Büyük dost böyle dedi; bulut gibi yaşlar akmalı gözlerden! Yağmur gibi olmasın da, çiselese de yeter bize. Acaba en son ne zaman ağlamıştık ki? Uyumayanlara, gece gece bu soruyu sorduk yine.

En son ne zaman ve niçin ağladınız?

Abdurrahman Halil Oğuz

24514
Ömer Faruk Öztürk

Editör yardımcısı, 20 yaşında

Bir iki hafta öncesiydi. Bir öğlen vakti idi. Beyazıt camisinin oradaydım ve öğlen namazını kılmamıştım. Camiye girmeden önce insanları izledim bir müddet biraz da kendimi düşündüm ve ne kadar garip yaşadığım hakkında kanıya vardım ve büyük bir üzüntü kapladı içimi. Eğer orada o Beyazıt caminin avlusunda utanmasa idim ağlardım fakat kendimi camiye attım ve görünmeyen bir kısma geçip orada namaz kılıp ağladım ve öylece bir süre kaldım. Rahatlamıştım. Aslında rahatlamak için ağlamalıyız ve bunu bir ibadetmiş gibi yapmalıyız. Filistin’i düşünüp gözyaşı dökerdim küçükken. Annem de beni izler ve beni sakinleştirmeye çalışır ve bana şöyle derdi "Allah'ına şükret ve onlar için dua et!" Zamanla bende bu bir gelenekmiş gibi, bir duaymış gibi oluşmaya başladı ağlamak ve bu zaman kadar geldi. Çok konuşmak ve gülmenin yanında birçok seferde de ağlamaklı olmamın sebeplerinden biri de bu gelenekleşmiş olan duaya benzettiğim ağlama duygusudur belki de, bilemem.

24515
Ahmet Demir

Cengiz Yalçınkaya

Üniversite Öğrencisi, 20 yaşında

En son dedem öldüğünde ağladım. 3 yıl önceydi.

Betül Yılmaz

Üniversite Öğrencisi, 21 yaşında

Jenin Jenin belgeselini izlerken, yaklaşık 4 ay önce.

Ömer Faruk Öztürk

Üniversite Öğrencisi, 22 yaşında

24516
İsmail Kaplan

En son, 1 sene önce dedem öldüğünde...

Ahmet Demir

Çizer, 25 yaşında

Ablamı 15 gün önce uzak bir yere yolcu ederken…

İsmail Kaplan

Üniversite Öğrencisi, 21 yaşında

24517
Furkan Bölükbaşı

En son Mavi Marmara'yı karşıladığımda ağladığımı hatırlıyorum... Mavi Marmara dedikten sonra başka sebep belirtmeme gerek yok sanırım.

Furkan Bölükbaşı

Üniversite Öğrencisi, 23 yaşında

—Aşk için.

—Fenafişşeyh mi? Fenafirresul mü? Fenafillah mı? Yoksa, yoksa… Fenafilkız mı?

—(gülerek) Sonuncusu.

Kerem Abadi
Kerem Abadi

Kerem Âbadi

Editör, 35 yaşında

8 ay kadar önce. Kalp kırdığım için.

Fatih K...

Öğrenci, 19 yaşında

En son 2 hafta önce. Kız için.

Zeki M...

Esnaf, 42 yaşında

Dün gece ve her gece…

Yazar ve Şairlere de Sorduk

Mustafa Nezihi Pesen
Mustafa Nezihi Pesen

Mustafa Nezihi Pesen

Yazar, 38 yaşında

En son ne zaman ve niçin ağladınız?

Bu ayın başında anne babamı ziyaret ettim. Yalova’da oturuyorlar. Birlikte haber izliyorduk. Ankara’daki yangında ölenlerin haberi veriliyordu televizyonda. Baktım babamın gözyaşları akıyor gizli gizli. Onu öyle görünce benim gönlüm de yandı bu samimiyetten, içtenlikten. İşte sahici bir adam dedim. İnsan olmak, Müslüman olmak ne güzeldi. Ostim'de ölenlere ağlıyordu.

Neden ağlamalı?

Çok konuşan ama ağlayamayanlara üzülüyorum. Kendim için de kaygılıyım. Eşyanın hakikatine vakıf olduğumuzda ağlayabileceğimize inanıyorum. Devrim önemli lakin, rikkat ve zikirle yumuşamayan kalbin gerçekleştirdiği devrimin çocuklarını yiyeceğini, yediğini biliyoruz. Bu yüzden dua ederken ağlamak istiyorum.

İbrahim Demirci
İbrahim Demirci

İbrahim Demirci

Yazar, 55 yaşında

En son bir türkü dinlerken ağladım. Ben sulu gözlüyümdür fazlasıyla. Türkünün ismini hatırlayamıyorum. Nesime miydi, Amine Alevi miydi ne!

—Niçin ağlarız?

—İnsan bir kalbi olduğu için ve o kalp taşlaşmamış olduğu için ağlar.

—Yani ağlayamayanlar, taş kalplilerdir. Öyle mi?

—Evet.

Sümeyra Çakır’ın Kırmızı Gül Demet Demet bestesini dinle ve ağla.

Mustafa Celep
Mustafa Celep

Mustafa Celep

Şair, 32 yaşında

En son babamın 3 sene önceki ölümüne ağladım. Bir hafta önceydi, merhum babamın sobanın kenarına kıvrılıp yatışını hatırladım, telaşlı halini sonra, maaş aldığım bir zamanda eski evin sigortası için benden utana sıkıla para isteyişini hatırladım. Zorladım kendimi, bunları tekrar tekrar hatırlamaya çalıştım, demek ki kalbi katılaşanlardan değilmişim. Şükür…

Ağlamayı özetleyen bir şiiriniz var mı?

Bir hafta önce… 3 sene önceki babamın ölümü. Bunu en çok Ayhan Kurt'un bir mısrası özetler: “Ağlıyorsan ağlayışın da doğulu olmalı öyleyse/ Bir iç kanaması gibi sessiz ve derinden” Bu mısranın yer aldığı şiir Kurt'un Ebabil'den çıkan 'Canavarlığa Yazgılı Şehzade' kitabında mevcut. Ağlamak-ölüm deyin gerçek bir şair olan Ayhan Kurt'un bu iki mısrası dilime pelesenk olur. Şiirlerimin temellerinde Kurt'un söz konusu kitabının belirgin katkısı var. Şiirde trajik öğeyi onun kadar etkili kullanabilen bir şair tanımıyorum ben. Bunun dışındakiler biraz işin geyiğindeler. Gerçek bir şair karakterini Ayhan Kurt taşıyor çünkü. Diğerleri, aşırı yüzeysel, aşırı ironik ve işin ukala tarafındalar biraz. Ayhan Kurt'u hep bilmelisiniz baylar!

Uğur Işılak

Şair, sanatçı

En çok hâlime ağlarım.

—Ağlamak nedir?

—Ağlamak: arınmak.

Ali Hakkoymaz
Ali Hakkoymaz

Ali Hakkoymaz

Şair

Hür Adam Filminde; çocuğun  yazdıklarını Said Nursi'ye koşa koşa getirdiğinde onun kayıkla yağmur altında sürgüne gittiğini gördüğü sahne...

 

—Ağlamak nedir?

—Ağlamak; dünyadan ilgiyi kesip sorgusuz sualsiz ötelere dalış... Artık aldırmayış zulme, acıya, şuna buna; sonsuz bir yolculuğa başlayış. Ağlamak; ellerinde beyaz bir mendil...

—Ağlamayı özetleyen bir mısra?..

—Ey dünya artık önümden çekil!

Mustafa Özçelik
Mustafa Özçelik

Mustafa Özçelik

Şair, 57 yaşında

Bir arkadaşım hastanede yatıyordu. Bugün yarın derken ziyaretini ihmal etmiştim. Aradan bir hafta geçmişti. Onu ziyaret için bulunduğu şehre gitmek için hazırlanırken müşterek bir arkadaşımdan onun vefat ettiği haberini aldım. Bunu duyunca ağladım hem de çok… Niyetlendiğimiz bir şeyi ertelememek gerekiyormuş. Bunu böyle acı bir tecrübeyle bir kez daha öğrenmiş oldum.

—İnsan neden ağlar ve neden ağlamalıdır?

Ağlamak, insani bir durumdur. İnsan, kendisine sevinç, üzüntü, acı yahut pişmanlık veren bir olayın şokundan bu yolla kurtulur. Psikolojik dengesini bu yolla yeniden kurar. Diğer yandan ağlamak, merhamet, sevgi dediğimiz duygularımızın da bir tezahürüdür. Ağlayabiliyorsak, yüreğimiz diri demektir. Sonuç olarak o meşhur şarkıda söylendiği gibi “Ağlamak güzeldir”. Kötü olan ağlayamamaktır.

Adem Turan
Adem Turan

Âdem Turan

Şair, 51 yaşında

En son 27 Ocak 2011 perşembe sabahı vefat eden annemin başucunda ağladım ağladım ağladım... 

—Ağlama duygusunun hâkim olduğu bir şiir paylaşır mısınız?

Mermer

Bu mermer taşlar hangi rüyâdan kalma?

Karınca kervanında, örümcek ağında;

Mavi, yeşil, kırmızı, gri

Mermer taşlar… Ölüme ansızın çağıran bizi!

 

Kar konuşur mu? Konuşur elbet!

Tuz kanar mı? Kanar elbet!

Hadi susturun kâinatın dilini!

Dildeki yangını, yangındaki cânı

Hadi görelim, hadi görelim!

Yolcunun gözlerini, gözlerdeki telâşı.

 

(o evi yakın! o evi yakın!

yonttuğum son mermer işte

o evi yakın!)

 

Bu mermer taşlar hangi ölümün habercisi?

Mavi, yeşil, kırmızı, gri… Yollar ne çok!

Ablam Kur’ân okuyor ağlayan sesiyle başucunda babamın

Annem şaşkın, annem bitkin: annem… annem!..

Bense çok uzaklardayım; yürümüyor kervan bir türlü

Dilimde yangın, yangında cânım

Babam öldü, artık yok! Nûr içinde yatsın.

‘İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciun’

 

Ağlamak gülmektir aşığa!*

Ağlayarak yüzüstü kapanırlar Kur'an onların huşuunu arttırır" (İsra suresi/109)

Çakma sevgililerden ayrıldığımızda mı ağlamalıyız sadece? Ya da sadece bir yakınımız öldüğünde mi? İbadet gibi, düzenle yapılamaz mı bu eylem? Her gün kitap okuma saati, tefekkür saati ve ağlama saati gibi... Ben pişmanım deyip, yüz üstü kapanarak ağladık mı hiç? Ağlamalı. Hem de bol bol ve topluca. Âkif’in dediği gibi; ‘Gelin beraberce ağlaşalım!’

Hem, ağlamak güzel olmasa, ağlar mıydı peygamber!?

Ağlayın, eğer ağlayamıyorsanız ağlamış gibi hüzünlenin. Kıyamet gününü bilse idiniz, sesiniz kısılıncaya kadar ağlardınız. (Hadis-i Şerif / Hâkim)


*Aşktan haber bilenlerin, Aşk derdiyle dolanların

Küfrü iman olanların, ayıplaman güldüğünü

Ağlamak gülmektir aşıka, dirilmek ölmektir aşıka

Kahr ile lütfü bir bilir, bilmez melul olduğunu (Yunus Emre)

 

 

Ahat Özgerzen ağlamadan yazdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 10:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ebu Cihad
Ebu Cihad - 10 yıl Önce

Ağlamayan gözlerden Allah'a sığınırım.

fkgk
fkgk - 10 yıl Önce

1 sene,2 sene,3 sene vah yazık okadar sene ağlıyamamak nasıl bir duygudur acep.birde onu haber yapın sayın yazar,belki o yazıdan sonra ağlıyarak yazarsınız.

asım sal
asım sal - 10 yıl Önce

insamsam en son ne zaman ağladığım sorulduğunda bu da ne demek şimdi? diye kalmalıyım öylece. en son ne zaman tiyatroya gittin der gibi yılda bir iki kez yapılan birşeymiş gibi.. ne kötü bir soru ne kadar rahatsız edici.

Mehmet Asım
Mehmet Asım - 10 yıl Önce

Gözyaşlarınızın önündeki kalpleri katılaştıran bendi ykıp yok etmek ve doyasıya ağlamak için Kâbe'nin kucağına kendini atmalı insan. Gerçek ağlamak orada. Gerisi yalan... Yalan, yalan, yalan...

Allah herkese gidip orada gözyaşı dökmeyi nasip etsin.

İşte o zaman ne dediğimi anlarsınız.

serra serra
serra serra - 10 yıl Önce

''Kız için..''
:) hiç yoktan iyidir.

Sümeyye Genç
Sümeyye Genç - 10 yıl Önce

dün gece ve her gece .

banner19

banner13

banner26