Kimi Filistin'den geliyor, kimi Suriye'den

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, “biz bir milletiz” anlayışıyla çıktığı yolda faaliyetlerini şehitler diyarı çanakkale’de de etkin bir şekilde sürdürmeyi planlıyor.

Kimi Filistin'den geliyor, kimi Suriye'den

 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, bünyesindeki derneklere bir yenisini daha ekleyerek Çanakkale’de de sahip olduğu misyonunu sürdürmeye devam ediyor. Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği çatısı altında biraraya gelen yönetimle birlikte, yurt dışından gelen öğrencileri tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu, “biz bir milletiz” anlayışıyla çıktığı yolda faaliyetlerini şehitler diyarında da etkin bir şekilde sürdürmeyi planlıyor.

Buradaki çalışmaları yürüten Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği ise bu nedenle kurulduğu ilk günden beri Çanakkale’de bulunan misafir öğrencilerle iletişime geçerek, ihtiyaç duyulan noktalarda kendilerine her türlü yardımı sağlamaya çalışıyor. Şu ana kadar yaklaşık olarak 15 farklı ülkeden öğrenciye ulaşmış bulunan Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği, ülkemize gelen misafir öğrencilerin farklı kültürler nedeniyle sıkıntı çekmelerini önleyerek, onların dertlerine ortak olmak istiyor. Biz de derneği ziyaret edip yetkililerle ve öğrencilerle konuştuk.

Kardeşlerinin dertleriyle dertlenenlerden olmaya talip olduklarını ifade eden Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Ahmet Arıcan, sohbetimiz esnasında misafir öğrencilerin sıkıntılarını en aza indirerek, bundan sonraki yıllarda daha planlı bir şekilde faaliyetlerini yürütmek istediklerini dile getiriyor. Ve ardından da hemen ekliyor: “Ülkemize gelen öğrencilerin yabancılık algısını kafalarından atmaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” Öyle ki Uluslararası Öğrenci Derneği'nin rutin olarak yapmış olduğu kahvaltılar, sohbetler ve öğrencilerin bulundukları yerlere ziyaretler onlar için biraz daha sıcak bir ortam içerisinde oldukları hissini uyandırıyor bizlerde.

Katılmış olduğumuz, haftalık olarak düzenlenen sohbet esnasında tanışmış olduğumuz misafir öğrenciler, Uluslararası Öğrenci Derneği'nin Çanakkale'de göstermiş olduğu faaliyetlerden çok memnun olduklarını dile getiriyorlar. Yaklaşık olarak yedi aydan beri Türkiye'de olan Suriyeli bir kardeşimiz Âla Bayerli ile yapmış olduğumuz sohbet esnasında kendisine dernekle ne zaman ve nasıl tanıştığını ve ayrıca bundan dolayı neler hissettiğini sorduk. Bizlere tebessüm ederek, Uluslararası Öğrenci Derneği ile geçen Şubat ayında tanıştığını dile getiriyor. Ve Suriye devleti tarafından burslu olarak buraya geldiğini fakat kendilerinin burada karşılama sorunu yaşadıklarını dile getiriyor. Uluslararası Öğrenci Derneği ile birlikte bu sorunun bundan sonra halledileceği düşüncesinde olduğunu dile getiriyor.

Ayrıca Çanakkale'ye geldiğinde bu kadar fazla misafir öğrenci olduğundan haberdar olmadığını ifade eden Âla kardeşimiz, bu dernek sayesinde birçok kişiyle tanıştığını ve irtibatlarını hafta içerisinde de sürdürerek kardeşlik derecesini arttırdıklarını büyük bir mutlulukla anlatıyor bizlere. Sonrasında ise Filistinli bir kardeşimiz olan Ammar'la yaptığımız sohbet bizleri biraz daha sevindiriyor. Kendisinin dört seneden beri burada olduğunu ifade eden Filistinli kardeşimiz, buraya ilk geldiklerinde dil sorunu çektiklerini büyük bir üzüntüyle dile getiriyor. Öyle ki hem kültür hem de dil sıkıntısı çeken kardeşlerimize sahip çıkacak bir kuruluşun olmaması kendilerini oldukça sıkıntıya sokmuş. Fakat bu sene tanışmış olduğu Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği ile birlikte hem kendisi için hem de buraya yeni gelecek arkadaşları için çok mutlu olduğunu söylüyor. Çünkü Ammar, bundan sonra kendisi gibi misafir öğrenci olarak gelen arkadaşlarına Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği’nin sahip çıkacağını ve onların sıkıntılarına ortak olacağına inanıyor. Bu nedenle de kendi ülkesinden gelecek öğrencilerin bundan sonra bu dernekle irtibatını sağlamak istediğini ifade ediyor. Ammar, bunun yanı sıra Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği çatısı altında açmış oldukları stantlarla da ülkelerini ve kültürlerini tanıtma imkânı bulduklarını söylüyor.

Kardeşlik ruhunu şehitler diyarı Çanakkale'de yeniden uyandıracaklar

Ayrıca gelen misafir öğrencilerin devlet tarafından seçilerek ülkemize gönderildiklerini ve 3-5 yıl sonra ülkelerine dönüş yaptıklarında üst düzey görevlerde yer alarak, Türkiye ile ilişkilerini sürdürecek kişiler olduğunu da dile getiren Ahmet Arıcan, bu nedenle gelen öğrencilerin kendileri için çok değerli kişiler olduğunu da ifade ediyor. Buna yönelik olarak öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca sosyal faaliyetler ve eğitim seminerlerinde bulunmalarını sağlayarak amaçladıklarını ifade ediyor. Bir nevi özgüven tazeleme olarak nitelendirebileceğimiz bu seminer ve faaliyetler genel olarak, Çanakkale'nin tarihi bölgelerinde yapılan geziler, İstanbul ziyaretleri, belli bir alanda uzman kişilerce gönüllü olarak verilen eğitim seminerleri, burs olanakları sağlanma, piknik organizasyonları, vb. faaliyetlerden oluşmakta. En önemlisi de oryantasyon problemi yaşayan öğrencilerle bire bir ilgilenerek onların kısa bir süre içerisinde ortama uyum sağlayabilmelerine olanak sağlamaya çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Ahmet Arıcan bunun yanı sıra henüz derneğin ilk mezunlarını vermiş olmasına rağmen ileride verecekleri mezunlarla birlikte, ülkesine geri dönecek olan öğrencilerle irtibatı üst seviyelere taşımayı hedeflediklerini ifade ediyor. Öyle ki bu derneklerden mezun olmuş kişilerin ülkelerinde hizmet verirken bir yandan da kardeşlik şuurunu edinmiş olmaları, yeni yetişen nesiller için bir hizmet ortamını oluşturacaktır. İslam ahlak ve öğretilerini yaşam ilkesi haline getiren bir nesle vesile olmak isteyen Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği yönetimi, bu nedenle Çanakkale'nin misafir öğrencilere daha yeni yeni ev sahipliği yaptığı bir dönemde, onlara kolaylık sağlamak adına gerçekleştirilen sohbet ve toplantılarda Çanakkale halkını misafir öğrencilerle buluşturmayı hedeflemekte. Böylelikle Misafir öğrencilerden yalnız ve içe kapanık olmak yerine aktif ve faal bireyler olmaları isteniyor.

Genel olarak, Çanakkale Uluslararası Öğrenci Derneği çatısı altında bir araya gelen misafir öğrencilerin “biz bir milletiz” anlayışını, unutulmaya yüz tutmuş kardeşlik ruhunu şehitler diyarı Çanakkale'de yeniden uyandırmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. Ve Çanakkale'ye gelen misafir öğrencilerin bundan sonra kendilerine açık olduğunu bilmeleri gereken bir kuruluşun olduğundan haberdar olmaları gerektiğini de söyleyebiliriz.

 

Enes Yaşar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 13:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13