Kim, hangi müstearla yazmış?

1980 öncesindeki dergilerde en fazla müstearı olan isim Necip Fazıl Kısakürek. 40’tan fazla müstear isme sahip. Bu müstearlar arasında kadın isimleri de var.

Kim, hangi müstearla yazmış?

İslamcı Dergiler Projesi (İDP), son birkaç yılın takdire şayan başarılı çalışmalarından biri. 2012’te İlmi Etüdler Derneği (İLEM) çatısı altında başlayan çalışma 1908-2010 yılları arasında yayınlanmış İslamcı dergileri gün yüzüne çıkarmayı ve incelemeyi hedefliyor.

Projenin daha şimdiden ilk iki aşaması bitti üçüncü aşamaya geçildi. Birinci aşamada 1960-1980 arasında çıkan 45 dergi dijitalleştirildi ve kataloglandı. İkinci aşamada aynı şekilde 1960-1980 arasında çıkan 45 dergi dijital ortama aktarıldı ve kataloglandı. Şu an devam eden üçüncü aşamada ise 500 derginin 20.000 sayısı dijitalleştirilmekte ve kataloglanmakta.

Ayrıca şimdiye kadar bu bereketli çalışma konu üzerine düzenlenen 3 sempozyuma ve bu sempozyum sunumlarının derlenmesiyle meydana gelen 2 önemli kitabın yayınlanmasına vesile oldu. Yine proje kapsamında 40.000 dergi ve kitaptan meydana gelecek olan bir kütüphane için de çalışmalar yürütülüyor. Elbette Türkiye İslamcılığının hikâyesini birinci ağızlardan kayıt altına alan sözlü tarih çalışmasını da unutmamak gerekiyor.

Projenin tamamlandığında yakın dönem düşünce tarihi çalışmak isteyen araştırmacılar için muhteşem bir kaynak olacağı açık. Sadece düşünce tarihi değil elbette. Bütün sosyal bilimler için işlenmeyi bekleyen zengin bir kaynak. Kültür hayatımıza yaptıkları bu devasa katkıdan dolayı emeği geçen herkese teşekkür etmek elzem.

İslamcı Dergiler Projesi (İDP)’in twitter hesabından birkaç gün önce paylaşılan ilginç bir bilgiyi aktarmak istiyorum sizlere. Dergiler taranıp kataloglanırken elde edilen önemli verilenden sadece biri bu. 1980 öncesi dergilerinde yer alan yazarların müstear isimleri tespit edilmiş ve güzel bir listeyle sunulmuş.

En fazla müstearı olan isim Necip Fazıl Kısakürek. 40’tan fazla müstearı var. Yine seçtiği isimler de ilginç. Bazı yazarlar da müstear olarak kadın ismi kullanmayı tercih etmiş.

Listeden 10 yazarı ve müstearını sizler için derledik.

1. Abdurrahman Dilipak: Tarık Behlül Akalın

2. Alaeddin Özdenören: Bilal Davut

3. Cahit Zarifoğlu: Abdurrahman Cem, Ahmet Sağlam, Vedat Can

4. D. Mehmet Doğan: Asım Yenihaber, Halil Kaleli

5. Mahir İz: Namık Yaz, Abdullah Söğüt

6. Metin Önal Mengüşoğlu: İzzettin Hanifi, Ebu Yasir

7. Mustafa Kutlu: Yunus Mert, Yusuf Mert, Selim Yağmur, Gülden Baskın, A. Hacıyakuboğlu

8. Necip Fazıl Kısakürek: Neslihan Kısakürek, Dedektif X Bir, Adıdeğmez, Ne-Fe-Ka, Müstensih, Büyük Doğu, Mürid, Ozanbaşı, OZAN, M. Sarıçizmeli, Ahmet Abdülbaki, Ş. Ü., Bankacı, Adını Vermeyen Profesör, Dilci, Zabıt Katibi, Lâedri, Dağların Çocuğu, Muhasebeci, Be. De., Rıdvan Balkır, Nüktedan, Hikmet Sahibinin Abdinin Kölesi, Kulak Misafiri, Akıl Hocası, B. D., Büyük Doğu Cemiyeti, Diplomat, Eski Büyükelçi, Eski Sefir, Sözcü, Eski Sözcü, F. K., Fa., Fani Dünya, Garipoğlu, Gözcü, Özcü, Ha. A. Ka., Kılıçoğlu, Muhbir, Murakıp, Pertavsız, Ö-Ö, Şahs-ı Meçhul, Tavzihin Tavzihçisi, Tetkikçi, Vaiz, Üç Yıldız, Ve. Be.,

9. Sezai Karakoç: M. Leventoğlu, Mehmet Leventoğlu, Mehmet C. Güneş, Zülküf Canyüce Mehmet Yasin, Mehmet Yasinoğlu, Sait Yeni, Se. Ka.

10. Tarık Buğra: Jale Baysal

Listenin tamamını incelemek için tıklayınız: //katalog.idp.org.tr/mustear-listesi

Hazırlayan: Munise Şimşek

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Emre
Yunus Emre - 5 yıl Önce

Bazıları tahmin edilebilir, bazıları ise asla tahmin edilemeyecek müstear isimlermiş; ve de ne çokmuş.
Elinize sağlık, haberdar olduk. Teşekkürler.

banner36