Kim demiş imam hatipliler yapamaz diye

'Kuran-ı Kerim Araştırmalar Sergisi' açıldı. Kuran'ın tamamının bir tabloya sığdığını hiç görmüş müydünüz?

Kim demiş imam hatipliler yapamaz diye

Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İHL’nin okul müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri hep birlikte çok güzel bir sergi açmışlar. “Kuran-ı Kerim Araştırmaları Sergisi” adıyla, emek verildiği daha içeri girer girmez belli olan bu sergi adeta tarih kokuyor.

24595‘Elifle başlar her şey’

Serginin bulunduğu, çok büyük olmayan, salona girerken dikkatimiz şu cümleye kaydı: Elifle başlar her şey! Bu güzel cümle bile azimlerini gösteriyor aslında. Güzel ve etkileyici bulduğumuz bu slogandan sonra yavaş yavaş gezmeye başlıyoruz sergiyi.

Elifbâlar, cüzler, tefsirler

İlk masada cüzler ve elifbâlar yer alıyor çeşit çeşit. Elifbâ ve cüzlerle başlayan yolculuk fihristler, Türkçe ve yabancı dillerden mealler, tarihi Kur’an-ı Kerimler, Osmanlıca Türkçesi tefsirler ve konusu Kur’an olan eserlerle devam ediyor.

Osmanlı Türkçesi tefsirlerde gözümüze tanıdık bir isim çarpıyor: Kadı Beydavi. Osmanlı medreselerinde asırlarca ders kitabı olarak okutulan ve 2010’un sonlarına doğru Türkçe’ye kazandırılan bu eserin orjinalini görmek mutlu ediyor bizleri.

Yine bir masada 1927’de Darul Fünun İslam Felsefesi ve Fıkıh Tarihi müderrisi İzmirli İsmail Hakkı’nın yazmış olduğu Kur’an-ı Kerim Tercümesini görüyoruz.

Bir camekan içerisinde hat malzemelerini ve hat örneklerini görüyoruz: kamış, hokka, ipek, mat kuşe kağıdı, mürekkep, sülüs harfleri... Hatla uğraşmamış birisi için oldukça ilgi çekici bu malzemeler, özellikle sülüs harfleri... Sülüs, bir yazı çeşidi. Hicretin 4. yılında ortaya çıkan ‘sülüs yazı’ büyük levhalar, kitabeler ve mezar taşlarının yazımında yararlanılan bir yazı çeşidi.

24596Kur’an’ı yaşayalım Allah’ım

El yazması Kur’an’lar, belki de serginin en gözde/dikkat çekici eserleri. İnsan Kur’an’ı eliyle yazan insanları düşündükçe geçmişe gidiyor; geçmişe gitmekle kalmayıp, eliyle Allah’ın kelamını sayfalara işleyen güzel insanlara rahmet okuyor. Dua ediyoruz sonra: Rabbim, Kur’an’ı hem okuyan hem de yaşayan kullarından eyle bizi. O azmi yüreğimizden hiç eksik etme ey yürekleri evirip çeviren!

Yine sergide en fazla dikkat ve ilgi çektiği söylenen içi dışı renkli Kuran-ı Kerimler bizim de dikkatimizi çekiyor. Erkekler için mavi sayfaların, kadınlar içinse pembe sayfaların kullanıldığı bu Kur’an’lar çok güzel görünüyor.

Okuyan kalem ise serginin bir diğer favorisi. Elektronik bir kalem ve kuşe kağıda basılmış Kur’an’dan oluşan ‘okuyan kalem’ oldukça pratik. Kalemi ayet başına tutarsanız ayetin hepsini, sayfa başına tutarsanız sayfanın hepsini seslendiriyor.

24597Sergide Kur’an, Kur’an’a dair kitaplar ve hat malzemeleri dışında birçok yan malzeme de bulunuyor. Sebe Suresi’nden bir sayfa hat, afişler, bulmacalar, Kur’an ile ilgili haberler, Kur’an’a dair web adresleri, sahabiler ve Kur’an, Kur’an’a ömrünü adayanlar, Kur’an-ı Kerim’le ilgili ayet ve hadis-i şerifler…

Sadece bir sergi değil

Serginin hazırlanmasında emekleri büyük olan Hatice Turan ve Esra Nur Uçkan’a teşekkür etmeliyiz. Çünkü bu sadece bir ‘sergi’ değil. Oraya gittiğimizde yaklaşık yarım saat sadece Kur’an ile hemhal olduk. Kur’an’la bütünleşmekle kalmayıp, tarih boyunca Kur’an’ın nasıl yaşatılmaya çalışıldığını öğrendik. Dolayısıyla, o sergiden sadece bir kişi dahi Kur’an’a daha fazla sarılma arzusuyla çıksa; o sergi vazifesini tamamlamış demektir (ki biz iki kişiydik zaten). Bu açıdan bakıldığında, emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerin aslında önemli ve güzel, bir o kadar da (tahmin ettiğim kadarıyla) keyig veren bir iş yaptıkları aşikar. Ellerine sağlık.

 

Esad Eseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2011, 08:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
atsız veya adsız
atsız veya adsız - 8 yıl Önce

eskiden demokrat laik ve mutlular vardı şimdi müslüman kimliğini rolü biçilmiş uslu çocuklarda mutlu....

banner19

banner13