Âkif'in Bayramiç'teki evine gittim!

İstiklal Marşı şairi Mehmed Âkif'in Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki evi ve nüfus cüzdanı.

Âkif'in Bayramiç'teki evine gittim!

İstiklâl Marşımızın güftekârı, milli şairimiz Mehmet Âkif Ersoy 28 Aralık 1873 tarihinde doğmuştu. Lâkin hâlâ nerede doğduğu konusunda net bir bilgi ortaya konamadı. Çoğu rivayet onun İstanbul’un Fatih ilçesinin Sarıgüzel semtinde doğduğunu söylese de Âkif’in nüfus cüzdanına baktığımızda Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde doğduğunu görüyoruz. Peki, bu bilgilerin hangisi doğru?

Şair Mehmed Akif Sokak
(+)

Âkif’in Bayramiç’teki evi ve yaşantısı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Mehmet Âkif’in evini kime sorsanız hemen tarif eder, gösterir size. Zaten ilçenin tarihini incelediğimizde Âkif büyük yer tutuyor. Birçok kaynağa rastlıyoruz Mehmet Âkif hakkında. Yaşadığı evin bulunduğu sokağın adı da “Şair Mehmet Âkif Sokak” konmuş.

Üstad, hayatının bir bölümünü bu evde geçirmiş. Yakın arkadaşı Eşref Edip Bey’in anlattığına göre Mehmet Âkif, Bayramiç’ten çok bahsedermiş. İlçede oldukça aktif bir şahsiyet olan Âkif, burada bulunduğu sürece şalvar giyer, yüzmeye gider, hatta burada Bayramiç’in meşhur tahin helvasına bile alışmış. İlk mukabelesini evinin yakınındaki camide okuyan Âkif, okuyacağı sayfayı orada ezberler, daha sonra o camide okurmuş.

Biga’dan ‘İslam Şairi’ sıfatıyla meclise mebus seçildi

Tüm bunların yanında Çanakkale’nin bir başka ilçesi olan, zamanın sancak merkezi konumundaki, Çanakkale ve Bayramiç’in bağlı olduğu Biga’dan meclise mebus olarak seçilmesi Âkif’in nereli olduğu konusunda kafaları iyice karıştırmıştır. Ayrıca Âkif’in babası Tahir Efendi’nin Arnavutluk göçmeni olmasından dolayı Balkan Savaşı öncesi Bayramiç’e iskan edilmiş olma ihtimali de bulunmaktadır. Tüm bunlar kafamızı iyice karıştırmışken gelin biz Mehmet Âkif’in nüfus cüzdanını inceleyerek ne yazdığına bir bakalım.

Mehmed Akif'in nüfus cüzdanı
(+)

İşte Mehmet Âkif’in nüfus cüzdanı:

Maliye Nezareti Evrak-ı Nakdiye ve Levazım Müdüriyeti

Devlet-i Aliyye-i Osmaniye tezkiresidir

İsim ve Şöhreti: Mehmet Âkif Efendi.

Pederi ismiyle mahall-i ikameti: Müteveffa Tahir.

Validesi ismiyle mahall-i ikameti: Emine Şerife Hanım.

Tarih ve mahall-i veladeti: 1920 (iki yüz doksandır) Bayramiç

Milleti: İslam

San'at ve sıfat ve hizmet ve intihab salahiyeti: Orman nezaretinde baytar müfettişi

Müteehhil ve zevcesi müteaddid olup olmadığı: müteehhildir.Mehmed Akif Ersoy

Eşkali:

Boy: Orta Göz: Ela Sima: Buğday Alamet-i farika-i sabite: Tamam Vilayeti: İstanbul Kazası: Hırka-i Şerif Mahalle ve karyesi: Hoca Üveys Sokağı: Hüsrevpaşa Caddesi Mesken numarası: 10 Nev-i Mesken: Hane.

Balada isim ve şöhret ve hal ve sıfatı muharrer olan Mehmed Âkif Efendi Devlet-i Aliyye'nin tabiiyetini haiz olup, ol suretle ceride-i nüfusda mukayyed olduğunu müş'ir işbu tezkire i'ta kılındı.

Mehmet Âkif’in nüfus cüzdanını incelediğimizde doğum yerinin Bayramiç olduğunu görüyoruz. Ancak Âkif’in yakın arkadaşı Midhat Cemal Efendi’nin söyledikleri ve Âkif’in de bunu destekleyici sözleri bu konuda adeta son söz niteliği taşımaktadır.

Mehmed Akif'in Bayramiç'teki evi
(+)

Âkif’in nüfus cüzdanındaki yanlış bilgi

Mehmet Âkif’in yakın dostlarından Midhat Cemal’in kaydettiği “Âkif nüfus tezkiresinde doğduğu yer Bayramiç gösterilmiş; bu yanlıştır. Âkif doğunca nüfus tezkiresi çıkarılmamış ve çocukluğunda, babasıyla Bayramiç'e gidince orada çıkarıldığı için, doğduğu yer Bayramiç gösterilmiş.” sözleri Âkif’in nüfus cüzdanındaki karışıklığı ve bu işin aslını ortaya koymuştur. Velhasıl Âkif, Fatih’in Sarıgül semtinde doğmuş, daha sonra Bayramiç’e yerleşmiştir. Arkadaşı Midhat Cemal’in sözlerinin yanında milli şairimizin şu sözleri ise bu yanlışlığın olduğuna dair bir kanıt gösterilebilir.

Mehmet Âkif’in doğum yerindeki bu karışıklık daha hayattayken kendisine sorulmuş. O da bunu, “Sessiz yaşadım, kim beni ner'den bilecektir” diyebilen mizacı dolayısıyla, bu yanlışlığı sonradan da düzeltme gereği duymamıştır.

 

Mehmet Erbil Özcan Âkif’in evinin yanından yazdı

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2010 Cuma 10:46 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fehmi Urla
Fehmi Urla - 3 yıl Önce

10-9-2018 tarihinde bayramiçdeki evini ziyaret etdim tek kelime ile süper ev muazzam güzel bir şekilde tamir edilmiş ve gene orada bulunan rehber çok başarılı anlatımı ile sizi adeta geçmişe götürüyor rehberimize Mehmet Akif’in evinde görevli rehber çok teşekkür ediyorum anlatımından dolayı ve Emre’yi geçen herkese teşekkür ediyorum

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 11 yıl Önce

âkif'in şu anda kosova sınırları içinde kalan köyünü, şuşisa'yı, o köyü anlatan bir yazı üzerinden yazmıştım; haber burada:
http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=1581

Ayşe Nur Boz
Ayşe Nur Boz - 11 yıl Önce

fakat bu güzel insanın evi niçin bu denli bedbaht.??!! Kültür bakanlığı nerede? Hüseyin rahmi'nin heybeli adadaki evinde fotoğraf çekmek yasak niçin? bizim devletlü büyüklerimiz(!) daha nasıl örtbas edecekler ahvalini!

banner26