Kıbrıs belgeseli bir başlangıç!

'Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs' belgeselinin galası Çarşamba akşamı TRT Tepebaşı stüdyolarında yapıldı.

Kıbrıs belgeseli bir başlangıç!

Kıbrıs'ta hem Türk hem de Rum kesiminde bulunan ve sahte tapularla el değiştirdiği belirtilen Osmanlı vakıf arazilerinin belgeseli çekildi.Kemal Dürüst

Bu belgesel, Kıbrıs Türkü’nün haklı davasının duyurulması için bir başlangıç

Kuzey Haber Ajansı ve Yedirenk Film Yapım işbirliği ile hazırlanan 'Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs' belgeselinin galası Çarşamba günü TRT'nin Tepebaşı Stüdyosu'nda gerçekleştirildi. Galaya KKTC Turizm ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ile çok sayıda davetli katıldı. Galada konuşan Yedirenk Film Yapım Yönetim Kurulu başkanı İsrafil Kuralay, Kıbrıs'ta Türk tarafının haklı davasını duyurması için bu belgeselin bir başlangıç olduğunu söyledi. KKTC Turizm ve Kültür Bakanı Kemal Dürüst de Kıbrıs'ın yüzyıllar boyu Türk hâkimiyetinde kaldığını hatırlatarak belgeselin önemine işaret etti.

Bir farkındalık oluşturmalıyız

İbrahim ŞahinTRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Kıbrıs’ın, kendi gündemine, 12 yaşındayken köylülerinden birinin Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit olmasıyla girdiğini söyledi. Şahin, "Hem İsrafil Bey hem de Erhan Bey ifade etti. Güney Kıbrıs'ta vakıf alanlarını işgal etmişler, havaalanı yapmışlar diye. Siz kural koyanlara kural öğretmeye kalkıyorsunuz. Böyle bir yanlışa herhalde düşmemeniz gerekiyor. Kendileri kural koymuşlar. Biraz tabi ona uyacaksınız. Ama biz Türkler biraz uranyuma benziyoruz. Eğer üzerini örtmezseniz patlamaya, parlamaya hazırız. Ayrıca o kadar çok ileriye dönük hareket ediyoruz ki geçmişi o yüzden de çabuk unutuyoruz" dedi. Kıbrıs'ta bu tarz vakıf eserleri olduğunu kendisinin de bilmediğini belirten Şahin, TRT olarak bu farkındalığı oluşturmaları halinde mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Erken: Belgelediğimiz eserler bizimdir

Kuzey Haber Ajansı Genel Koordinatörü Erhan Erken, çalışmalar sonucu önemli bilgilere ulaştıklarını vurguladı. Erken, bu belgesellerle Türkiye sınırları dışında kalmış vakıf eserlerinin izini sürdüklerini kaydetti. Kıbrıs'taki Osmanlı vakıf eserlerinin izini sürmeye ve belgelemeye çalıştıklarını belirten Erken, "Şunu demek istiyoruz, belgelediğimiz eserler bizimdir. Bunlar üzerinde biz hak iddia edebiliriz. Bu çalışmamızın da bunun için bir belge tesis etmesi için çalışıyoruz" dedi. Belgesel çalışmasının bir yıl sürdüğünü ifade eden Erken, "Önce belgeler toplandı. Mesela Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra bir binanın alt katında bu konuyla ilgili Erhan Erkenbelgelerin bulunduğunu duyduk. Bunlar bir yerlerde toplanmıştı. O arkadaşlarla temasa geçtik. Oradan başladık. Sonra buraları vakfedenlerin vakfiyelerini bulmaya çalıştık. Kıbrıs Vakıflar Dairesi ile temaslarda bulunduk" diye konuştu.

Kıbrıs'ın 1878 yılında İngilizlere emaneten verildiğinde yaklaşık 300 bin dönüm vakıf arazisi bulunduğunu kaydeden Erken, "Şu anda eldeki vakıf arazileri yaklaşık 30 bin dönüm civarında. Bunlar çeşitli yollarla gerek İngilizler gerekse Rumlar tarafından bir şekilde el değiştirmiş. Mesela şu anda İngilizlerin üssü olan arazinin vakıf arazisi olduğuna dair belge var. Bizim yaptığımız bu çalışmalar hukukî mücadelenin mesnedi olacaktır. Bunun için sadece biz değil, hükümet kanadıyla çalışma yapılması lazım. Vakıfların bugünkü mirasçılarının bu işe el atması lazım. Buraları alır mıyız alamaz mıyız bu kolay bir şey değil ama buraların bizim olduğunun tescil edilmesi bence çok önemli" şeklinde konuştu.

Osmanlı neredeyse orada vakıf eserlerimiz vardı, onların da peşine düşülmeli

Girit, Rodos, Balkanlar ve Filistin topraklarında da vakfiyeler bulunduğunu belirten Erken, "Bazıları padişahların bazıları şahısların vakıfları. Bunların peşine gitmek lazım. Belki hepsini biz yapamayabiliriz ama biz bir iki tane yaparız. İnsanlarımız peşine düşer. Bakanlık, diğer özel kuruluşlar peşine düşer. Sonuçta bir bakarsınız ki Osmanlı artığı, bizim medeniyetimizin bulunduğu alanlardaki varlıklarımızın peşine düşülür. Bu da güzel bir şey olur" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tanıtımı yapılan ve 30'ar dakikalık 6 bölümden oluşan ‘Unutulmuş Vakıf Mirasımız: Kıbrıs’ belgeseli, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın yıldönümünde TRT 1'de yayınlanmaya başlayacak. 24 Temmuz'dan itibaren saat 10.30'da TRT 1'den yayınlanacak belgesel, 6 hafta boyunca TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

 

Fahri Sarrafoğlu bildirdi

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2010 Cuma 10:59 Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2010, 22:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma
Fatma - 11 yıl Önce

Cok guzel bir calisma, Allah yar ve yardimciniz olsun. Ben, Kibris'li, dunyaliklarini vakifa adyan cennetmekan Ibrahim Sitki efendi hazretlerinin torunlarindan olarak bir sure once abimden bizim ailemize ait Misir'da vakif oldugunu duymustum. Bunu da arastirabilir misisniz?

banner26