Keyf / ince Lügat var!

İnternette zaman zaman baş vurduğumuz sözlükler var. Pekala kaçına gönül rahatlığıyla girebiliyor, kaçının bilgilerine iç huzuruyla güvenebiliyorsunuz? İşte yeni bilgi kaynağımız…

Keyf / ince Lügat var!

Sanal demekten kaçındığım İnternet dünyasında hayli fazla üyelerin gezdiği sözlükler, günde binlerce başlık ve on binlerce entry'lerle aramalarda dahi en fazla kullandığımız siteler haline dönüştü epeydir. Ancak içlerinde farklı olanları var. Müspet manada farklı olanlar kendilerine çok fazla üye bulamasa da, onlar toplumda olduğu gibi sıradanların içinde az ve öz olmaları sebebiyle zaten özeller.

Ali Hakkoymaz
Ali Hakkoymaz

İnce bir sözlük!

İşte bu sözlüklerden bir tanesi de gözüme yeni ilişmesiyle geç tanıdığım için üzüntü duyduğum Keyfince lügat. Adresi www.keyfincelugat.com. Güncelde olan birçok sözlüğün aksine fuzuliyattan, dedikodudan, gıybetten, iftiradan, karalama ve suizandan uzak bir sözlük keyfince lügat. Henüz fazla başlık ve entry'si olmayan sözlük, ergen gençler ve sağlıklı ilişki yürütemeyen eşlerin bunalım ve sıkıntılarından uzak bir kıyıda. Nickname gizliliğiyle tüm mahremi ortaya döken, istediği gibi hakaret eden, istediği gibi bel altı konuşan, dil belasından yana hiç bir endişesi olmayan, dili katleden ve kelimeleri sözcük yapan zihniyetin henüz bu lügat’e bulaşmamış olduğunu ve hitap ettiği / aradığı kitle dolayısıyla bulaşmayacağını ümit ettiğimiz site üç yıldır internet dünyasında. Kadim dostlar şair Ali Hakkoymaz ve Senai Demirci'nin birlikte hazırladığı lügat; farklılığını ve elitliğini buram buram koklatıyor. Nasıl bir kıyas yaptık, buyrun?

Senai Demirci
Senai Demirci

Bayağılaşmış sözlükler

Öncelikle ilişkilerinde sıkıntıları olan ve ergen genç yazarlara fazlasıyla sahip olduğunu düşündüğümüz sözlüklerden Ekşi Sözlük'ün günün başlıklarına baktık ve aynen sizler için kopyaladık. Asla seçmedik ve hatta aksine kendimizi ne kadar zorlarsak zorlayalım edebimize yakıştıramadığımız başlıkları attık:

bağımlılık, ahmet necdet sezer, türkiye'de komünizm tehlikesinin yaşandığı yıllar, okuyan kızların kaşarlaşması, 29 aralik 2010 tofas bjk cola turka maci, ev işleri için devletten ücret talep etmek, alkolün yasaklandığı gün yapılanlar, ateizm bana hiçbir şey sağlamıyor, benim ülkemin dili tektir, real time operating system, sevgili ile sigara arasındaki farklar, efescilerin diğer biralara bok atmasi, yaran facebook status'ları, grafite ingiliz aksanı, university of e-5, beyinlerde geleceğe yönelik anı oluşturmak, jerusalem spooky galatasaray, insanların kuyruğu olsaydı olabilecekler, sezyum, ostium papillare, hayata dönüş operasyonu, bu sene o sene mi, hesap işletim ücreti, alkol kullanmamak, rock fm, mainframe öğrenim kredisi geri ödemesi, ekşi sözlük, peyton farquhar, şebinkarahisar, sigara eldiveni, acer notebook, beşiktaş'ı büyük takım addetmek, ekşi sözlük'te yazar olmak, atatürk'ün kol saati, mobilya tekeri, kenan erdem, çaylakların şamaroğlanına dönmesi, robinson crusoe 389, patti smith, eksisozuk, mastodynie, sözlükte devrecilik, jada pinkett smith, askerliğin insana ...

Bu başlıklar da İTÜ sözlükten:

Hindi katliamı, abla kardeş diyalogları, almanya türkiyenin neresinde, aşık olmadan evlenmek, yaprak dökümü, her gün düzenli olarak sinemaya gitmeyen kültürsüz, hesap işletim ücreti, şimdi çıtını çıkarma zamanı, bir kitabı okumadan hakkında yorum yapmak, usuyitik, sdds, hindi keserek yılbaşı kutlayanları aklım almıyor, seni sevmiyorum, otobüs durağında sigara içen düşüncesiz denyo, tabakla çay içmek, dom za vesanje, hiç gelmeyecek birisini beklemek, bir dünya doğuyor, 29 aralık 2010 galatasaray fenerbahçe maçı, insanlar delirmişler, casey, eurosport watts, istifaya giderken terfi almak, en beğenilen giriler listesinde adı geçmeyen yazar, epimenides, egm den sms gelmesi, yaran duyurular, kategori seçin, türk kahvesini kupa ile içmek, ağza oturan on numara laflar, yokohama rubber colionel messi, ankara denince akla gelenler, kopush, toyo, dünyanın en mükemmel üçlüleri, dibi görme arzusu, blake griffin, canon powershot g11, 29 aralık 2010 kpss sınav sonuçları açıklanması, çorbayı bardakla içmek, benim çinko yatağım, porno, moleküler biyoloji ve genetik, adsız alkolikler derneği, bfgoodrich, canon powershot g12, oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n, sözlük yazarlarının itirafları ...

Bu tarz başlıkların hayli fazla olduğu 'bayağılaşmış' sözlükler piyasada fazlasıyla mevcut. Bu manada ümitvar olduğumuz ve hiç olmazsa edep ve kişilik haklarına diğerlerine mukabilen fazlasıyla saygılı olduğunu düşündüğümüz İHL Sözlük bunlara alternatifimiz olmuştu. Ancak yönetimden ötürü olmayan, yazarların 'rasgele' insanlar olmasından kaynaklandığını düşündüğümüz sebeplerle İHL Sözlük de fuzuliyatı önleme vazifesinde muvafık olamadı. Ancak bugüne kadar ve bugünden sonra bayağılaşmış sözlüklere bir alternatif olduğu ve olacağı için de İHL Sözlük’e ayrıca müteşekkiriz.

Neden Farklı?

keyfincelugat.comKeyfince lügat neden mi farklı? İlk başta sözlük değil lügat olmasından dolayı farklı. Nickname değil mahlas dedikleri için farklı. Girilen entry ve başlıkların moderatör tarafından onaylanmadan yayınlanmadığı için farklı. Üye ve yöneticileri farklı olduğu için farklı. Yazar başvurusunda ‘sizi tanımamız için bir kelime ve manasını yazın’ isteği ve kelimelere verilen notlarla yazar seçtikleri için farklı. Yukarıda örneğini verdiğimiz üzere bir çok sözlüğün güncellerinde abuk-subuk zırvalama başlıklar kol gezerken, keyfince lügat'ın son başlıkları aşağıdakiler gibi olduğu için farklı:

nezaket, yağmurca, sevmek, eskici, iktidar, ben, kelebek, ağrı, sevgili, ayna, hayat, galiba, neden, zor zaman dostu, namaz, şimdi, kol düğmesi, dua, kader, deha, çınaraltı, kelime, farkında olmak, kılıçtan keskin, dil, susmak, ab-ı hayat, bakış, dert, zaaf, rüya, değişimin teğet noktası, ölçü, hür fikir takdimi, tohum, aczin gücü, tren, elveda, anlam, niyaz, istanbul.

Mahlasınla gel!

Tevafuken karşılaştığım bu değerli lügatte ben mahlasımla yerimi aldım. Böyle nezih bir ortamda toplu davet yapmak da istemem aslında. Onun için, Müslümansan, insansan, dedikoducu mahalle kadınlarından ve mahlasların (nickname) gayesini kimlik belirtmeden fuzuli, şehevi ve nefsani konuşmaktan ibaret olduğunu düşünmüyorsan, farkın var ve kelimeleri lime lime edebiliyorsan sen de gel beraber olalım derim.

Mehmet Emir mucidine şükranlarını iletti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2011, 16:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nidayi Sevim
Nidayi Sevim - 10 yıl Önce

Bu hayırlı teşebbüslerinden dolayı çok değerli ağabeylerimi tebrik eder, muvaffakiyetler dilerim...
Nidayi Sevim

banner19

banner13

banner26