Kemal Tahir Karakoç için der ki

Ayşe Şasa hayatını anlattığı nehir söyleşi kitabı Bir Ruh Macerası'nda ilginç olaylar aktarıyor.

Kemal Tahir Karakoç için der ki
Ayşe Şasa, Bülent Oran
Ayşe Şasa ve Bülent Oran

Ayşe  Şasa hayat serüveni, kitapları ve yazdıklarıyla adından söz ettiren, bugünlerde bir münzevi hayatı süren, sevilen, itibar edilen isimlerden biri. Yakın zamanda kendisiyle yapılan bir nehir söyleşide hayatını baştan sona tekrar anlattı. Önemli hatıralar nakletti. Yıllar sonra dahi açılıp okunacak, arşivlik hatıralardı bunlar. Bir Ruh Macerası gibi çok da manidar bir isimle yayımlandı bu söyleşi. (Timaş)  

Kitap, yayımlanması vesilesiyle sitemizde de söz konusu edilmişti. Önemine vurgu yapılmış, ısrarla tavsiye edilmişti. Biz de o yazıda dile getirilenlere katılıyor, kitaptan birtakım anekdotları gün yüzüne çıkarmayı düşünüyoruz. 

Ayşe Şasa, Bir Ruh MacerasıAyşe  Şasa önemli bir kültür muhitinde dünyaya geliyor. Geleneksel değerlerle kopuşu böyle bir ortamda büyümesinden kaynaklansa da o zihni açık, dil bilen, çocuk yaşlarda yurtdışına gidebilmiş bir birey olarak hayata hazırlanıyor.  

İlk gençlik yıllarından itibaren sinemaya başlıyor. Sinemamızın bugün de değerini koruyan çok önemli yönetmenleriyle çalışma imkânı buluyor. Hatta Atıf Yılmaz gibi bir yönetmenle, ardından Bülent Oran gibi bir senaristle evlilikler yapıyor. Halit Refiğ’le çalışıyor. Kemal Tahir’le çok yakından dostluk kurma şansını yakalıyor. İsmet Özel’in hidayete ermesini kendine bir ders biliyor.  

Yukarıda saydığımız bu birkaç isim bile, bu ülkenin kültür hayatında derin izler bırakmış. Ayşe Şasa’nın hatıralarında bu isimler ve bunların haricindeki farklı isimlerin hayatından ilginç durumlar naklediliyor.  

İsmail Kara’yı kızdıran görüntü… 

İsmail Kara
İsmail Kara

Mesela Beşir Ayvazoğlu onun hayatındaki fikri değişime bir trajedi olarak bakıyor. Ayvazoğlu için “Batıya karşı olup da Batılı fikirlerle kurtulmaya çalışmamı, Batılı mürebbiyelerden gördüğüm zulmü ve Batılı hayat tarzına karşı takındığım menfi tavrı, yine Batıdan gelen sosyalist fikirlerle bertaraf etmeye çalışmamı bir trajedi olarak yorumluyordu.” diyor. 

İsmail Kara’yla ilgili bir hatıra da var kitapta. Kara, Kemal Tahir vefat ettiğinde cenaze namazına gider. Ayşe Şasa ve arkadaşları da ordadır fakat onların namazla bir ilişkileri yoktur. Tipik bir sosyete manzarası çizerek, ayakta sigara içmektedirler. İsmail Kara orada bu görüntüden çok rahatsız olmuş. Kadınlı erkekli sigara içen bir grubu cami avlusunda gören Kara, namazı kılmadan çıkıp gitmeyi bile düşünmüş. Kemal Tahir’e hürmetinden ayrılmamış. İsmail Kara, tanıştıklarında yıllar sonra bunu Şasa’ya anlatınca, Şasa ne kadar üzüldüğünü anlatıyor kitabında. 

“Bir gün, Cihan Ünal, İsmet Özel’in bir kasete okuduğu şiirlerini getirdi; Türkan Şoray’la misafirliğe gelmişlerdi… İsmet Özel’in “Mataram’da Tuzlu Su” şiiri bana müthiş heyecan veriyor; tekrar tekrar dinliyorum. (…) İsmet Özel’in yazdığı ne varsa okumak istiyorum.” Sözleriyle kendisindeki İsmet Özel etkisini anlatmaya başlıyor Şasa.  

Sezai Karakoç
Sezai Karakoç

“O faşist dediğin her kimse, doğruyu söylüyor!” 

Bu arada yeni çıkmış olan Waldo Sen Neden Burada Değilsin’in hayatındaki öneminden söz açıyor. Özel’in hidayete erme serüveninden etkileniyor ve onunla tanışma arzusu duyuyor. Sağı solu arayarak İsmet Özel’i bulmaya çalışıyor. Camiaya yabancı olan Şasa, Özel’i Sezai Karakoç’tan bile soruyor. “Hâlbuki aralarında hiçbir bağlantı yokmuş.” diyor. Asıl ilginç olan ise namaz kılmaya İsmet Özel sayesinde başlıyor. Özel için ne büyük bir lütuftur bu! 

Kemal Tahir’in Sezai Karakoç’un bir kitabını Şasa’nın uzatması üzerine söyledikleri de bir hayli ilgi çekici. Şasa daha hidayete ermediği günler. “Üstün İnanç’ın getirdiği Sezai Karakoç kitaplarından biri çok ilgimi çekiyor ve alıp okuyorum sonra Kemal Abi’ye (Tahir) veriyorum; ‘Aramızda bir faşist dolaşıyor!’ diyorum Üstün’ü kastederek.

Kemal Tahir
Kemal Tahir

‘Bana ilgimi çeken bazı şeyler söyledi diyorum. (…) Kemal Abi kitaba bakıyor, göz gezdiriyor, sonra bana bakıyor; kelimeleri seçmekte adeta zorlanarak ‘O faşist dediğin her kimse, doğruyu söylüyor!’ diyor.” Bu hayıflanmayı Şasa hiçbir zaman unutamaz. Kemal Tahir ona göre Sezai Karakoç'un yazdıklarındaki haklılığını sezmiştir.  

Örtündükten sonra Bülent Oran’la imam nikâhı kıydıracaktır. Oran, yanında onun başörtülü bir halde gelmesinden rahatsızlık duyar. İlk başta bunu kabullenemez Oran. Şasa, nikâh için camiye girerken Oran’ın “beş-on” adım gerisindedir. Fakat zaman geçecek Bülent Oran bir programda bugünleri hatırlayacak, başörtüsüne karşı gösterdiği bu büyük tepkinin yersiz olduğunu kalabalık bir salon karşısında itiraf edecektir. 

Murat Ergün hatırlattı!

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2009 Cumartesi 08:34 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 10:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 13 yıl Önce

Anı kitaplarına bayılırım, bayılırım. İlk okuyacağım kitap Ayşe Şasa nın kitabı. Bir kere kadın, başta. Sonra saratçı. Bize çok söyleyeceği vardır.

Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 13 yıl Önce

Okudum kitabı, su gibi içerek hem de. Aydınımız anlatılmış. Aydınlatması gerekenlerin zifiri karanlıkta bırakılmalarının kısa ve hazin öyküsü var kitapta.

banner19

banner36