Kayseri'nin Ayaz'ı üçledi!

Kayseride tamamıyla hanım elinden çıkan bir dergi: Ayaz..

Kayseri'nin Ayaz'ı üçledi!

11553Kayseri’nin kapalı  bulutlarını delen, capcanlı bir dergi: Ayaz. 

 

İsmiyle müsemma olmayan üç aylık bir dergi Ayaz. Edebiyatın sıcağını yüze yumuşakça dokunduran, kıpır kıpır bir dergi, kendi alt başlıklarıyla: “mevsimlik gençlik dergisi.” 

“İç Anadolu’nun bağrından gelen…” gibi klişe cümleler yerine, “Vay canına, bilmediğimiz ne kültür diyarları varmış, peh!” dedirten bir Kayseri ürünü. 

Esra Abaoğlu editörlüğünde dostluk, özgürlük ve son olarak da yolculuk kapak dosyalı üç sayıya imza atan Ayaz, asıl dikkati tüm alt yapısının hanımlardan oluşmasıyla çekiyor. Bu dergi; editöründen yayın kuruluna, reklam sorumlusundan tasarımına kadar bir hanımeli işi. 

11554Editör, ilk derginin başyazısında Ayaz’ı tanıtıyor. Daha doğrusu bizi, yani insanı anlatıyor. Derginin manifestosunu post-modernizmden kaçış olarak nitelendiriyor. Modern dünyaya kendini kaptıran, şuurdan uzaklaşmış insana, yardım etme teşebbüslerindeki post-modernizm rüzgârından dem vuruyor. Belki de dergi, ismini insanın içinde bulunduğu bu ayazdan alıyor. 

Ayaz’ın en çok göze çarpan sayfaları kanaatimce; portreler. Başlı başına el emeği göz nuru çalışmalar. Tabiî ki diğer sayfalar da güzel, yanlış anlaşılmasın.

11555Film, sanatçı, kkitap tanıtımları, kapak dosyaları, düşünce seleksiyonları ve nihayet edebiyat. Bir de Ayazkafe sohbetleri var. Son, yani 3. sayılarında Ayşegül Genç ile röportaj yapmaları, ne kadar canlı bir ekip olduğunu göstermiyor mu sizce de? 

Dergiye ulaşmak için bir web adresleri şimdilik yok, söylentilere göre yapım aşamasında. Ancak illa da hemen şimdi iletişivericem diyen biri için hemen iliştiriyorum: [email protected] 

 

 

Abdullah Başaran arkadaşları kutladı

 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2010, 14:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26