Kaybetmediysen arama hakikati!

Metafizik soruşturmalara Semih Kaplanoğlu giyabi, Ümit Meriç ise gerçek olarak katıldı.

Kaybetmediysen arama hakikati!

23 Şubat Salı günü Dücane Cündioğlu’nun Metafizik Soruşturmalar başlığını taşıyan konuşmasına büyük bir istekle yine gittim. Dücane Cündioğlu mutadı üzerine yine konuşmasına 15 dakika kadar geç başladı. İlk cümleleri “kalabalığı gördüm ve bu konuşmaları İnönü Stadı’nda yapmak için müracat ettim” oldu. Sonrasında da bu kadar kalabalığın hayra alamet olmadığını söyledi.

Peki neden?

Hep seyircilerin onun hakkında değil bu sefer de kendisinin seyirciler hakkında dedikodu yaptığını söyledi. Ve bu dedikodu sesli bir şekilde sürdü. Cündioğlu’na göre entelektüel ilişki soğuk bir ilişkidir. Ve dinleyiciler konuşanı, entelektüeli beğenirler ama sevmezler. Üstatlar böyle adamlardır. Zor olurlar, çekilmezler, kibirli olurlar… Biraz gülerek, “ben de bu üstatlardan sayılırım.”

Aslında hemen hemen tüm konuşmalarına bir şekilde benzeri girizgâhlar yapan Cündioğlu sözü buradan alıp beğenilmek ve sevmek arasındaki farka ve ilişkiye getirdi. Kendisinin de beğenilmekten sevilmeye doğru gittiğini bunun da iyi bir şey olmadığını söyledi. Beğenilen değil de sevilen Cündioğlu kötü bir şeydir…

Bu son konuşma mı?

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin salonu yerlerde oturanlara kadar yoğun bir şekilde doluydu bu konuşmada da.  Hal böyle olunca Dücane Cündioğlu bu durumun kendini düşündürdüğünü söyledi.  Akabinde gelen cümleler salonda kısa da olsa bir şaşkınlık çıkardı doğrusu. Çünkü Cündioğlu konuşmalarını sonlandırmayı düşündüğünü ifade etti.

Semih Kaplanoğlu terk-i dava yapar mı?

Geçen ders de bu konuya değinmekle birlikte asıl tutku, dava, iddia sahibi olmak konuları üzerinde duran Cündioğlu terk-i dava’nın asıl dava sahipleri tarafından yapılabileceğini söyledi. Terk edebilmek için önce sahip olmak lazım, düşüncesini örnekleyerek ve zihinleri zorlayarak anlattı. Semih Kaplanoğlu’yla gıyabi olarak dost olduklarını söyleyen Cündioğlu konunun örneğini de ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu üzerinden verdi. Semih Kaplanoğlu’nun “Altın Ayı” ödülünü alırken yaptığı konuşmada sinemayı bıraktığını söylemiş olsaydı bu bir terk-i dava olurdu Cündioğlu’nun söylediklerine göre…

Konuşma nasıl bitti?

Yaklaşık iki saat konuştuktan sonra düşünen toplum olmayacağını, halkın düşünmediğini söyleyen Cündioğlu, halkın seçtiğini söyledi. Halk bu seçimini yaparken de düşünmez, onu da kalbiyle seçer. Halk çoğunluk demektir onun da hakikatle işi olmaz. Onun derdi yaşamak içindir, geçinmektir. 

Dücane Cündioğlu’nun bu konuşmasında Prof.Dr.Ümit Meriç de dinleyiciler arasındaydı ve ayaktaydı. Dücane Cündioğlu Ümit Meriç’e oturması için yer gösterdi fakat Ümit Meriç ayakta dinlemeyi tercih etti.  Çok zaman olduğu gibi bu konuşmasında da anlattıklarını tamamlamadan konuşmasını bitiren Cündioğlu’nun önümüzdeki ay konuşmalarına devam edip etmeyeceği şimdiden merak konusu. Bir gelişme olursa size bildirmeye devam edeceğiz…

 

Besim Bal etkinliklerden bildiriyor

Yayın Tarihi: 01 Mart 2010 Pazartesi 12:43 Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2010, 16:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
seher
seher - 12 yıl Önce

Dücane Hoca'nın, son dersteki, konuyu bağlamama hadisesi, yapılan müdahelelerden mütevellittir. Zira Hoca, mevzunun dairesini tamamlamak üzereyken, konu ekseni dışında yapılan katılımlar havayı dağıttı, kalabalığın da yorduğu Hoca, dersi yaklaşık yarım saat erken kesti.

füsun özcan
füsun özcan - 12 yıl Önce

Dücane hocadan anladıklarınız bu kadar değildir elbet.. İnsanlar onu anlayabilse, üzgünüm çok üzgünüm ...
Ve Ümit Meriç Hn. konuşmasını nezaketen ! bölmek istemediğini söylerek o an oturmadı, kısa bir süre sonra arkada bayanlar kendisine yer verdi (bizim hemen önümüzde)sessizce konuşmayı bölmeden oturdu.
Lütfen ! ...

sümeyra
sümeyra - 12 yıl Önce

Belediyenin bu aykı etkinlik kataloğunda martın 9 ve 23. günü ders olduğu yazıyor. Umarım hoca dersleri bırakmaz. Onun öyle bir gayesi olmadığını biliyorum (her fırsatta söylüyor 'ben cevap değil soru merciiyim' diye) ama yaralarıma tuz basıp acının şokuyla neler görmemi sağladı bir ben biliyorum.
O acı ki dünyayı bambaşka gösteriyor! Can yakan dersler sürsün istiyorum!

murat
murat - 12 yıl Önce

Kişisel kanatim, Türk toplumunda batı tarzı entellektüelliğin tutmadığıdır. Çözümü olmayan analizi kim neylesin. Kendimizi kandırmayalım. Bu toplum aydın sınıfına ve ondan gelen telkinlere çoktan kulaklarını kapatmıştır. Çünkü geçmişte bir yerlerde yıkılan bir toplum da emanete liyakat gösteremeyen aydınlar nedeniyle batmıştır. Bazı gerçekleri bu minvalden okumak toplumun hakikatine daha çok yaklaştırır. Çünkü "ceremony" ler sadece taraftar kazandırır.

kutalmış falcıoğlu
kutalmış falcıoğlu - 12 yıl Önce

Dücane Hoca'yı çok severim fakat haddim olarak eleştiririm de. Evet haddim olarak, olmadan değil. Hoca bol bol ekranlarda gözükerek yüzünü cemiyete aşina eyledi, keskin söylemlerle sivrildi. Bunları kendisi istedi, kimse zorla yaptırmadı. Popülerliğini kendisi yarattı. O salona "bi gidip görelim bakalım" diye çok insan gidiyor. İşte bu insanları kendisi oraya topladı. Bu yüzden Hoca'nın şikayet etmeye ve insanları "dersleri bırakıcağım" diye kandırmaya hakkı yoktur. Şikayet hakkı bizimdir.

asrikus
asrikus - 12 yıl Önce

dücane cündioğlu, dilim de varmıyor ama, galiba kendini ibnülemin mahmut kemal inal ile eş tutuyor... buna ancak üzülmek gerekir.

banner26