Kartal Anadolu İHL'li bunların hepsini yaşar!

Bu kadar yazarla bilim adamı ile karşılaşan ben, anladım ki Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin koridorlarında gezerken dikkatli olmak gerek!

Kartal Anadolu İHL'li bunların hepsini yaşar!

 

Yazmayı veya çizmeyi seviyorsanız, edebiyatla uzaktan yahut yakından alakanız varsa, en azından ilgi duyuyorsanız, önemli adamlarla tanışmak istiyorsanız, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu benimseyerek insanları hoşça hatırlamanın değerinin farkındaysanız, bir söyleşi haberi duyduğunuzda kulak kabartıyorsanız; evet bunlardan birine ya da birden fazlasına sahipseniz siz Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okumak için biçilmiş kaftansınız.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, sadece her ay düzenlediği “Okudukça” programlarıyla okur- yazar buluşması sağlamakla kalmıyor, edebiyattan felsefeye, dinden karikatüre, tarihten musikîye, hatta kişisel gelişim tuzaklarına karşı birçok alanda nitelikli programlar sunuyor. “Erdem Okulu”yla erdemliliği keşfediyor, vefa günleriyle okullarına emeği geçmiş şahısları yâd ediyor, sene içindeki kurslara katılanların açtıkları sergiyle gözlerimizi doyuruyorlar.

Peki bu derece kültürel faaliyetleri olan okulda okuyan bir öğrenci hangi alanlarda, kimlerle tanışır? İşte hepsi olmasa da cevabı...

Bu isimleri Kartallılarla söyleşi yaparken görebilirsiniz

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi

Kartal Anadolu İHL'de iseniz günümüz edebiyatçılarından Fatma Barbarosoğlu, Yıldız Ramazanoğlu, Nazife Şişman, Ahmet Murat, Bülent Akyürek, Ahmet Turan Alkan, Tarık Tufan, Alper Gencer, Ali Ural gibi birbirinden kıymetli kalemi Kartallılarla söyleşi yapıp tecrübelerini paylaşırken görebilirsiniz.

Ben çizgi film çağlarındayken babamın o aksakallı dedeyi dinlemesine sinir olurdum. Değerini çok sonraları anladım tabii. Evet, birçoğumuzun ekranlardan tanıdığı Cevat Akşit Hoca’dan bahsediyorum. Bir gün Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonuna gidince gördük ki Cevat Hoca’nın yaklaşık üç saat süren konferansı pür dikkat dinlenmekteydi. Sadece Cevat Hoca da değil, ilahiyat alanında otorite kabul edilen Hayrettin Karaman, çatık kaşlarının aksine ağzından bal damlayan Emin Işık, bize tasavvufun inceliklerinden bahseden Fatih Çıtlak, mesnevi sohbeti hayli dikkat çeken Cemalnur Sargut da Kartal Anadolu İ.H.L.’nde görebileceğiniz isimlerden…

Cafcaf karikatür dergisi ekibinden Yusuf Kot, Yasir Buğra Eryılmaz, Asım Gültekin ve Kerem Abadi de Kartal’da karikatür ile münasebetlerini anlatarak güldürdüler. Ayrıca stand up gösterisi yapan Recep Demirkaynak da öğrenciler tarafından çok beğeni topladı.

Şehadet bir çağrıdır!

Bu okulda yapılan zulümlere ilgisiz kalamazsınız! İnsani yardım kuruluşu İHH’nın yardımcı olduğu programda İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve Mavi Marmara tanıkları, yaptıkları konuşmalarla Kartallılara bazı şeylere tepkisiz kalınmaması gerektiğini öğretti. Öğrenciler Grup Yürüyüş’ün marşlarıyla daha bir dertlendiler.

Tarih yazanlar!

Diyelim ki okulda okulun koridorunda yürüyorsunuz, kafanızı bir çevirdiniz, o da ne? Kitapları ve gazete yazılarıyla birçok kesim tarafından beğenilen Mustafa Armağan’ın, tarihi sevdiren adam olarak tanınan Yavuz Bahadıroğlu’nun, Çanakkale Mahşeri’yle gözyaşı döktüğümüz Mehmed Niyazi’nin filanca tarihte Kartal’a geleceği yazıyor. Mümkündür efendim, mümkündür tabi. Orası KAİHL ise hepsi mümkündür.

Bilmiyorsan edebiyat, git kendini denize at!

Dursun Gürlek Beyefendiden duyduğum bu sözün, edebiyatı sevmeyenleri bile gülümsetecek bir söz olduğunu düşünmüşümdür. Kartal’a teşrif buyuran Dursun Gürlek ve Hayati İnanç Hocalarımız, Kartallılara edebiyattan İstanbul’a, tarihe, divan edebiyatına kadar doyulmaz sohbet yaşattılar. Müdür Bey’in odasının civarından pek ayrılmayan bir öğrenciyseniz, Dursun Gürlek Beyefendi’ye de evine kadar eşlik etme güzelliğine kavuşabiliyorsunuz.

Tabi sadece bu kadarla kalmaz Kartal AİHL. Eğer Kartal’daysan psikoloji bilimine herkes gibi değil, biraz eleştirel bakma şansıma, imkânına sahipsin demektir. Psikolojinin abartıldığı, tiki kızların hayran olduğu bilim (!) haline getirildiği son yıllarda sıradan psikiyatrlardan olmayan Kemal Sayar ve Mustafa Ulusoy ile tanışma imkânı elde etmiş olabilirsin.

Tüm bu isimlerin yanı sıra Kartallı bir gazeteci olan, Amerika’da evsizlerle yaşadığı maceralarını anlatarak Evsiz adında bir kitap yazmış İbrahim Zahid Altay, günümüz önemli sorunlardan birini anlattığı Cep Tehlikesi adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Selim Şeker, dünyaca ünlü fotoğrafçı Peter Sanders, kelimelerin köklerinin bizim sandığımız gibi olmayabileceğini öğreterek etimolojik köklere indiren dunyabizim gyy'si Asım Gültekin, Itri yılı münasebetiyle Itri’yi bize tanıtıp musikimizden bahseden Prof. Dr. Mustafa Uzun, kulaklarımızın pasını sildiren konserleriyle Kartal’da ney öğreticiliği yapan neyzen Ömer Erdoğdular’ın talebesi neyzen Cemil Baştürk ve Bekir Reha Sağbaş’ın talebesi kanuni Zeynep Yıldız Hanım da tanışmaktan Kartallıların müşerref oldukları isimler arasındaydı.

Velhasılı kelam, bu isimlerle karşılaşan ben anladım ki Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin koridorlarında gezerken dikkatli olmak gerek. Belli mi olur, kafanızı kütüphaneye çevirirsiniz, bakarsınız bir şair öğrencilerle, müdür yardımcısı odasına bakarsınız, bir yazar, söyleşisini bitirmiş gönüllü öğrencilerle çay içiyor, kulağınıza gelen ince bir ney sesi sizi konser alanına çağırıyor. Kartal’daysan hepsini yaşayabilirsin.

 

 

Saliha Kübra Solaş yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 15:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13