Kariye'nin ara sokaklarında bir kitap kafe

Kariye’nin ara sokaklarında Suriyeli yayıncı Samir El Kadri ve Gulnar Hajo çifti ve Türk çocuk kitapları yayıncısı Zeynep Sevde Paksu’nun öncülüğünde açılan Pages Bookstore Cafe bir ilk olma özelliğine sahip. Seda Şennik Ateş haber verdi.

Kariye'nin ara sokaklarında bir kitap kafe

Suriye başlıklı haberler zihnimizde göç, ölüm ve savaş sahneleri olarak canlanıyor. Uzun yıllar bir arada yaşayacağımız ve önümüzdeki bir kaç kuşağın yeni hayatlarının kurulacağı bu ülke insanını tanımanın yolu kültürleri hakkında fikir sahibi olmaktan geçiyor.

4 yıldan bu yana 2 milyondan fazla savaş mağduru Türkiye'ye sığındı. Ve her geçen gün bu sayı artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca dostlarımız, komşumuz ilerleyen zamanda akrabalarımız olacak insanları tanımak için ön yargıları ve kendi iç siyasi tartışmalarımızı bir yana bırakmanın vakti geldi. 

Cafe yetkililerinden Suriyeli Rawad Alsamman'ın en sevdiği Türkçe kitap, Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın Çocuk ve Allah adlı eseri

Geçtiğimiz ay İstanbul Kariye Müzesi’nin ara sokaklarında açılan bir cafe, iki ülke insanı arasında köprünün ilk ayağı oldu. Suriyeli yayıncı Samir El Kadri ve Gulnar Hajo çifti ve Türk çocuk kitapları yayıncısı Zeynep Sevde Paksu’nun öncülüğünde açılan Pages Bookstore Cafe bir ilk olma özelliğine sahip.

Çağdaş Arap edebiyatı eserlerinden örnekler 

Raflarında Cahit Zarifoğlu’nu da, Orhan Pamuk’u da bir araya getiren cafe de, klasik Türk edebiyatından eserlerin İngilizce çevirileri de yer alıyor. Ve tabi Arap Edebiyatı'nın en önemli eserleri Lübnanlı, Mısırlı ve Ürdünlü yazarlara ait Arapça ve İngilizce eserler de kütüphanenin rafları arasında.

Ağırlıklı olarak Arapça eserlerin yer almasının nedenini tahmin etmek zor değil, zira yayıncıların hedefi Suriye’nin edebiyatını ve kültürünü Türkiye’ye taşımak. Ancak yakın zamandaki hedefin bu eserlerin çokça Türkçe’ye çevrilmesi gerektiği gerçeğini de atlamamak gerek.

Cafenin giriş katı üst kattaki kütüphane bölümünden kitaplarınızı alarak kahvenizi yudumlarken içebileceğiniz şekilde tasarlanmış. 2. kat bahsettiğimiz gibi Arapça, İngilizce ve Türkçe eserlerin yer aldığı salona açılıyor. Üst katta ise; Arap ve Türk edebiyatından seçilmiş eserlerin bulunduğu çocuk kitapları bölümü var.

Çocuklara özel oyun salonu 

Burası aynı zamanda çocuklar için oyun ve etkinlik alanı. Çocuğunuz farklı kültürlerden yaşıtları ile oynarken Feyrouz dinleyerek kitabınızı okuyacağınız bir makanın varlığı büyük şans. Cafenin en önemli özelliği ise; kitapları alım gücü olmayan okurları için düşük fiyata kiralaması. İsterseniz gelip cafe de okuyabilir, dilerseniz de satın alabilirsiniz. Pages Cafe, önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri müzik dinletileri ve etkinliklerle farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Önceleri kızlarının okuyabileceği kitaplar yayınlamak için başladıkları yayıncılık serüvenini dev bir çocuk kitapları yayınevi kurarak sürdüren Samir El Kadiri ve Gulnar Hajo çifti Suriye’de iç savaşın başlamasından 1.5 yıl sonra Şam’dan ayrılmak zorunda kalmışlar.

Önce Ürdün'e ardından Lübnan'a ve son olarak da İstanbul’a göç eden aile yanlarında kitaplarını da getirmişler. Ve Suriye’den kitap göçü de böylece başlamış. Göçün ilk meyvesi ise Pages Cafe... Cafe yetkilileri yakın zamanda Türkiye’nin dört bir yanına yerleşen Suriyeli ailelere ulaşmak için yeni şubeler açmayı planlıyor.

Seda Şennik Ateş haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 11:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13