Kardeşliğin dili nasıl konuşulur?

Cihan Aktaş, son kitabı Kardeşliğin Dili ile aynı başlığı taşıyan bir konferans vermek için TYB Genel Merkezi'ndeydi..

Kardeşliğin dili nasıl konuşulur?

Van’dan Anadolu’nun içlerine doğru yol alırken mola yerlerinde karşılaştığım İran’dan gelen otobüslere ve yorgun yolcularına dair düşüncelerle koşturuyorum. Özellikle Yakın Yabancı kitabını okuduğumdan bu yana Cihan Aktaş denildiğinde yazarın yüzüyle birlikte gözümün önüne gelen yolculuk kareleri bunlar.

8 Mayıs Cumartesi günündeyiz, uzun uzadıya konuşmak istediğim bir yazarın, Cihan Aktaş’ın “Kardeşliğin Dili” söyleşisi var. Kardeşliğin Dili, aynı zamanda İz Yayınları tarafından yayımlanan son kitabının da ismi Aktaş’ın. Ankara’da yaşayanlar bilir, bu kente ender uğrar böylesi etkinlikler, söyleşiler.

Ankara TYB

Kardeşliğin yerini muhbirlik aldı

TYB’nin konferans salonuna girdiğimde değil oturacak, ayakta duracak yer bile yoktu; ben de bir duvar kenarına sıkışıp dinlemeye başladım. Antigone ve Hz. Zeynep’e getirmişti sözü. Onların haksızlığa karşı kardeşlerini savunmalarıyla örneklendiriyordu konuşmasını, “iktidarın karşısında, kardeşliğin yanında” diyerek. Evvelinde “muhbir vatandaş” meselesinden bahis açmış Aktaş, komşusunu, kardeşini, sevdiğini devlete ihbar ettiği yerde insanlar arasındaki doğal ilişkinin yara berelerle dolmaya başladığından söz etmiş. Kardeşliğin yerini, muhbirliğin, çıkar ilişkilerinin almasından dem vurmuş.

Ankara TYB

Kardeşsizleştiriliyor muyuz?

Hâli hazırdaki tahammülsüzlüklerden söz açıldı. Bu noktada Cumhuriyet sonrası gelişen farklı, yukarda, üstün olmayı empoze eden yapay Türkçülüğün, vakit içerisinde kendi karşıtlığını yarattığını söyleyip, günümüz ortamından bir örnekle, CHP’yi öğretmene BDP’yi öğrenciye benzetti. Bunların sonucunda ortaya çıkmış olan problemlerin çözülmesinde ön eylem olarak “kardeşliğin dili”ni görüyor Cihan Aktaş. Bu kitabındaki yazılar da zaten İran’daki, Filistin’deki ve Türkiye’deki “kardeşsizleştirmeler” üzerinden şekilleniyor.

“Benim damarlarımda o kadınlar da var”Cihan Aktaş

Tam da burada yaşamından örnekler ekledi Cihan Aktaş. Yatılı okumak için Erzincan’dan ayrıldığında, kendisinin Kürt-Alevi bir ablaya teslim edildiğini söyledi. Birbirini tanımanın, anlamak ve çözüm bulmak için ne denli önem arzettiğini uzun uzadıya anlattı ve bugün bu meseleler karşısında ortaya koyduğu tavrın, otantik kültüre ve kişiliğe duydu saygının bu yaşanmışlıklarının bir sonucu olduğunu söyledi. Kulak vermenin, dinlemenin, anlamanın ve nihayetinde “kardeşliğin dili”yle dile getirmenin ve sahip çıkmanın gerektiğini belirtti, sonrasında ekledi: “Benim damarlarımda o kadınlar da var.”

Tarihin intikamı nasıl oluyor?

Konuşmanın en çarpıcı yerine gelmeliyim. Cümle ve kullanıldığı yer o denli etkileyici olmasa da, alt katmanlarını düşündüğünüzde ana meselenin bu olduğunu hissediyorsunuz. Yunanistan’da bir Rum’un söylediklerini aktardı Aktaş, kardeşlik meselinin bir yerinde. O topraklardan gönderilen Türklerden bahsederken şöyle demiş o adam: “Buradan Türkleri kovdular. Türkçe geri geldi. Tarihin intikamı budur.” Evet, Cihan Aktaş’ın, söyleşinin sonlarına doğru kardeşliği, kardeşliğin dilini kısaca tanımladığı şekliyle “çıkar gözetmezlik”in kaybolduğu yerlerde intikam, acı, haksızlık kelimeleri dolaşıma giriyor; son nokta ise tarihin intikamı oluyor.

Not: Yazıyı hazırlarken kendi notlarımın yanında notlarından yararlandığım Tuba Nur ile Hanife’ye, konferanstan kareler için ise Serkan Yorgancılar ile TYB’ye teşekkür etmeliyim.

 

 

 

M. Fatih Kutan kardeşliğin diliyle yazdı

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2010 Cuma 22:20 Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 08:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatima
fatima - 12 yıl Önce

dünyabizim'in olup bitmiş etkinleri haber yapmasını çok seviyorum. önemli olan insanların gitmesini sağlamak değil de "bak, bu da oldu. bunu da kaçırdın" diyebilmek nasılsa. ne kadar çok insana "tüh yaa" dedirtirsek o kadar iyi. hem kültür haberciliği diyoruz, öncesi sonrası olur mu haberin. sevgili okur, akıllı ol da etkinlikleri takip et, sonra buraya gelip isyan etme!
teşekkürler dünyabizim. seni seviyorum.
bu yorum %20'den az mı çok mu. hissiyatınız ne der? hay allah : )

Esra
Esra - 12 yıl Önce

kardeşlik de bir tür ötekileştirme midir? söyleşiden, bu aklımda takılı kaldı da. ;)

elif nur
elif nur - 12 yıl Önce

etkinlikler olmadan önce duyuruları da sitede yapın... lütfeennn...

banner19

banner26