Kardeş kardeş yazıyorlar!

Mustafa Uçurum ilginç bir konuya değiniyor: Kardeş yazarları bir hatırlatıyor bizlere. Bakalım kimler kardeşmiş?!

Kardeş kardeş yazıyorlar!

Hepimiz kardeşiz, doğrudur ama onların kardeşliği bağı sağlam bir kardeşliktir. Bizimkine benzemez.  

 

Kardeş Kardeş Edebiyat  

Edebiyat dünyamızda birçok kardeş kalemdaş var ki kalemleriyle yüreklerde yer etmeyi başarmış isimler. Bir evden birden çok edebiyat adamı çıkabileceğinin en somut göstergesi olan bu isimleri görünce yazma yeteneğinin de soya çekimle acaba ilgisi var mı diye düşünmeden edemiyor insan.  

Edebiyat elbette bir yetenek işidir. Bu yeteneğin geliştiği ortam da çok önemlidir. Kardeşlerin edebiyatla hemhal olması yetiştikleri ortamla son derece ilgili bir durumdur.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rasim Özdenören ile merhum Alaattin Özdenören'in kardeş olduklarını cümle alem bilir. Üstelik ikiz kardeştirler hem de... Biri öyküde diğeri şiirde edebiyat dünyamıza katkı sağlayan bu iki ismin ortaya koyduğu sanatçı duruş, hatırı sayılır bir itibarı da beraberinde getirmiştir.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzün yaşayan en büyük ozanlarından Abdurrahim Karakoç ve Bahaeddin Karakoç kardeşler dur durak bilmeden şiirler söylemeye devam eden iki eski toprak olarak içimize şiirler göndermeye devam etmekteler.  

 

Aktaşlar!     

Cihan Aktaş ile Ümit Aktaş kardeşler yıllar süren edebiyat mücadelesinde devrimci bir duruşun simgesi olacak çalışmalarla edebiyatımızın eksik yanlarına omuz veren iki önemli isim olmuştur.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz de Kardeşiz 

Soyadların ele verdiği kardeşlerden başka bir de pek bilinmeyen kardeşler de vardır. Mevlana İdris'in şiir gibi adının sonunda pek de kullanmadığı Zengin soyadı vardır. Hacı Salih Zengin'le kardeş Mevlana İdris Zengin ortak projelerde de yer almış kardeşler olarak karşımızda durmaktalar. İki kardeşin en önemli özellikleri, on parmaklarında on marifet olmasıdır.  

 

Celep&Celep 

Mustafa Celep son yılların en gözde ve çalışkan şairlerinden biri olarak birçok yerde karşımıza çıkmakta. Onun kadar sık görünmese de abisi Ali Celep de şiiriyle ve özellikle şiir bilgisiyle önemli bir kalem olduğunu yazdıklarıyla ispatlamış bir kalemdir. Şu da bir gerçek ki yakın zamanda ben Ali Celep'ten şiir adına sıkı bir çıkış bekleyenlerdenim.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paşalı Kardeşler 

İbrahim Paşalı ve Melek Paşalı kardeşler, adları anıldığında zihinde çok iyi çağrışımlar yapan iki edebiyatçı olarak yıllar var ki düşünce dünyamıza güç katmaktalar. Cam Tutan Melek Paşalı ile sesiyle yüreklere seslenen İbrahim Paşalı herkesin kendilerine kardeş görme bahtiyarlığına ermiş iki isim olmuştur.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ural- Akman!

Ali Ural ile Nuriye Akman'ın kardeşliğini ise soyadları bir olmadığı için çoğumuz bilmeyiz belki de. Babaları Kemal Ural'ın çocuklarının üzerinde büyük etkisi olduğunu hissetmemek mümkün değil.

Bunların dışında da kardeşler vardır elbet. Örnekler çok. Hepimizin kardeş olduğuna dair toptan kabullenmeci bir dünyada gerçek kardeşlerin edebiyatla olan irtibatları değerlidir.  Onlar kardeş yürekleriyle yazacaklar ve bizler de galu bela kardeşleri olarak onları okumaya devam edeceğiz.  
 
Mustafa Uçurum yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
enes malikoğlu
enes malikoğlu - 15 yıl Önce

nihat behram ataol behramoğlu

sadık
sadık - 15 yıl Önce

bu haberi okumak beni açtı.kendimi kuş gibi hissediyorum.

ahmet selamet
ahmet selamet - 15 yıl Önce

innemel mü'minune ıhvetün

Zakir Cansız
Zakir Cansız - 15 yıl Önce

Hacı Salih Zengin ve Mevlana İdris Zengin'in kardeşlikleri anılmış ama ağabeyleri merhum Nedim Ali Zengin unutulmuş. Oysa o da güzel bir insan, sağlam bir yazardır. İkindi Yazıları, Andırın Postası gibi dergi ve gazetelerin de kurucusudur aynı zamanda. Bu vesileyle onu da rahmetle anıp bir Fatiha gönderelim hep beraber.

KOÇ
KOÇ - 15 yıl Önce

Onlarınki sağlam kerdeşlik,bizimkilere benzemez sözünüzü anlayamadım ama kardeş olmak için illede kanbağı olması gerekmiyor,sağlamlıktan kastınız eğer bu ise.
Sizin gibi TENHALIĞI seven bir yazara kardeş olmak elbette zordur, TENHALAYIN KALBİMİ şİir kitAbınız sizin kerdeşliğinizi aratmıyor.insan ne zaman kendini kötü hissetse o şiirleri okuyunca sanki kelimeler HAYAT SENDEN YANA diyor,hal böyle olunca,kardeşlik olmasada olur,sizin canınız sağ olsun.saygılarımla

sedat ak
sedat ak - 15 yıl Önce

Harmancı kardeşler unutulmuş mu ne?

hülya aktaş
hülya aktaş - 4 yıl Önce

bu arada ben de aktaş kardeşlerden biri olmuşumdur:)