Kardelen mi, vargit mi?

"Kardelen de, vargit de hakikaten çok anlamlı çiçekler. İnsanoğlunun hayatında ikisinin de izdüşümleri var." Erhan Erken yazdı.

Kardelen mi, vargit mi?

1996 yılı yaz aylarının sonlarına doğru Trabzon’da ikamet eden bir dostumuza ailece ziyarete gitmiştik. Sonbahar mevsiminin belirtileri yavaş yavaş kendisini hissettirmekteydi.

Birkaç günlük misafirliğimiz süresinde sağolsunlar bizi çok iyi ağırladılar. Dönüş günümüz yaklaşınca bu tür bir misafirliğin mütemmim bir cüzü mesabesinde olduğunu söyledikleri yayla ziyaretine sıra gelmişti.

Bu çerçevede Sultan Murat yaylasına çıktık. Nefis bir yerdi. Manzara çok güzeldi. Göğe o kadar yakındık ki adeta başımız bulutlara değiyordu.

Etrafa hayranlıkla bakarken bir çiçek dikkatimi çekmişti.

“Bu nedir?” diye sorunca aile dostumuzun kızı, Erhan amca o çiçeğin adı VARGİT’tir demişti.

Peki vargit ne anlama geliyor?

Bu çiçek sonbaharın geldiğini ifade eder ve bize de hal ile der ki; hadi artık yayladan gitme zamanınız geldi. Onun için bu çiçeğin ismi vargittir.

Bir de buna benzeyen başka bir çiçek daha vardır ki onun da adı KARDELEN’dir. O da ilkbaharın gelişini ve artık kışın bitmekte olduğunu müjdeler. Çok narindir ama üzerindeki kar tabakasını delecek kadar güçlüdür ve zamanı gelince üstündeki ağırlıkların arasından/ içinden geçerek yeryüzüne çıkar.

Benim gibi şehirde büyümüş ve özel merakı dışında toprakla, çiçekle, böcekle pek ilgisi olmayan kişiler için bu bilgi çok değerliydi.

Daha önce hiç duymamıştım.

O tarihten sonra ben KARDELEN ismine ciddi bir muhabbet duymaya başladım. Tabii o yıllarda yaşım da bugüne göre bir hayli gençti. Artık bundan sonra bir çiçek tercih edeceksem bu çiçek ilkbaharı ve bir yönüyle de dirençli olmayı temsil eden kardelen olmalı dedim ve rumuz olarak birçok yerde bu ismi kullanmaya başladım.

Sosyal medya dünyasına adımımı atarken de kendime KARDELEN ismini seçmiştim

Bugünlerde birçok mecrada kardelen ile ilgili paylaşımları okudukça hep o 90’lı yılların ortalarında, Sultan Murat yaylasındaki muhabbeti hatırlıyorum.

Kardelen de vargit de hakikaten çok anlamlı çiçekler. İnsanoğlunun hayatında ikisinin de izdüşümleri var.

Şöyle bir soru ile yazıma son vereyim:

Sultan Murat yaylasına bugün çıkıp o bilgileri öğrenmemiş olsaydım acaba yine kardeleni mi seçerdim yoksa vargiti mi?

Siz ne dersiniz?

Erhan Erken

YORUM EKLE