Karaman'da Yedi Güzel Adam soluğu

Ülke çapında imam hatip liselilerin faaliyetleri bizleri geleceğe dair umutlandırıyor. Burak Tekiner de, öğrencilerinin çıkardıkları 'Yedi Güzel Adam' adlı dergiden hareketle Karaman Mustafa Barcın İmam Hatip Ortaokulu'ndan bahsetti..

Karaman'da Yedi Güzel Adam soluğu

İmam Hatip okullarının platform oluşturarak ümmetin mevzubahis olduğu eylemlere iştirak etmesi, Zeytinburnu A.İ.H.L, Mimar Sinan A.İ.H.L, Üsküdar A.İ.H.L, Kartal A.İ.H.L’nin cevher ekipleri umutlarımızı biraz olsun yeşertiyor. Umutlarımızı biraz daha diri tutmak adına, biz de çıkardıkları “Yedi Güzel Adam” adlı dergiyle bizleri heyecanlandıran Karaman Mustafa Barcın İmam Hatip Ortaokulu'ndan bahsetmek istedik.

Okul, ismini imam hatiplerin ilk açıldığı zamanlarda yaşadığı muhitte bir imam hatip okulunun açılması için canla başla çalışan, bölgenin manevi çınarı ve Celaleddin Ökten’i diyebileceğimiz Mustafa Barcın’dan alır.

Gece gündüz imam hatipliler için yanıp tutuşan merhum Barcın, 1976 yılında milli ve manevi değerlere bağlı bir imam hatip neslinin Sarıveliler'de de yetişmesine katkı sağlamak amacıyla İmam Hatip Lisesi binasının yapılması çalışmalarını başlatmış. Gedikpaşa mevkiinde 5.5 dönümlük arazide Başdere Sarıveliler İmam Hatip Okulu’nun temel atma merasimini gerçekleştirmiş.

Mustafa Barcın’ın özlemini duyduğu nesil şimdi o sıralarda yetişiyor

Bir gönül eri ve mücadele adamı olan Barcın'ın bu yıllardaki çalışmaları insanı hayrete düşürecek cinstendir. Her türlü zorluklarla mücadele etmiş, imkânsızlıklar içerisinde çalışmalarını sürdürmüş ve adeta tekeden süt çıkartmış: Sarıveliler’de şu an hastane olarak kullanılan imam hatip okulunun yapımında İstanbul’daki üç katlı evinin iki katını çocuklarına bırakıp bir katını satarak elde ettiği geliri okulun yapımına harcamış. Köy köy gezmiş, yardım toplamış; sadece organizasyonla yetinmeyip, 83 yaşında olmasına rağmen bizzat binanın yapımında çalışmış ve inşaat tamamlanana kadar binayı terk etmemiş. Nihayet inşaat tamamlanmış; ancak o zamanki atmosfer İmam Hatip'in açılmasına imkân tanımamış.

Barcın'ın imam hatip hayali yıllar sonra gerçekleşmiş; 4+4+4 eğitim sisteminin hayata geçmesiyle başlatılan hummalı çalışmalar, bir avuç insanın gayretleriyle meyveye durmuş, eski lise binasının tadilatının tamamlanmasıyla 2012 Eylül’ünde Mustafa Barcın İmam Hatip Ortaokulu açılmış. Hiçbir iyiliği zayi etmeyen Allah'ın da böyle bir hesabı olduğunu daha iyi idrak ediyoruz.

Barcın'ın 1994 yılında okulun eğitime başladığı gün vefat etmesi Ahmet Kabaklı'nın dikkatinden kaçmamış, köşe yazısını şöyle bitirmiş: “Bugün 94 yaşında bir okul yaptırmış ama bir türlü açtıramamış, fakat okulların açıldığı bu gün ruhunu teslim etmiş bir çınarı rahmet-i rahmana uğurluyoruz.”

Karaman Mustafa Barcın İmam Hatip Ortaokulu da halihazırda yaptığı faaliyetlerle Mustafa Barcın’ın özlemini duyduğu İmam Hatip ruhunu diriltmek için yola çıkmış gözüküyor. Ömer Karaoğlu’nun ezgileleriyle, Ammar Acarlıoğlu’nun marşlarıyla Anadolu'nun başkentlik yapmış şehirlerine geziler yapmalarına, Akdeniz’in serin sularından denizin diğer tarafındaki siyonistlere kin kusan, Filistinli çocuklara selam yolladıklarına şahit olmuşluğumuz da yok değil... İşte Mustafa Barcın’ın uğruna büyük mücadeleler verdiği okul binasında, özlemini duyduğu imam hatip nesli yetişiyor.

Umut muştulayan dergi: Yedi Güzel Adam

Sömestr tatillerinde, yaz tatillerinde kamplar yaparak, Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarını okuyup çıkardıkları matbu dergilerde tahlil eden imam hatipli gençler bizlere gelecek adına umut veriyor. Çıkardıkları Adabı Muaşeret ve Yedi Güzel Adam gibi bu matbuatları inceleyince bu umut daha da artıyor. Özellikle 2. sayısıyla yürüyüşüne devam eden Yedi Güzel Adam’ dergisi, “Diriliş Neslinin Şiiri”, ‘‘Biz İmam Hatipliyiz’’ gibi şiirleriyle, “Selam İmam Hatiplim”, “Beklenen Nesil: İmam Hatip Nesli”, “Arşın Gölgesindeki Genç” başlıklı denemeleriyle, Adem Özköse röportajıyla her satırında yetişmekte olan imam hatip neslini müjdeliyor.

Ayrıca bizleri Bosna’ya götüren gezi yazısı, Cahit Zarifoğlu’nun Bir Değirmendir Bu Dünya, Motorlu Kuş ve Yürekdede ile Padişah kitaplarına dair tahliller, okulun müdürü olan Mustafa Esen hocamızın Sezai Karakoç’a atfen yazmış olduğu ‘‘Senin Köylün Olayım’’ adlı yazı derginin isminin hakkını fazlasıyla vermekte. Hocamızın da öncülük ettiği bu tür faaliyetlerin bir an önce tüm imam hatip ortaokullarında ziyadesiyle arttırılması temennisiyle, ‘‘Yedi güzel Adam’’ dergisinden satırlarla imam hatip nesline ve onların yetişmesine öncülük edecek olan idarecilere ve hocalara selam ederiz:

"Gümbür gümbür dindar neslin çekirdeği olan İmam Hatipliler geliyor. Ebrehe'nin ordusunu perişan eden ebabiller gibi Allah’ın yardımını kuşanarak geliyor. Ayet ayet, dalga dalga… Sınıflar almıyor, talepler yetersiz kalıyor. En önemlisi de; imam hatip gençlerinin hâlâ gözleri parlıyor. İşte bu parıltıdır geleceğimiz adına bizi ümitvâr kılan. İşte bu parıltıdır bizleri umutlandıran… "

 

Burak Tekiner haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 16:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26