banner17

Karakoç Belgeseli yayınlanıyor

Orhan Seyfi Güner'in yapımcılığında ve Ensar Altay'ın yönetmenliğinde "Gün Doğmadan" başlığıyla çekilen belgesel bugün gösterimde.

Karakoç Belgeseli yayınlanıyor

sezai-karakoc-2.jpg

Türk şiirinin yaşayan en önemli şairlerinden Sezai Karakoç için hazırlanmış, gecikmiş; fakat sevindirici bir belgesel… Yaklaşık bir senelik yoğun bir çalışmanın ardından “Gün Doğmadan” adıyla ekranlara sunulacak heyecan verici bir yapım.

Orhan Seyfi Güner'in yapımcılığında ve Ensar Altay'ın yönetmenliğinde "Gün Doğmadan" başlığıyla çekilen belgesel 9 Şubat Salı akşamı (bu akşam) saat 20:40'ta izleyiciyle buluşacak.

Sezai Karakoç’un hayatını düşüncesini, edebiyata olan katkısını anlatan, günümüz toplumu aydınlığında, çok yönlü olarak hazırlanmış, ilk geniş çaplı çalışma özelliği taşıyan belgesel, Türk düşünce, edebiyat ve siyaset dünyasından önemli isimlerinin birikimlerinden ve Sezai Karakoç'un yakın çevresindeki insanların tecrübe ve tanıklıklarından da yararlanılarak oluşturulmuş.

Sinan Albayrak, Ayla Algan, Müşfik Kenter gibi önemli isimlerin yer aldığı belgeseli televizyon ekranlarına taşıyan Cine 5’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Sümeyye Kavgacı saatlerin 20.40’ı göstermesini sabırsızlıkla bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2010, 17:05
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
haticealgın
haticealgın - 9 yıl Önce

açıkçası; belgeseli izlemeden önce belgeselle alakalı olumsuz izlenimler duymuştum yine de bir pay bırakmıştım. fazla iyimser olduğumu söyleyenler bile vardı. tamamiyle önyargısız bir şekilde tüm iyimserliğimle belgeseli izledim ve...
evet. emek var elbette. isimlerini saymaya gerek yok zaten çok değerli insanlarımızın bir araya geldiği bir çalışma. belgeselin yoğun bir beklenti ile karşılandığı bir zamanda bazılarımız için tatmin edici olmamıştır denebilir.

haticealgın
haticealgın - 9 yıl Önce

bukonuda iyi-yapıcı eleştiriler yapanlar olacaktır inşallah. fakat herhangi bir izleyici olarak söyleceğm şuki; gerçekten bilhassa kurgu, teknik, görsellik, helede müzik açısından cidden beklediğimin dışındaydı. batı’nın karşısında doğuyu savunan bir şairin belgeselinde modernize edilmiş bir görüntü... piyano ve başında bir kadın.. ve de aynı görüntüyü sık sık koymak çok elzem değildi bence.

haticealgın
haticealgın - 9 yıl Önce

yani karakoç belgeselinde doğunun müziklerinin kullanılmasıyla bir müzikalite oluşturulması daha orjinal olabilirdi./görüntü durağandı ve nadir bir hareketlilik..bazen hakikaten metaforik bir kompozisyon yakalanmış olsa dahi ardından onun büyüsünü bozacak bir görüntü çıkması:(bunların yanısıra şiirleri seslendirenler gerçekten başarılıydı bence genel olarak.sezai karakoç’un kendi hayatını seslendirenin sesi iyiydi.bilhassa dağ çağrısına kulak verenler kısmı hoşuma gitti...

Halis İğne
Halis İğne - 9 yıl Önce

Piyano çalan kadın imgesinde verilen Muazzez Akkaya olmalı. Çünkü çok iyi piyano çaldığı söylenir. Belirteyim dedim. Bunu belgesel de belirtse anlaşılırdı belki. Ama bu sefer de bu kadar vurgulamaya ne gerek vardı Muazzez Akkayayı denebilir.

m. sadık erdoğan
m. sadık erdoğan - 9 yıl Önce

daha çok trt 2'nin canın sıkılınca izleyeceğin belgesellerine benziyordu. pek beğendiğimi söyleyemem. müzikler ve şiirleri seslendirenler sıradan ve basitti. sezai karakoç tmsf başkanının bu belgeselde olduğunu öğrenseydi ne tepki verirdi merak ediyorum.

Halit Zengin
Halit Zengin - 9 yıl Önce

izleyeli hayli zaman geçmesine rağmen, karelerin bazılarını unutamıyorum. narın akmasını, mektubun su üstünde yanmasını, tren sahnesindeki ışık dansını hele bir de akan mürekkep yok mu? sezai karakoç belirsiz ve saygın bir hayal di zihnimde şimdi derin bir varlık adamı canlanıyor... Tebrik ediyorum bu belgeseli yapanları. Sezai Karakoç bu kadar naif ve ruhlu anlatılırdı.

banner19

banner13

banner20