Karaca'nın yazıları takip edilir mi?

Nihal Bengisu Karaca'nın yazılarını okurken neden sanki bulmaca çözüyormuş gibi bir hisse kapılıyoruz?

Karaca'nın yazıları takip edilir mi?

Herhalde adını duymayanınız yoktur; zira başörtülü ve kadın olup köşe yazarlığı yapmanız tanınmanız için yeterli özellikler malum. Şunun şurasında hepi topu kaç başörtülü yazarımız var ki?

Nihal Bengisu Karaca’nın yazılarını okurken, ilgi uyandıran ve bitirdikten sonra da artık kafanızın içindeki soru işaretlerinin bir bir cevaplanmış olduğunu hayretle görürsünüz. Vicdanlı yazarlarımızdan olduğu aşikâr; medyada fazla yer bulmamış çaresiz kimi insanların veya kimi kurumların derdiyle dertlendiği, bizleri de haberdar ettiği pek çok yazısını okumuşumdur.Nihal Bengisu Karaca

Sanki bulmaca çözüyormuşçasına

Kalemini öyle zekice kullanıyor ki hayran olmamak imkânsız. Sinema yazılarınaysa doyum olmazdı ama şu an sinemayla ilgili ayrı bir sayfası yok, başka bir yerde yazıyorsa da haberim yok. Bazen öyle uzun ve çetrefilli cümleler kuruyor ki, “tamam şimdi sonunu getiremeyecek” dersiniz ya da “lafı nereye bağlayacak bakalım” diye çatlarsınız. Lakin öyle bir noktalar ki cümlesini, şaşkınlıktan bir kez daha okursunuz aynı cümleyi ve yürekten alkışlarsınız. Sanki bulmaca çözüyor hissine kapılırsınız onu okurken; heyecan verici ve zeka açıcı, ikisi bir arada.

Her ne kadar camia gazetesinden başka bir gazeteye transfer olunca içim biraz burkulsa da okumaya devam; sadece adres değişti. Tabii ki internetten, malum sebepten o çeşit gazeteyi almam imkânsız. Benim alamayacağım gazeteye yazarım niye gider, işte buna anlam veremiyorum. Profesyonellik dedikleri bu olsa gerek. Alışkanlıklarına bağlı insanlar için hafif çapta şok durumları ama insanoğlu her şeye zamanla alışıyor zaten. Teselli verici tek cümlem, “ona güveniyorum ve ablamızın elbet bir bildiği vardır” diyorum. Sonuçta nerede daha özgür ve rahatça kalemini kullanacağını o bilir, biz değil.

Nihal Bengisu KaracaBilmiş bilmiş gülümseyen yazılar

Nihal Bengisu Ablamızdan bu kadar bahsedip de, katkıda bulunduğu eserleri anmamak olmaz. Kadın Oradaydı’yı herkes duymuştur zaten; birçok kıymetli yazar ablamızla ortak yazılmış bir kitap. Bir de sadece kendisinin kaleme aldığı bir kitabı var ki okunmayı fazlasıyla hak ediyor. İsmi oldukça dikkat çekici ve içerikle ilgili ipuçları da veriyor: Yanardağda Pişirilir Totemle Servis Yapılır. Yazarımız, yaptığını, “bin lahzada ümmi edilmiş ve unutkanlığı kader edinmiş bir toplumun, Avrupalı bir modernite, Amerikanvari bir postmodernite ile garip ilişkiler içine girmesini son derece doğalmış gibi gören bir siyasal-kültürel sürece bilmiş bilmiş gülümseyen yazılar yazmak” olarak görüyor.

Karaca’nın yazma eylemine bakışı

Gözünden kaçmasını istemediği şeyleri tutmak isteyip bunu aşkla estetize etmeye çalıştığını söylüyor. Olayların perde arkasını göstermek gibi bilinmez denizlere açılmadan, serçeler kabilesinde bir ‘hain’ olarak, sadece görebildiğinden yola çıkmak olarak bakıyor yazma eylemine. Kuzgun yavrusunun tüylerini aramak derdinde olduğunu söylüyor. Bazen bir yazısıyla, bakıyorsunuz, algılama ve özümseme noktasında ‘diğer’ parıltı efektlerinin gölgesi altında kalan, ama birçoğumuzun var oluş meselesi olan kimi güzel, ince şeylerin ışığını parlatmış. Ve şüphe yok ki harika bir şekilde sunmuş.

 

F. Kebire Gündüz Karaaslan ‘bu yazar okunmalı’ dedi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2010, 16:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne yani
ne yani - 10 yıl Önce

bu bayan başörtülü mü şimdi ???????????

ayşe çetin
ayşe çetin - 10 yıl Önce

nihal bengisu, herhangi bir gazeteye değil fatih altay'lının yönetiminde olan bir gazeteye transfer olmuştu. fatih altaylı'nın başörtülü öğrencilere yönelik sözlerini unutmadık. bu yüzden bengisu'nun fatih altaylı ile aynı karede yer alması, "ablamızın bir bildiği vardır" şaşkınlığıyla karşılanacak bir durum değil. kınanacak ve esefle karşılanacak bir ilkesizlik.

hakan eryamur
hakan eryamur - 10 yıl Önce

Ayşe hanım siz ne kadar dar çerçeveden bakıyorsunuz. Pes doğrusu!. kınacakmış,ilkesizlikmiş. El insaf Ayşe hanım. Aynı karede yer alması Bengisu hanımın doğrularını,düşüncelerini erozyana uğratıyor mu? Ayşe hanım siz ilk önce şu etrafı görememenize sebep olan örtüyü çıkarınız.

selam
selam - 10 yıl Önce

ne yani beğenemedin mi????????????????

Halil Arslan
Halil Arslan - 10 yıl Önce

Gerçekten de "vardır bir bildiği" demek zor; bizim bazı şeyleri kafamız mı basmıyor? Neyi anlayamıyorsak söyle(n)sinler. Samimice soruyorum itham etmiyorum; neyi göremiyorum? Kitabı harika dili çok kıvrak çok hoşuma giden bir uslüp sahibi, ama neden?

ceren
ceren - 10 yıl Önce

bu kadın mı okunmalı?ayşe armanın kendisinin seksapalitesini anlata anlata bitiremediği,ben de en az sizin kadar batılıyım,ben de sizin kadar modernim,bak nişantaşılıyım!diye yırtınan bu kadın bizi temsil ediyor öle mi?brawo.iyi yazıyor,zeki,maşşallahhh cin gibi.dini diyaneti kendine örtmüş başını falan filan ama....

ayşe çetin
ayşe çetin - 10 yıl Önce

hakan eraymur, başörtülü öğrencilere fahişe diye küfreden hatta tecavüzden bahseden bir insan müsveddesinden bahsediyoruz. karşıt bir ananca, görüşe sahip bir insandan değil. insanlara inançlarının görüşleri sebebiyle küfreden, hakaret eden biriyle aynı karede yer almak utanç verici bir duruştur, bana göre. doğrularını da bal gibi erozyona uğratır ama farkedebilirse.

Hakikati Arayan Derviş
Hakikati Arayan Derviş - 10 yıl Önce

zaman zaman yazılarını okuyorum.pek farklı bir yazar değil.farklı birşeyler söylemiyor.


banner19

banner13

banner26