Kapının sergisi de mi olurmuş?

Bu kapılardan 'kapı' deyip geçmemek lazım…

Kapının sergisi de mi olurmuş?

Hiç düşündünüz mü kaç kapı vardır kullandığımız 24 saatimizde? Sabah yataktan kalkıp ilk kullandığımız odamızın kapısı, banyonun, tuvaletin, mutfağın kapısı, otobüsün, metronun, okulun, işyerinin, asansörün, marketin, yemekhanenin… Kaç kez girer çıkarız bu kapılardan bir günde?

Ayak önündeki kapı sergisi
Ayak önündeki kapı sergisi
Ayak önündeki kapı sergisi
Ayak önündeki kapı sergisi
Ayak önündeki kapı sergisi
Ayak önündeki kapı sergisi
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Kaç kapı görürüz kimbilir gün boyu, ahşaptan, demirden, plastikten… Kimi oymalı, kimi kirli, kimi kırık, kimi kilitli, kimi paslı, kimi… Ne insanlar yaşar o kapıların ardında, yaşlı üzgün, hasta, yorgun, bıkkın, mesut, sevdalı, mükedder, şişman, zayıf, esmer… O yoldan geçerken çoğu kere, o kapıların ardından, ansızın biri çıkıvermiştir karşımıza kim bilir?

Çaldığın kaç kapı açılmadı?

En aşılmaz kalelerin bile kapıları vardır ve kapılar kalelerin en zayıf noktasıdır derler. Çaldığımız kaç kapı açılmadı acaba; kaç kapının açılmasıyla yüzümüze çarpılması bir oldu; kimi de ardına kadar açıktı da biz tenezzül edip girmedik veya farketmedik bile. Şimdi, şu an bile, kaç kapı ardına kadar açılmış bizi bekliyordur kimbilir?

İnsanın asıl ve asil kapısı gönül kapısıdır

Her insanın birçok kapısı vardır da, asıl öyle bir kapısı vardır ki… Âleme açması kolay olmaz onu. O da gönül kapısıdır. Haddizatında çalmasını bilen olunca çok kolay açılır bu kapı. Hoş, her açılan kapıdan girmek de olmaz.

Kapı mevzusu böylece uzar gider. Kısaca, kapının görevi geçirmektir. Giren kalmaz, çıkan gelir. Tasavvufta bu yüzden kapıya “kapalı” sıfatı takılmaz ve kapalılığından Allah’a sığınılır. Açık kapı, olsa olsa örtülür. Yeniden açılması için bir aralık izafe edilir böylece kapıya.

Voet tussen de deur (Ayak önündeki kapı)

Yaptığımız bu girizgâhtan sonra geleceğimiz mevzu, Hollanda-Den Haag’da, Stadhuis (Belediye) binasında bulunan “Voet Tussen De Deur” (Ayak önündeki kapı, “eşik ve kapı” gibi bir manası var anladığım kadarıyla) adlı sergi. Sergide 10 ayrı sanatçı tarafından tasarlanmış birçok kapı bulunuyor. Her sanatçı kendi kapısını oluşturmuş kısacası. Birçoğu grafitlerle süslenmiş rengârenk, şekil şekil kapılar.

Hep kapılardan başlanır hayaller kurmaya

Hollanda’yı her ziyaret edişimde, çoğu binadaki kapıların daracık oluşu hep dikkatimi çekmiştir. Nasıl olup da evlere böyle dar kapılar münasip görülüyor, anlayamamışımdır. Çünkü bir evi ilkin kapısı ele verir. Evin, içinin, içindekilerin nasıl olduğunu, sahibini yansıtır kapıları. Hep kapılardan başlanır hayaller kurmaya, hikâyeler yazmaya. Ait olduğu yerle alakalı çünkü. Hollanda’daki ruhumu sıkan ve hatta ürküten kapıların, bağlı oldukları evlerden müstakil olunca bu kadar güzelleşeceklerini hiç tasavvur etmemiştim.

Açılıp kapanmadan azade, kilitsiz ve menteşelerinden birbirine tutturulmuş, istendiğinde kaldırıp götürülecek ve istenen yere kapı olacakmış gibi duran bu kapılar, meraklısına ve Hollanda’ya yolu düşenler için, gezilip görülesi bir sergiydi, gezdim.

Bakarsınız, bir gün Hollanda’daki evlerin gerçek kapılarını da resimleyip gönderirim, kimbilir?

 

H. Seher Çevik Hollanda’dan bildirdi

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2010 Salı 22:25 Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2010, 20:15
banner25
YORUM EKLE

banner26