Kapanmadan mutlaka görün!

Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından gerçekleştirilen serginin sonlarına doğru yaklaşıyoruz. 5 Ekim'de toplanacak olan sergiyi Sultanahmet'te mutlaka görün.

Kapanmadan mutlaka görün!

Sultanahmet Meydanı’nda 18 Ağustos’tan beri ziyaretçilerini ağırlamakta olan “1001 İcat- Bilim ve Teknolojinin 1000 Yıllık Serüveni” sergisini duymayan yoktur sanırım. Ancak bu kaçırılmaması gereken sergiye hâlâ vakit ayıramayanlar, yolu düşmemiş olanlar için son bir uyarı bu. “Karanlık Çağ” olarak adlandırılan “Orta Çağ”da İslam toplumunda yetişmiş olan büyük kâşiflerle, âlimlerle, mucitlerle tanışmak için çok eğlenceli ve keyifli bir yol. Ancak Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından düzenlenen bu sergiyi görmek isteyenlerin 5 Ekim’e kadar vakitleri olduğunu hatırlatalım.

1001 İcat Sergisi'nin hatıra defterinden
1001 İcat Sergisi'nin hatıra defterinden
1001 İcat Sergisi'nin hatıra defterinden
(+)

Hayatımızı değiştiren Müslümanlar

İlk sezaryen ameliyat, bugün de kullanılmakta olan ameliyat aletleri, insanın uçabileceği fikriyle bulunan ilk kanatlı araç, Hz. Muhammed döneminde yaygınlaşan ilk diş fırçası sayılan misvak kullanımı, kamera-fotoğraf-sinemanın fikrini veren ‘gözün nasıl çalıştığı’ bilgisi, kahve, üniversite, hastane, kemanın atası olarak kabul edilen enstruman... Ve daha saymakla bitmeyecek pek çok icat bu sergide maketlerle ya da interaktif olarak sunulmakta.

Onlar ne demiş? Deftere bakmayı unutmayın!

Görselliğiyle oldukça ilgi çeken bu sergiye turistler de hayli rağbet ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin uğramadan geçmediği bu serginin anı defterinden bazı alıntılar dikkat çekici. Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen bir turist Müslümanların icat ve buluşlarını gördüğü için çok mutlu olduğunu ve bu milletin bir ferdi olduğu için çok gurur duyduğunu söylüyor. Kanada’dan gelen Frances ve Andrew ise çok ilginç bulduklarını ve çok keyif aldıklarını belirtiyorlar bu defterde.

Irak’tan gelen Salah ise doğu medeniyetinin 1001 geceden çok daha fazlasına sahip olduğunu gösteren bu sergiyi muhteşem olarak niteliyor ve bu gezegeni bütün dünya ile beraber geliştirebiliriz diye ekliyor. Ve Hakan Albayrak imzasıyla “Allah ve elbette yenilmedik…” notu da sergiye dâhil olmasa da bu yorum defterini çıkmadan önce kurcalayanlar için güzel bir final. Defterdeki farklı dillerde yazılmış yorumlar İngiltere’den getirtilen serginin hayli başarılı olduğunu gösteriyor. Bize de hazır ülkemize gelmişken bu sergiyi ziyaret etmek düşüyor.

 

Zeyneb İlhan bu sergiyi sevdi, haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 16:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Kaplan
İsmail Kaplan - 10 yıl Önce

Fırsatı olmasına rağmen kaçıranlar ne kaçırdıklarını bilseler, kalkıp serginin peşinden giderler artık sonraki durağı neresi olacaksa :)

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 10 yıl Önce

bende acep sergi duruyo mudur, durmuyo mudur diye içlenirken,
iyi geldi bu haber

tespih
tespih - 10 yıl Önce

öyle yazılar var ki, biri o anda önümde yazsın da kafasını kırayım diye çok samimi bir şekilde geçti içindem.Adam takımının armasını çizip şampiyonluğunu fln yazmış ! Allah Allah !

Müslü-man
Müslü-man - 10 yıl Önce

Şans eseri (!) önünden geçerken girmek nasip oldu , bence oraya gelen gavurlar müthiş istifade edeiyor Allah yapandan yaptırandan Razı olsun inşallah herkes gitme fırsatı bulur bu sergiye...

banner19

banner13

banner26